3D Yazıcıların Eğitim Sektöründeki Yeri

3D Yazıcıların Eğitim Sektöründeki Yeri

3D Yazıcıların Eğitim Sektöründeki Yeri
3D Yazıcıların Eğitim Sektöründeki Yeri Ataturk Haber
Bu içerik 393 kez okundu.

 

2000’li yıllar öncesindeki ile sonrasındaki eğitim arasında çok fazla fark bulunuyor. Teknoloji geometrik hızda büyümeyi sürdüren bir atılım. Yeni bir şey keşfedildiğinde bu, peşinden zincir etkisi ile pek çok yeni şeyi sürüklüyor. Dolayısı ile ilerleme adım adım olmuyor. Aslında 40 yıl kadar önce 3 boyutlu yazıcı olarak tanımlanan cihazlar da hayatlarımıza girdi. Türkiye’de ise bu cihazlar etkili bir şekilde ilk olarak 2016 yılında kullanılmaya başlandı. Makinelerin ilk icat edilme sebebi üretimi kolaylaştırmak olsa da bugün 3D yazıcıların eğitim sektöründeki yeri de göz ardı edilemez. Prusa gibi sektörde öncü markaların yenilikçi çözümleri sayesinde artık çok daha fazla ve çeşitli sayıda yazıcı mevcut. Bu da yazıcıların farklı sektörlerde de kullanılmasını kolaylaştırdı. Bu sektörlerden biri de elbette her şeyin başı olan eğitim.

3D Yazıcılar ve Eğitim

Kısaca tanımlamak gerekirse herhangi bir dijital ortamda oluşturduğunuz nesneleri 3D yazıcılar ile somut hale dönüştürebilirsiniz. Eğer 3 boyutlu yazıcı ne işe yarar diye merak ediyorsanız, kısa sürede prototip üretmenize olanak tanır. Bu üretimi yaparken de katmanlı imalat teknolojisinden yararlanır. Tasarladığınız bir objeyi somut bir cisme dönüştürürken bina inşa etmeye benzeyen bir süreç izler. Objeyi 2 boyutlu katmanlara bölerek katman katman olacak şekilde işler. Bu üretim şekli kullanıcılara birçok fayda sağlığı için son yıllarda daha da popüler olmuştur. En güzel yanı ise seri üretimin aksine tek bir ürün de üretmeye izin vermesidir. Dolayısıyla kişiselleştirilebilir ürünler elde etmek mümkündür. Metatechtr ile bu cihazlara kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Eğitim sektöründe Original Prusa i3 MK3S 3D printer kullanarak dersleri çok daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Öğrencilerin kendi modellerini tasarlamasına izin vermek bir yana internet üzerinde mevcut olan çok sayıdaki ücretsiz modelden de yararlanabilirsiniz. Giderek daha yaygın bir hale gelen bu eğitim şekli çok sayıda öğrencinin de beğenisini ve takdirini toplamaktadır.

 

3D Yazıcıların Eğitim Sektöründeki Önemi

Çocukların hayal güçleri oldukça gelişmiş olsa da bir çocuk somut olarak görebildiği ve dokunabildiği şeylere karşı daha çok heyecanlanır. Ayrıca somut öğelerin akılda kalıcılığı da daha fazladır. Günümüzde yazılım alanında kendini geliştirmek oldukça önemseniyor. Yazılım eğitimi ise küçük yaşlardan itibaren veriliyor. 3D baskı teknolojileri sayesinde çocuklar kendi modellerini tasarlama özgürlüğüne sahip olabilir. Basit bir şekilde kullanılabilen modelleme programları sayesinde kendi fikirlerini dijital modellere ve sonrasında da Original Prusa i3 MK3S 3D printer ile somut objelere dönüştürebilirler.

 

Teorik eğitim her ne kadar sorularla, testlerle, deneylerle pekiştirilse de elle tutulabilir öğeler öğrenmeyi kolaylaştırır. 3D yazıcı baskı kalitesi sayesinde ayrıntılı ve eğlenceli modeller oluşturmaya olanak tanır. Öğrenciler atomların, hücrelerin, galaksilerin model haline getirilmiş versiyonlarını ellerine alıp inceleyebilirler. Kendi hayallerindeki modelleri basit yazılımlar ile tasarlayabilir, ödevlerini bu şekilde yapabilirler. Üstüne üstlük Metatechtr’nin eğitimleri ile cihazları oldukça kolay kullanarak profesyonel düzeyde bilgi ya da beceri gerektirmez.

 

Yaratıcılığın artması öğrencilik zamanında eğitimin hedeflediği şeylerden biridir. Bunun yolu da öğrencilerin algılarını açmakla mümkün olmaktadır. Çocuklar çevrelerine karşı ne kadar dikkatli bakarlarsa gördükleri sorunlara yönelik de o kadar iyi çözümler geliştirebilir hale gelirler. Buldukları çözümleri 3D baskı yöntemini kullanarak somutlaştırabilirler. Bu teknolojiden yararlanmak normalde ifade etmekte zorlandıkları şeyleri daha somut bir biçimde gözler önüne sermelerini kolaylaştırır. Çocuğun tasarlama, modelleme ve üretme sürecine birebir dahil olması daha ileri düzeyde ürünler tasarlamasının önünü açar. Ayrıca interaktif bir eğitim modeli sunduğu için eğitimcilerin de işini kolaylaştırmaktadır. Görüldüğü üzere 3D yazıcıların eğitim sektöründeki yeri oldukça önemlidir. Yıllar geçtikçe yazıcıların kullanımının okullarda daha da yaygınlaşması beklenmektedir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi