Fenerbahçe'den görüntülü açıklama!

Fenerbahçe, Alanyaspor maçının 45+2. dakikadan itibaren yeniden oynatılması yönünde TFF'ye başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Fenerbahçe'den görüntülü açıklama!
Fenerbahçe'den görüntülü açıklama! Ekren Salim
Bu içerik 725 kez okundu.


Fenerbahçe Kulübü, Aytemiz Alanyaspor'a 3-1 yenildikleri maçta iki tane kural hatası olduğu yönündeki iddiasının ardından Türkiye Futbol Federasyonu'na resmi başvurusunu yaptı.

Sarı-lacivertlileerin yaptığı açıklamada "Kulübümüz, bugün, futbol takımımızın 16 Eylül 2019 tarihinde Aytemiz Alanyaspor ile oynadığımız maçın, ilk yarısının sonunda ve ikinci yarısının başında müsabaka sonucuna etki eden kural hataları yapıldığı tespiti ile Türkiye Futbol Federasyonu'na başvuruda bulunmuştur." denildi.

Ayrıca Fenerbahçe Kulübü, TFF'ye yapılan başvuruda maçın 45+2. dakikadan yeniden oynatılması yönünde talebini iletti.

İŞTE FENERBAHÇE KULÜBÜNÜN AÇIKLAMASI
 
BAŞVURUDA BULUNDUĞUMUZ KURAL HATALARI:

Müsabakanın İlk Yarısının (45+2.) Dakikasında Yaşanan Kural Hatasına İlişkin İtirazımız:
 
Söz konusu müsabakada; ilk yarının 45+2. dakikasında Alanyaspor lehine verilen taç atışı kararının ardından Alanyaspor futbolcusu Junior Fernandes, tacı kullanılması gereken yerden oldukça uzak bir noktadan kullanmıştır.
 
Bu esnada müsabaka hakeminin uyarısı olmuştur. Ancak taç atışı sonucu top, oyun sahasına girmiştir. Bunun ardından hakem, tacı Fenerbahçe lehine vermesi gerekirken Alanyaspor'un tacı tekrarlamasına izin vermiştir.
 
Bu konudaki ilgili düzenleme, Uluslararası Oyun Kuralları (IFAB) Kural 15/1'de yer almaktadır. Bu kurala göre "… taç atışının yanlış kullanılması halinde atış bu kez karşı takım tarafından kullanılır."
 
Hal böyle iken Alanyaspor-Fenerbahçe maçında yanlış kullanıldığı tespit edilen taç atışı, müsabaka hakemi kararıyla tekrarlanmış ve fakat Fenerbahçe'ye verilmesi gereken taç atışı oyun kurallarına aykırı şekilde yine Alanyasporlu futbolcu tarafından kullanılmıştır.
 
Zamanlama olarak futbolcunun taç atışını kullanmasının hemen ardından hakemin oyunu durdurmuş olması, taç atışının usulüne uygun olmayan biçimde yapıldığı gerçeğini değiştirmemekte; böylece ilk atış gerçekleştiğinden, ikinci atışın bir tekrar olarak kabulüyle, kural uyarınca bu defa karşı takım olan Fenerbahçe tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.