Trump'a 'savaş' seçeneklerini sunup kırmızı alarm verecekler

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon), ABD Başkanı Donald Trump'a İran tarafından Suudi petrol tesisine yapılan saldırıya karşılık verilmesi için askeri seçenekleri sunacağı iddia edildi. Pentagon'un İran'a olası bir saldırının süreci savaşa sürükleyebileceği konusunda da uyarı yapacağı bildirildi.

Trump'a 'savaş' seçeneklerini sunup kırmızı alarm verecekler
Trump'a 'savaş' seçeneklerini sunup kırmızı alarm verecekler Ekren Salim
Bu içerik 117 kez okundu.


İngiliz Time gazetsinde yer alan habere göre, Beyaz Saray'da Pentagon yetkilileri Trump'a İran'da hava saldırısı yapılabilecek hedefler listesi ve diğer misilleme seçeneklerini sunacak.

Bu ulusal güvenlik toplantısının ABD'nin Ortadoğu'daki bir müttefikine yapılan saldırıya nasıl karşılık vereceğine ilişkin ilk kez karar alınacak olması nedeniyle önemli olduğu kaydedildi. Verilecek kararın ABD'li ve Suudi müfettişlerin Aramco'nun iki tesisine yapılan füze ve insansız hava aracı saldırılarının İran tarafından yapıldığına dair sunacağı delillere bağlı olacağı ifade edildi.

ABD SALDIRILARDAN İRAN'I SORUMLU TUTUYOR: ÇIKARLARIMIZI VE MÜTTEFİKLERİMİZİ KORUYACAĞIZ

Aralarında Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun da olduğu bazı ABD'li siyasetçiler saldırının İran tarafından yapıldığını öne sürüyor. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence toplantı öncesinde yaptığı açıklamada "Trump verileri inceleyecek ve önümüzdeki adımlar konusunda karar alacak. Fakat Amerikalılar rahat olsun ABD bölgedeki çıkarlarını koruyacak ve müttefiklerimizin yanında olacağız" ifadelerini kullanmıştı.

İRAN'DAN SERT AÇIKLAMA

İran ise iddiaları yalanlarken, ABD'nin yapacağı bir saldırının "topyekun savaş" anlamına geleceğini ve buna karşılık verileceğini açıkladı.

ABD İHA'SI DÜŞÜRÜLÜNCE SALDIRI GÜNDEME GELMİŞTİ

Trump Haziran ayında da İran'ın hava sahasına giren ABD'ye ait bir İHA'yı vurmasının ardından İran'a saldırı seçeneklerini değerlendirmiş, sonrasında Twitter hesabından saldırıdan vazgeçtiğini çünkü "150 kişinin ölmesini istemediğini" yazmıştı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi