ISO 22000 Gıda Belgesi Nedir?

ISO 22000 Gıda Belgesi Nedir?

ISO 22000 Gıda Belgesi Nedir?
ISO 22000 Gıda Belgesi Nedir? Ataturk Haber
Bu içerik 310 kez okundu.

 

İnsan yaşamının sürdürülmesi adına gerekli olan temel ihtiyaç şüphesiz ki gıdadır. En temel ihtiyacımız olan gıdayı güvenli bir şekilde tüketmemiz ise kaçınılmaz bir gerekliliktir. ISO 22000 Gıda zincirinde yer alan kuruluşların, gıdanın tüketim anında güvenli olmasını sağlamak ve gıda güvenliğine yönelik olan tehditleri kontrol altına almak ya da tamamen ortadan kaldırmak adına gerekli şartları kapsayan bir yönetim sistemidir. Uluslararası Standart Örgütü tarafından 01 Eylül 2005 tarihinde yürürlüğe konan ISO 22000:2005 standardı Gıda Güvenliği yönetim sistemi olarak yayınlanan ilk uluslararası standarttır. ISO 22000 Standardının en önemlisi HACCP ’tir. Gıda zincirinde oluşması muhtemel tehlikelerin tespiti, önlenmesi, kabul edilebilir sınırlara çekilmesi ya da tamamen ortadan kaldırılabilmesi amacıyla uygulanabilen bir noktadır.

ISO 22000 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 22000 Belgesi Sanitasyon, genel olarak insan sağlığının korunması ve iyileştirilmesi için uygulanacak prensiplerdir. Gıda sektöründe sanitasyon, gıda üretiminde hijyenik ve sağlıklı ortamların yaratılması ve bunun sürdürülmesi anlamına gelmektedir. Hijyen genel olarak hastalıkların nedenleri ve bunların ortadan kaldırılması yöntemleri ile ilgilidir. Gıda hijyeni ise sağlıklı gıda üretimi yapmak amacıyla ürünlerin tarladan toplanma aşamasından tüketicilerin sofrasına gelene kadar uygun koşulların sağlanması için yapılan çalışmalardır.

Gıda sektöründe sanitasyon dendiğinde, hijyenik ve sağlıklı koşulların sağlanması ve korunması adına alınan bütün önlemler anlaşılmaktadır. ISO 22000 Gıda Belgesi de tüketici sağlığı ve ürün güvenliği açısından çok önemlidir. Gıda üretiminde, üretim, depolama, dağıtım aşamalarının hepsinde, personel, ekipman ve altyapının sanitasyonu da göz ardı edilmemelidir. Çalışan personelin sağlıklı olması ve hijyen eğitimi almış olması da gerekmektedir. Bu belgeye sahip olmak için işletmesinde bu standartları uygulayan kuruluşlar bu sorumlulukları yerine getirdiklerini ve güvenli gıda üretimi yaptıklarını belgeleyerek insanlara kanıtlamak isteyeceklerdir.

Sizde bu belgeyi işinin ehli ve profesyonel bir ekipten almak istiyorsanız Kılavuz Danışmanlık web adresimizden bize ulaşın.  www.kilavuzdanismanlik.com

ISO 22000 Belgesini Kimler Alabilir?

  • Pazardan güven kazanma
  • Uluslararası ilişkilerde artış
  • Rekabet gücü kazanma
  • Yönetim etkinliğini arttırma
  • Kalite kültürüne sahip olma ve geliştirme
  • Tüketiciyi bilinçlendirme

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi