Arabuluculuk nedir? Hangi davalarda arabulucuya gitmek zorunludur?

Geçtiğimiz günlerde Mecliste kabul edilmesinin ardından yasa statüsüne geçen "7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu" ile yeni bir dönemin de kapıları açılmış oldu. Yapılan bu değişikliğin ardından İş Mahkemeleri Kanunu ve Arabuluculuk konusunda birçok yenilik ve anlaşmazlıkların çözümüne dair birçok yeniliğin de hayatımıza girmesi sağlandı.

Arabuluculuk nedir? Hangi davalarda arabulucuya gitmek zorunludur?
Arabuluculuk nedir? Hangi davalarda arabulucuya gitmek zorunludur? Ataturk Haber
Bu içerik 124 kez okundu.

 

Geçtiğimiz günlerde Mecliste kabul edilmesinin ardından yasa statüsüne geçen "7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu" ile yeni bir dönemin de kapıları açılmış oldu. Yapılan bu değişikliğin ardından İş Mahkemeleri Kanunu ve Arabuluculuk konusunda birçok yenilik ve anlaşmazlıkların çözümüne dair birçok yeniliğin de hayatımıza girmesi sağlandı.

Arabuluculuk nedir? Hangi davalarda arabulucuya gitmek zorunludur?

Arabuluculuk, taraflar arasında ortaya çıkan ve kendi aralarında bir türlü çözüme kavuşturamadıkları durumların üçüncü bir taraf aracılığıyla ortak bir paydaya oturtularak çözüme kavuşturulması olayıdır. Arabuluculuk bazı davalarda başvurulması zorunlu olan bir durum olmakla birlikte bazı davalarda ise isteğe bağlı olarak yapılabilmektedir.

Zorunlu olarak isimlendirilen “Dava şartı olarak arabuluculuk” İş Hukuku Uyuşmazlıklarda istenilen ve zorunlu olan bir arabuluculuk durumudur. İşveren ile işçi arasında ortaya çıkan ve çözülemeyen sorunları olumlu bir şekilde değerlendirerek çözüme kavuşturacak bir durumdur. İş Hukuku Arabuluculuğu aynı zamanda uzmanlık gerektirmektedir.

Arabulucunun kararı kesin midir?

İş Hukuku alanında dava açmadan önce arabuluculuk şartının getirildiğini söylemiştik. Peki, bu aşamada arabulucunun aldığı ya da sunduğu kararların kesin olup olmadığıyla ilgili net bir durumun olup olmadığı da merak konusu olmaktadır. 

Ticari uyuşmazlıklarda dava açılmadan önce arabuluculuk şartı getirilmiş olsa da bu aşamada herhangi bir uzlaşmaya varmak zorunluluğu yoktur. Taraflar arabulucunun sunduğu mutabakat şartlarında da anlaşamayarak dava sürecine devam etme kararı alabilir. Bu kararın alınmasının ardından mahkemeye gidilmesiyle ilgili herhangi bir engel yoktur. Bu aşamada sadece mahkeme açabilmek için gerekli olan bir adımın atılması sağlanmış olacaktır.

Arabuluculukta çözümlenmiş bir konuyla ilgili yeniden yargıya gidilebilir mi?

Tarafların uyuşmazlıklarını çözdükleri bir arabuluculuk durumunun sonrasında anlaşma sağlanmışsa yeniden yargıya gitmek mümkün değildir. Tarafların biri ya da ikisi de bu anlaşmayı sağladıktan sonra yeniden yargıya başvurması olanaksızdır. Sadece tehdit, hile, cebir gibi özgür iradenin önüne geçebilecek ve anlaşma olgusunu gölgede bırakabilecek durumlarda yeniden mahkemeye başvurabilme imkânı oluşabilmektedir. Bundan dolayı arabuluculuk sırasında taraflar teklif edilen şartları oldukça dikkatli incelemeli ve bir karara varmadan önce iyice düşünerek adımlarını atmalıdır.

Kaynak : https://arabulucumerkezi.com/

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi