Erdoğan-Putin görüşmesine damga vurdu! Heykel algısının gerçek yüzü ortaya çıktı

Moskova'daki Erdoğan-Putin zirvesinden İdlib için ateşkes kararı çıkarken, saatler sonra sosyal medyada iki fotoğraf dolaşıma sokuldu. Fotoğraflarda yer alan heykeller üzerinden Türkiye'ye mesaj verildiği iddia edilirken, gerçeğin öyle olmadığı kısa süre içinde anlaşıldı.

Erdoğan-Putin görüşmesine damga vurdu! Heykel algısının gerçek yüzü ortaya çıktı
Erdoğan-Putin görüşmesine damga vurdu! Heykel algısının gerçek yüzü ortaya çıktı Ekren Salim
Bu içerik 581 kez okundu.


Haber7 / ÖZEL (Erkan Talu)

Dün başkent Moskova'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında İdlib Zirvesi gerçekleştirildi. İki liderin 5 saat 40 dakika süren toplantısından İdlib'de ateşkes yapılması kararlaştırıldı.

Putin ile Erdoğan'ın kameralar önündeki ilk görüşmesinde basına yansıyan iki kare sosyal medyada bir anda algı operasyonuna çevrildi.

Suriyeli ve Rus hesapların fotoğrafları paylaşıp "Rusya'dan Türkiye'ye mesaj" içeriğiyle dolaşıma soktuğu kareler, bazı Türk gazeteciler ve çok sayıda Twitter kullanıcısı tarafından da yalan olup olmadığına bakılmayarak direk paylaşıldı.

HEYKELLER NEYİ SİMGELİYOR?Paylaşılan ilk fotoğraftaki (üstte) küçük heykel, 1877-1878 yılları arasında yapılan ve 93 Harbi olarak da bilinen Osmanlı-Rus savaşındaki Rus askerlerini temsili olarak gösteriyor.Sosyal medyada istismar edilen ikinci fotoğraftaki heykel ise, Rus-Osmanlı Savaşları'nda Osmanlı Devleti'ni büyük kayıplara uğratan, Kırım'ı Osmanlı'dan koparan Rus İmparatoriçesi II. Katerina'nın heykeli...

NEVŞİN MENGÜ DE HATAYA DÜŞTÜ

Twitter kullanıcıları bu kareleri fırsat bilerek Moskova'nın Türk heyetini bilerek kraliçenin önünde beklettiğini ve Ankara'ya Osmanlı üzerinden mesaj verdiğini söyledi. Nevşin Mengü de bu tuzağa düşen isimlerden biri oldu. Mengü "Suriyeli milletvekilinin paylaştığı bir detay: Türk delegasyonu Moskova'da, Osmanlı'yı 11 kez yenen Kraliçe Katarina heykelinin önünde duruyor ve fotoğraf karelerine bu şekilde giriyor. Anlaşılan Ruslar mesaj vermek için hiç bir fırsatı kaçırmıyor" dedi.GERÇEK İSE ÇOK FARKLI

Sosyal medyada bu iki fotoğraf bu şekilde dolaşıma sokulurken, aslında durumun böyle olmadığı kısa süre içinde anlaşıldı. Putin'in Kremlin'deki görüşmeleri incelendiğinde, bu iki heykelin her zaman orada durduğu ve Türkiye'ye mesaj vermek için bilerek getirilmediği anlaşıldı.

PUTİN'İN ESKİ GÖRÜŞMELERİNDE DE HEYKELİN ORADA OLDUĞU GÖRÜLÜYOR

Putin'in Merkel ve Netanyahu ile görüşmesinde basına yansıyan karelerde aynı heykelin yerinde durduğu görülüyor.

İKİNCİ HEYKELİN HİKAYESİ

Türk heyetinin II. Katerina heykeli önünde mesaj vermek için bekletildiğinin de yalan olduğu ortaya çıktı. Putin'in bir basın brifinginde gazetecilere yaptığı açıklamada, heykelin yerinde durduğu görülüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi