Göz Hastalıkları

Göz; insan hayatı boyunca işlev yapan gözlerin korunması ve sağlıklı bir görüş sağlanması için periyodik olarak kontrol ettirilmesi gereken bir organdır.

Göz Hastalıkları
Göz Hastalıkları Ataturk Haber
Bu içerik 550 kez okundu.

 

 

Göz; insan hayatı boyunca işlev yapan gözlerin korunması ve sağlıklı bir görüş sağlanması için periyodik olarak kontrol ettirilmesi gereken bir organdır.  Gözümüz 2.5 cm çapında küresel geometrik şekle sahip görme organı olarak görmemizi sağlayan ve özel yapısı ile  bir çok tabakadan meydana gelen bir organ olduğu için  dikkat edilmesi gereken bir organdır. Göz küresinin geometrik şekline göre değişkenlik göstermesi görme noktası ile göz merceği arasında kalan  alanın uzamasına veya kısalmasına neden olur ve hipermetrop, astigmat gibi görme bozuklukları meydana gelir.  Görme bozuklukları dışında gözün tabakaları arasında oluşan sıvı birikmesi, mikrobik reaksiyonlar gibi göz sağlığını tehdit eden durumlar oluşabilir  Bu nedenle göz sağlığınıza dikkat etmek zorundasınız.

 

Göz Hastalıkları

 

1 ) Konjoktivit: Gözün içinde yer alan ve göz sıvısının oluşmasına katkı sağlayan zarın iltihaplanmasına bağlı olarak oluşan konjoktivit göz çapaklanmasına ve sürekli gözden yaş akmasına neden olur. Oksijenli su ile gözün yıkanması ve 3 gün gözün kapatılarak korunması sonrasında geçer.

 

2 ) Üveit: Gözün üç tabakasından biri olan üvea tabakasının iltihaplanmasına bağlı olarak oluşan üveit , tedavi edilmediğinde görme kaybına neden olan bir rahatsızlık olduğundan mutlaka göz doktoruna gidilerek kontrol ettirilmelidir.

 

3 ) Koroidea: Gözün içinde yer alan  retinanın iltihağlanması ile oluşan koroidea hastalığı  retina dokusunun zarar görmesine ve kör olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmanıza neden olur.

 

4 ) Katarakt: Göz önünde yer alan göz lensi adı verilen tabakanın saydamlığını yitirmesi ile ortaya çıkan ve göz önünde farklı bir tabaka oluşturarak görme kaybına neden olan bir hastalıktır. Göz doktorları tarafından gözden kazınarak çıkarılan tabaka, operasyon sonrasında görme yetinizi düzeltebilir.

 

5 ) Glokom: Halk arasında adı karasu olan glokom hastalığı göz tansiyonu bir diğer adı ile göz içi basıncının ani değişkenlik göstermesi ve  retina tabakasının zarar görmesi ile sonuçlanan bir rahatsızlıktır. Bu durumda göz doktorları tarafında ilgili tedavi yapılır. Eğer göz basıncı ani değişim göstermiş ve doktora gidilmemişse bir süre sonra görme kaybı yaşanır.

 

6 ) Şaşılık: Göz merkezinin normalin gerisinde olması ile oluşan ve kişide görme tembelliği oluşturan bir hastalıktır.  Şaşılık doğuştan oluşabileceği gibi sonradan da oluşabilen bir hastalıktır. Ayrıca tedavi edilebilen ve uzun süre de ortadan kaldırılabilin bir göz hastalığıdır.

 

7 ) Göz küresinin dışarıda olması: tiroit bezlerinin çalışmasına bağlı olarak  kişinin gözleri normal yuvasından dışarıda olabilir. Bu durumda  göz küresi dışarıda ( pörtlek ) olur . 

 

Bunlar dışında göz hastalıklarınız var ise ve lens tedavisi uygulamak veya sağlığınız yerinde ise renkli lensler için lensal.com adresini inceleyebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi