Çocuk Oyun Parkları Güvenli Mi?

Çocuklar doğdukları andan itibaren etrafa karşı meraklı ve öğrenme isteğiyle bakarlar. Her yaş grubu çocukta yeni şeyler deneme ve keşfetme içgüdüsü yüksektir. Çocuklarda enerji seviyesi de fazla olduğu için bu enerjiyi gün içerisinde atmak isterler. Bunun için en iyi yöntem çeşitli fiziksel hareketlerin yapılabildiği oyun parklarıdır.

Çocuk Oyun Parkları Güvenli Mi?
Çocuk Oyun Parkları Güvenli Mi? Ataturk Haber
Bu içerik 157 kez okundu.

 


Çocuk Oyun Parklarında Neler Bulunur?

Çocuk oyun parkları günümüzde sıradanlıktan uzaklaşmış ve yeni tasarımlarla içeriği değişmiştir. Kaydırak, salıncak, tahteravalli gibi başlıca eğlence gereçleri değişik boyut ve şekillerde karşımıza çıkar. Kaydıraklar, düz renklerin yanı sıra orman şekillerini içeren, uzay şekillerini içeren, deniz altı görünümlü, ev figürlü, çeşitli hayvan figürlerinden oluşan ve hepsinde merdiven bulunan bu oyun parkı son derece keyifli alanlardır.

Salıncaklar da aynı şekilde kaydıraklar gibi değişik figürlerde ve boyutlarda olabilir. Tek kişilik salıncaklardan başka iki veya daha kişilik binilebilen salıncaklara son zamanlar da parklarda sıkça rastlanır.

Tahteravalli çeşitleri ise daha güvenli ve daha konforlu olarak karşımıza çıkar. Yine bunlarda da hayvan figürleri ve değişik renkler kullanılarak tasarımlar yapılmıştır. Çocuk oyun parkları tasarlanırken çocukların rahatça hareket edebilmesi ve aletlerin sivri kenarları olmaması gerekir. Yumuşak ve yuvarlak kenarlar tasarlanmalıdır.

Çocuk Oyun Parkları Güvenli mi?

Çocuk oyun parklarının üretildiği malzemeler sağlığı tehlikeye atmayacak, alerjik veya kanserojen madde içermeyecek şekilde olmalıdır. Bu özelliklerin sağlanabilmesi için çocuk oyun parkları üreten firmaların çeşitli belgelere sahip olması gerekir. Bu belgeler kapsamında da belirli periyotlarla denetim geçirmeleri söz konusudur. Çocuk sağlığı şüphesiz ki yetişkinlere göre daha duyarlı olmayı gerektirir. 

Çocuk Oyun Parkları Üretiminde Ele Alınacak Standartlar

Çocuk oyun parkları üretiminde önce ve sonra için belirlenen Türk ve Uluslararası standartlar doğrultusunda belirlemeler yapılır. Bu standartlar sağlık ve güvenlik alanlarında oldukça detaylı içeriklere sahiptir.

Standartların başında TSE dediğimiz Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen kalite ve ürün özellikleri yer alır. Bundan başka CE denilen Avrupa Birliği ülkelerinin sahip olması gereken endüstriyel ürün pasaportu anlamına gelen belgenin olması gerekir. Iso ve Ohsas gibi sağlık ve güvenlik alanında düzenlemeler ve kurallar belirten standartlar da çocuk oyun parkı için geçerli olan alınan veya alınması gereken belgeleri içeren standartlardır.

Çocuklar savunmasız ve hastalıklara oldukça açık bir yapıya sahiptirler. Bu belgelerin kazanılmasında ve kuralların uygulanmasında devamlılık onları korumak amaçlıdır. Oyun parklarının malzeme güvenliğinin yanı sıra dayanımlarının da test edilmesi gerekir. Özellikle açık hava şartlarına maruz kalacak olan bu oyun parklarının üretim aşamasında dayanım testlerine tabi tutulması gerekir.

Oyun parkları açık ve kapalı alanlara göre dizayn edilir. Parklarda, evlerde, okullar da ve çeşitli oyun alanlarında karşımıza çıkan bu parkların üretim aşaması son derece önem arz eder. Güvenlik ve sağlık kurallarına mutlaka uyularak park tasarımları gerçekleştirilmelidir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi