702 ölü 600 firar... Türkiye karşısında duman oldular

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna başlattığı operasyona ABD ile anlaşma çerçevesinde 5 günlüğüne ara verildi. 09.10.2019 tarihinde başlatılan ve 9 gün boyunca devam eden dönemde TSK ve SMO kuvvetleri çok sayıda bölgeyi terörden temizledi. ABD'nin yıllarca eğittiği ve düzenli ordu haline getirmeye çalıştığı örgüt, 9 günde Türkiye karşısında darmaduman oldu.

702 ölü 600 firar... Türkiye karşısında duman oldular
702 ölü 600 firar... Türkiye karşısında duman oldular Ekren Salim
Bu içerik 82 kez okundu.


Türkiye'nin terör devleti kurulmasını engellemek ve Suriyelilerin kendi ülkelerine dönüşünü sağlamak için başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na, 10. gün itibariyle ara verildi. Dün Mike Pence liderliğinde gelen ABD heyetiyle Beştepe'de 4 saat süren toplantı yapıldı. Görüşmeler sonunda, Türkiye operasyona 120 saat (5 gün) ara verdi. Bu zaman zarfında PKK/PYD/YPG/SDG, Suriye'nin kuzeyinde kontrol altında tuttuğu bölgelerden silahlarını bırakarak çekilecek.

HAREKATIN 9 GÜNÜ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 09.10.2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Barış Pınarı Harekatını başlattı. İlk önce F-16'lar havalandı ve Tel Abyad ile Rasulayn'daki YPG mevzileri bombalandı. Aynı günün gecesinde ise Tel Abyad ve Rasulayn'a kara harekatı başlatılırken sabah da obüs atışlarıyla terör mevzileri yok edildi.

Operasyonun ilk gününde TSK'nın vurduğu YPG bölgeleri (Harita: Suriye Gündemi)

İLK RASULAYN DÜŞTÜ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kararlığında Suriye Milli Ordusunun (SMO) desteğiyle sürdürülen operasyonda ilk önce kırsal alanlarda ilerleme kaydedildi. Tel Abyad ve Rasulayn odaklı harekatta ilk olarak Rasulayn kentine girildi. Yoğun çatışmalar sonucunda kent terörden temizlendi. SMO şehir merkezine girip terör sığınaklarını, mevzilerini imha etti. Rasulayn'ın YPG'nin elinden alınmasından sonra TSK ve SMO'nun kuvvetlerinin yönünü M-4 karayoluna doğru çevirdi. TSK ve Milli Ordu Rasulayn kırsalında ilerleyişini harekatın 9. gününe kadar sürdürdü ve M-4 karayoluna kadar ulaştı.

Harekatın 9. gününde Rasulayn bölgesinde ele geçirilen yerler... (Harita: Suriye Gündemi)

TEL ABYAD'A GİRİŞ

Tel Abyad'a yapılan harekat, Rasulayn'a yapılan operasyonla eş zamanlı olarak yürütüldü. Rasulayn'a benzer gerçekleşen harekatta, kentteki kritik mevziler hem havadan SİHA ve F-16'larla hemde karadan obüs atışlarıyla vuruldu. Daha sonra Tel Abyad kırsalında ilerleyen TSK ve SMO unsurları kenti kuşattı. Şiddetli meskun mahal çatışmaların ardından şehir merkezine girildi. SMO ve TSK unsurları ilçedeki terör sığınaklarını, mevzileri ve tuzaklanmış mayınları temizledi.

Harekatın 9. gününde Tel Abyad bölgesinde ele geçirilen yerler... (Harita: Suriye Gündemi)

M-4 İKİ FARKLI NOKTADAN ELE GEÇİRİLDİ

TSK kuvvetleri Tel Abyad ve Rasulayn'ın arasındaki kalan sahada da ilerleyişini sürdürdü. Burada terörle verilen mücadele sonunda, kırsal örgütten temizlendi ve stratejik öneme sahip M-4 karayoluna inildi. Böylelikle M-4 hem Rasulayn bölgesinden hem de bu bölgeden kontrol altına alındı.

Harekatın 9. günü boyunca ele geçirilen yerler... (Harita: Suriye Gündemi)

YPG SINIR İLÇELERDE SİVİLLERİ VURDU

Terör örgütü PKK/YPG, Türkiye'nin harekatı boyunca "Türkler sivilleri katlediyor" yalanına sarıldı ve gerçek olmayan görüntüleri sosyal medyadan paylaşıp manipülasyon oyununa gitti. Ancak örgüt ve yandaşlarının bu saçmalıkları kısa sürede çürütüldü ve durumun tam tersi olduğu ortaya konuldu.

Sivillere asıl saldıran örgütün ta kendisiydi. Türkiye'nin sınır ilçelerine YPG tarafından yapılan saldırılarda 20'in üzerinde vatandaşımız şehit düşerken yüzlercesi yaralandı.

Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgali altındaki bölgelerden, Mardin'in Nusaybin ilçesine düzenlenen ve 8 kişinin şehit düştüğü, 35 kişinin yaralandığı saldırı anı bir binaya ait güvenlik kameralarınca kaydedilmişti.

Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi