TENİS NEDİR NASIL OYNANIR?

TENİS NEDİR NASIL OYNANIR?

TENİS NEDİR NASIL OYNANIR?
TENİS NEDİR NASIL OYNANIR? Ataturk Haber
Bu içerik 308 kez okundu.

TENİS SPORU NEDİR?

 

TENİS NEDİR NASIL OYNANIR?

 

 Tenis, iki raket ve bir adet topla oynanan geçmişi 19. yüzyılın ilk zamanlarına dayanan bir spordur.

 

 Sporcular, raketle vurdukları topu file olarak nitelendirilen sahanın ortasında bulunan ağların üstünden geçirip karşı tarafa ulaştırmayı amaçlar. Kuralların neticesinde daha çok set kazanan oyuncu maçı kazanır.

 

 Tenis, erkekler ve kadınlar da ayrı olarak düzenlendiği gibi çiftler ve karışık çiftler kategorisi olarak da oynayabilir.

 

TENİS SPORUNUN GEÇMİŞİ

 

 Geçmişi Fransa'da oynan bir oyuna dayanan tenis, 1800'lerin başında ilk önce İngiltere'de oynanmış ardından Avrupa ve tüm dünyaya yayılmıştır. Yıllardır oynanan ve popüler olan tenis olimpik bir spordur.

 

TENİS KORTU ZEMİNLERİ

 

 Tenisin üç ana zemini bulunmakadır. Bunlar yılın neredeyse 8 ayında oynanan sert zemin, 2 ay oynanan toprak zemin ve sadece 1 ay oynanan çim zemindir.

 

 Tenis kortları belirli ölçülere sahip dikdörtgen bir zeminden oluşmaktadır.

 

TENİS KELİMESİ NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

 

 Tenis kelimesinin anlamı ise önce bekle sonra yakala anlamına gelmektedir.

 

ANA TENİS TERİMLERİ

 

▪︎Servis Bir oyuncunun her kazanılmış ya da kaybedilmiş sayıdan sonra oyunu başlatmak için oyun çizgisinin dış bölümünden kullandığı vuruştur. Vuruşun sert ve düzgün oluşu çok büyük bir önem taşımaktadır.

 

▪︎Forehand Raketi tuttuğumuz elimizin vuruş yönüne doğru olacak şekilde yapılan vuruştur.

 

▪︎Backhand Bu vuruşta ellerle raket geriye çekilir ve raketin yüzü karşı tarafı gösterir.

 

TENİSTE PUANLAMA SİSTEMİ NASILDIR?

 

 Teniste bir seti kazanmak için 6 oyun almak gerekir ancak eğer ki iki oyuncu da 5 oyun kazanmışsa set 7'ye uzar. Bir maçı kazanmak için 2 set almak gerekirken erkekler tenisinde önemli organizasyonlar olan grand slamlerde 3 set alan taraf maçı kazanır.

 

 Teniste avantaj sayısı denen önemli bir etmen vardır. İki oyuncu 40-40 olarak eşit durumdaysa ilk sayıyı alan taraf avantajı yakalar ve oyun sayısı şansına sahip olur. Bu durum çiftler tenisinde yoktur. Durum böyleyse sayıyı alan oyunu kazanır.

 

TENİSTE EN ÖNEMLİ TURNUVALAR OLAN GRAND SLAMLER NELERDİR?

 

 ▪︎Avustralya Açık

 

▪︎Fransa Açık (Roland Garros)

 

▪︎Wimbledon

 

▪︎Amerika Açık

 

 Teniste erkekler, kadınlar ve diğer tüm kategorilerde en çok önem taşıyan turnuvalardır. Avustralya Açık Ocak ve Şubat aylarında, Fransa Açık Mayıs ve Haziran aylarında, Wimbledon Temmuz ayında, Amerika Açık ise Ağustos ve Eylül aylarında düzenlenir.

 

ERKEK VE KADIN TENİSİNDE EN ÖNEMLİ İSİMLER

 

 Erkekler tenisinde emekli sporcular arasında Ivan Lendl, Jimmy Connors, Boris Becker, Rod Laver, Bjorn Börg, Pete Sampras ve Andre Agassi gibi önemli isimler bulunurken günümüzde ise tarihin en iyi üçlüsü olarak gösterilen Roger Federer, Novak Djokovic ve Rafael Nadal gibi efsane tenisçiler bulunur.

 

 Kadınlar tenisinde emekli sporcular Martina Hingis, Steffi Graf, Chris Evert, Luciana Safarova, Margeret Court, Maria Sharapova, Caroline Wozniacki ve Monica Seles gibi isimler bulunurken günümüzde ise tarihin en iyilerinden Serana ve Venüs Williams kardeşler, Petra Kvitova ve Simona Halep gibi isimler vardır.

 

EK BİLGİ

 

 Tenise küçük yaşlarda baslamak büyük bir önem arz etmektedir. Çoğu profesyonel tenis oyuncusu tenise küçük yaşlarda başlamıştır. Spor, futbol ve iddaa hakkında daha fazla bilgiyi Tahmingold.com adresinde bulabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi