Hpv Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir?

Hpv Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir?

Hpv Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir?
Hpv Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir? Ataturk Haber
Bu içerik 536 kez okundu.

 

Günümüzde cinsel yolla bulaşan birçok hastalık vardır. Bunlardan en tehlikeli olanlarından bir tanesi HPV virüsüdür. İlk olarak hpv nedir ? nasıl tedavi edilir? şöyle bir göz atalım. HPV açılım olarak ''Human Popilloma Virüs'' anlamına gelir. Kesin olarak servikal kanserle ilişkilendirilen, genital bölgede yer alan, bu bölgede ve mukozorda evneksiyonlara yol açan, tıbbi adı condyloma cuminatum olan ve halk arasında siğil adı verilen kitlelerin oluşmasına sebep olan bir virüstür.

 

 HPV VİRÜS HAKKINDA GENEL BİLGİ

 

 100'e yakın türü olan HPV virüsün görüldüğü yerler eller ayaklar ve genital bölgedir. Genital bölgede oluşan hpv virüsü ileride kadınlarda rahim ağzı kanserine bile yol açabilir. Cinsel yol ile bulaşan virüsün 2-6 arası bir kuluçka dönemi vardır. Bu siğiller farklı büyüklük ve sayıda olabilir ve zamanda kondilom oluşturur. Belirtileri bireysel özelliğe bağlıdır. Erkeklerde belirsiz şekilde de ilerleyebilir. Bu durumlarda hem erkek hem de kadında oral seks uygulamasında ağızda ciddi sorunlara yol açabilir.

 

 Başka bir deyişle hpv nedir? nasıl tedavi edilir? sorusun cevabı şu şekildedir. HPV virüsü sinsi bir virüs tipidir. Uzun yılla boyunca sessiz kalabilir ve belirtilerini göstermeyebilir. Cinsel yol ise bulaştığı için cinsel aktivitesi fazla olan bireyler taşıyıcı olabilirler. Virüs bulaşıcıdır fakat 0 yüz bulaşacak anlamına gelmez. Vücut kendiliğinden virüsü yok edebilir. Ancak yinede taşıyıcı virüsü halen bulaştırabilir. Bu durumun adına sessiz enfeksiyon taşıyıcıya ise ''porpör'' denir.

 

 HPV BELİRTİLERİ

 

 Eğer bir virüsten kurtulmak istiyorsak bazı belirtilerden haberdar olmamız gerekir. Yani hpv nedir ? nasıl tedavi edilir? hakkında biraz da olsa bilgi sahibi olmakta fayda var. HPV virüsü bulaşan kişinin genital bölgesinde küçük küçük siğiller oluşmaya başlar. Bu siğiller hafif pembemsi ve beyaz renkte, yumuşak ve kabarık şekilde olur.

 

 İrili ufaklı tek yada bir çok sayıda bir arada görünebilirler. Vajinanın etrafında içinde yada makat bölgesine doğru olan kısımlarda görülür. Oral seks sonrası ağızda anal seks sonrası makat içinde zamanlar ortaya çıkabilir. Mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi taktirde çoğalmalar ve büyümeler önlenemez. Ağrılı bir hastalık değildir. Ancak kaşıntı ve yanma yapar. Nemi çok seven bir virüstür ve bu yüzden vücudun sıcak ve nemli bölgelerine doğru yayılma eğilimi gösterir. Daha öncede bahsettiğimiz 100 HPV tipi virüsün 30'u enfeksiyona yol açar. Cinsel sorunlar ve çözümleri ciddiye alınması gereken bir durumdur.

 

 HPV TEDAVİSİ

 

 Yukarıda anlatılan belirtiler görüldüğü an bir uzman hekime başvurmak gerekir. Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte büyük ölçüde önlenebilir. DNA araştırmalarına göre vücud virüsü 6 ila 24 aya içerisinde kendisi bünyeden atabilir. Tabiki bu durum ilaç tedavileri ile daha da hızlanır. Ancak hpv nedir ? nasıl tedavi edilir? konusunda en dikkat etmemiz gereken durum herkes ile cinsel temasa girmemektir. Bu konuda daha dikkatli olmak gerekir. Ayrıca HPV virüsünden kurtulmanın bir başka yolu da HPV aşısıdır.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi