Atatürk Haber ekibi 17. Tarım ve Seracılık Festivali Yörük Göçü Kortejinde

Kumluca da geleneksel olarak her yıl düzenlenen, tarım ve seracılık festivali kapsamında düzenlenen Yörük Göçü korteji renkli gösterilere sahne oldu.

Atatürk Haber ekibi 17. Tarım ve Seracılık Festivali Yörük Göçü Kortejinde
Atatürk Haber ekibi 17. Tarım ve Seracılık Festivali Yörük Göçü Kortejinde
Bu içerik 1365 kez okundu.

Kumluca 17. Tarım ve seracılık festivali tüm hızıyla devam ediyor. Festivalin en beklenilen, etkinliklerin doruk noktası olan Yörük göçü korteji 27 Nisan 2016’da sanatçı, oyuncu Serdar Gökhan’ın katılımıyla yapıldı. Kortejde birbirinden eğlenceli ve ilginç gösteriler yer aldı. Etkinliklere bütün Kumluca halkı ve çevre ilçedekiler yoğun ilgi gösterdi. Festivaldeki müthiş kalabalık, panayır alanını ve sokakları doldurdu.

Tüm mahallelerin katılımıyla gerçekleşen Yörük yürüyüşünde, her mahalle halkı ve muhtarı kendi mahalle adlarının yazdığı pankartlar eşliğinde yürüyüşe katıldı. Eski gelenek ve adetlerin canlandırıldığı yürüyüşte, develer, atlar, çoban köpekleri, keçi ve koyun sürüleri, gelin ve damatlar, halk oyunu gösterileri, eski yıllara ait kıyafetler ve daha pek çok geçmiş yıllara ait görüntüler yer aldı. Ayrıca kurtuluş savaşının kahramanları, Çanakkale’de göç kortejinde unutulmadı ve Seyit onbaşı, Çanakkale askerleri, at üstünde Atatürk figürleri canlandırıldı. Bugünün gençlerine, geçmişin güzel anılarını, geleneklerini ve yaşam tarzını öğretme, tanıtma, yaşatma adına da güzel bir organizasyon olan Yörük göçü, belediyenin desteğiyle birlikte, halkın da büyük katılımı ve desteğiyle her yıl yaşama imkanı buluyor.

Belediyenin her yıl maddi durumu olmayan çiftleri evlendirdiği bu gösteride gelinlerin çeyizleri de sergilendi. Aynı zamanda kumluca esnafının reklam yapma fırsatı da bulduğu Yörük Göçü korteji, pek çok faydalı amacı içinde barındırıyor.

Yörük Göçü Kumluca’nın simgesi olan kale kulede son buluyor. Kule eteklerindeki panayır alanında sonlandırılan göç, panayır alanında sergilenen obalara yerini bırakıyor. Bu yıl obalara, sevilen dizi Diriliş Ertuğrul’un Kayı obası da eklendi. Obanın başına ise, Yörük göçünü başlatan, Serdar Gökhan geçti.

Yörük göçü bitiminde, stadyumda türlü şenlikle ve etkinliklerle eğlenceye devam edildi. Aynı gün içinde yarışmalar ve konserlerle devam eden festival, 30 Nisana kadar türlü yarışma, etkinlik, konser ve fuarlarla devam edecek. Festival kapsamında, 52. Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu, İkbal Gürpınar, Kolpa Grubu, ve Serdar Ortaç konseri de bulunuyor.

yörük göçü kumluca festivali festival programı bahar festivali bahar şenlikleri tarım ve seracılık festivali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi