Bakan Soylu'dan Ülke TV'de son dakika açıklamalar

Son dakika haberi: İçişleri Bakanı Soylu, Ülke TV'de çok önemli açıklamalar yaptı. Soylu, emniyette 30, jandarmada 18, 4 kaymakam ve bir valinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Bakan Soylu ayrıca, bazı belediyelerin valilik izni olmaksızın yardım kampanyası başlatmasına da sert tepki göstererek, "Devlet izin vermeden banka numaraları açıklamak yeni devlet kurmak istemektir" ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu'dan Ülke TV'de son dakika açıklamalar
Bakan Soylu'dan Ülke TV'de son dakika açıklamalar Ekren Salim
Bu içerik 215 kez okundu.


Son dakika haberi: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ülke TV'de Turgay Güler'in sunduğu En Sıradışı programında gündeme dair soruları yanıtladı. Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

15 günde sosyal medyada provokasyon yapan 2 bin 863 hesap belirlendi. Bunların yüzde 70'i FETÖ, PKK, DHKP-C gibi terör örgütleriyle ilintili.

İmamı, polisi, jandarması, Kızılayı, öğretmeni, devletin bütün birimleri, kaymakamı, valisiyle 725 bin yaşlı insanımızın evine gittik.

Emniyette 30, jandarmada 18, 4 kaymakam ve bir valinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Şehirlerarası yolculuk yüzde 98,9 düştü. Şehir değiştiren vatandaşlarımıza 14 gün evden çıkmamalarını ısrarla iletiyoruz.

"21 İLDE KARANTİNA VAR"

Şu anda 21 ilimizde 50 belde, köy ve mezrayı karantinaya aldık.

"FORM İMZALATIYORUZ"

Karantinada kalanlar şimdi de çıkıyorlar. Bir form imzalattırıyoruz. Gideceğiniz yeri biliyoruz, valimize de kaymakamımıza da söyledik. Telefonunuzu, adresinizi aldık. 14 gün boyunca sizi takip edecekler. O formda şu yazıyor: Evden çıkmayacağım, kimseyle sosyal temas kurmayacağım. 

BELEDİYELERİN YARDIM TOPLAMASI

Birtakım belediyeler, vakıflar, dernekler yardım toplamaya başladı. 

Yardımı kimler toplar? 2860 sayılı kanunda çok açık bir şekilde belirtilmiş. Benim görevim kanuna uymak, kanunu ihlal etmeye çalışanlara müsaade etmemek. 

Dernekler, vakıflar, kamu kurum ve kuruluşları yardım toplayacaklarsa kaymakam/validen izin alır ve İçişleri Bakanlığı bilgilendirilir. İSTİSMARA KARŞI YETKİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDA

Biz hep beraber Elazığ ve Malatya'yı yaşadık. AFAD'a kampanya açtık. Bir televizyonda Acun Ilıcalı program yaptı. Kendisi istedi ve yaptı. Orada para topladı. Hesaplarımız ortaya çıktı. Vatandaşlarımız da gönderdi. Ben yardımın iznini kimden aldık? İçişleri Bakanıyım istediğimi yapabilir miyim? Hayır. Cumhurbaşkanımıza yazdık ve Cumhurbaşkanı izin verebilir. AFAD'a izin aldık. Elazığ ve Malatya Belediyesi biz de toplamak istiyoruz diye ortaya çıkmadı. Toplanan yardımdan şehir istifade etti. 

Yardım toplamada neden izin alınıyor? Çünkü bu kamunun işidir. 2860 sayılı kanun diyor ki: Sadece yardım toplamakla kalmayacaksın, denetleyeceksin. Bu yetkiyi istismar edilmemesi için bize veriyor. 

Devlet izin vermeden sen banka numaraları açıklarsan, siz başka bir devlet oluşturmak istiyorsunuz demektir. 

Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi