Son Dakika: F-16'lar havalandı! Türkiye S-400'leri ilk kez test etti

Dün Ankara Valiliği, iki gün boyunca kent semalarında Valiliğin bilgisi dahilinde Hava Kuvvetlerine ait F-16'ların alçak uçuş yapacağını duyurdu. Haber7'nin savunma sanayii kaynaklarından aldığı son dakika bilgisine göre ise, bugün ve salı günü yapılacak test S-400'lerle ilgili olacak. Türkiye, ABD yönetiminin tüm tehditlerine rağmen S-400'lerden geri adım atmamıştı.

Son Dakika: F-16'lar havalandı! Türkiye S-400'leri ilk kez test etti
Son Dakika: F-16'lar havalandı! Türkiye S-400'leri ilk kez test etti Ekren Salim
Bu içerik 104 kez okundu.


Mustafa Doğan - Haber7

Ankara Valiliği, iki gün kent semalarında Valiliğin bilgisi dahilinde Hava Kuvvetlerine ait F-16'ların alçak uçuş yapacağını duyurmuş, yapılan açıklamada, "Savunma Sanayi Başkanlığı koordinesinde yürütülen bazı projeler kapsamında 25 Kasım 2019 Pazartesi ve 26 Kasım 2019 Salı günü Ankara semalarında, Valiliğimizin bilgisi dâhilinde Hava Kuvvetlerimize ait F-16 uçakları ve diğer hava araçları tarafından alçak ve yüksek irtifada test uçuşları yapılacaktır. Herhangi bir tedirginliğe yol açmaması bakımından kamuoyunun bilgisine sunulur" ifadelerine yer verilmişti."S-400'LER TEST EDİLDİ"

Haber7'nin savunma sanayii kaynaklarından aldığı son dakika bilgilerine göre, bugün ve salı günü yapılacak testin büyük oranda S-400'lerle ilgili olduğu öğrenildi. Güvenlik kaynakları Ankara'da hava savunmasına yönelik test aşamasında olan tek sistemin S-400'ler olduğuna işaret ederek, bunun sistemin tam olarak kullanılabilmesi adına kritik bir aşama olduğuna dikkat çekti. Sistemin hangi özelliği ya da özelliklerinin test edileceği ilgili kurumlar tarafından henüz açıklama yapılmadı. Haber7'nin ulaştığı bilgilere göre, F-16 jetleri S-400'lerin üzerinde ve çevresinde uçuş faaliyetleri gerçekleştirecek, böylelikle radar sistemleri test edilecek. Ayrıca, savaş jetlerinin savunma sistemine tanıtılması ve kaydedilmemesinin de yapılacağı belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığının (MSB) bugün ve salı günkü testlerin ardından kamuoyuna bilgilendirme yapması bekleniyor.

Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi