Kurye Mesleği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kurye Mesleği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kurye Mesleği Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kurye Mesleği Hakkında Bilinmesi Gerekenler Ataturk Haber
Bu içerik 259 kez okundu.

 

Yaşamın kendi içinde para son derece önemli olan bir olgu. Para olmadan bir yerden bir yere adım atmak bile imkansız. O yüzden de insanlar en azından emekli olana dek, farklı alanlarda çalışarak asgari düzeyde de olsa geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Her mesleğin kendi içinde taşıması gereken kriterler var. Kimi meslekleri örneğin mühendislik gibi alanlar için teknik eğitim alınması gerekir iken kimileri için böylesi ön lisans, lisans eğitimi almak gerekmiyor. Kurye mesleği de bunlardan bir tanesi. Belli bir eğitim alınması gerekmiyor. Kullanacakları aracın tipine uygun olarak ehliyetlerinin olması yeterli olan bir olgu.

Kurye işi zamandan, mekandan ayrılan bir iş. Her zaman her yaşta kişinin araç kullanabildiği sürece yapılabilecek olan bir iş. Yani herhangi bir kısıtlama yok. Her ne kadar erkekler için ideal bir iş gibi görünse de kadınlar da eğer gerekli yeterliliği taşıyor ve böyle bir iş yapmak isterler ise yapabilirler.

Kurye alanında eleman çalıştıran firmalara bakıldığında öncelikle kargo firmaları geliyor. Kargo firmalarında genellikle özel kargo araçlarını kullanmak gerekiyor. Kurye firmalarında ise daha çok motosiklet kullanılıyor. Pizza, hamburger gibi dışarıya fast food servisi yapan firmalarda ise yine moto kurye hizmeti alınıyor. Bu hizmetler hem tam zamanlı olarak yapılabilecek bir iş olabildiği gibi hem de yarı zamanlı olarak yapılabilecek bir iş. Yani firmanın bu alanda personel çalıştırma politikasına bağlı olarak değişiyor. Ücretler firmaların fiyat politikasına, tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak çalıştırmalarına bağlı olarak değişiyor.

Böylesi bir işi yaparken mutlaka deneyim sahibi olmak son derece önemli. O yüzden bu alanda personel çalıştıracak olan insanlar kişinin deneyimine de bakıyorlar. Ayrıca çalışacağı bölgeyi  de bilmesi ve adreslere hakim olması gerekiyor. Yaptığı işi sevmesi de son derece önemli olan bir konu. Ama partime olarak öğrencilerin rahatlıkla yapabileceği, son derece keyifli olan işler arasındadır. Araç kullanırken de gerekli güvenlik kurallarına uyulması gerekiyor. Motorlu kuryeler için kask mutlaka olması gereken bir ürün ve mutlaka kullanılmalı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi