Avcılar Avukat

Avcılar avukat olarak hukuk büromuz, İstanbul geneli ve talep üzerine tüm şehirlerdeki gayrimenkul davalarınız da avukatlık hizmeti vermektedir.

Avcılar Avukat
Avcılar Avukat Ataturk Haber
Bu içerik 186 kez okundu.

 

Avcılar avukat olarak hukuk büromuz, İstanbul geneli ve talep üzerine tüm şehirlerdeki gayrimenkul davalarınız da avukatlık hizmeti vermektedir.

Gayrimenkul avukatı taşınmazlara dair olan mallar ve kamulaştırma alanları ile ilgili olan davalara bakmakla yükümlüdür. Arsa, ev vb. taşınmazların davaları Ülkemizde de sıklıkla karşılaşılan bir dava türü olmaktadır. Bu davalarda; tapu tescil ve tapu iptal davaları en sık karşılaşılan davalardandır.

Tapu Tescil ve Tapu İptali Davası

Tapu tescil ve tapu iptali davası, Türk Medeni Hukuku Gayrimenkul davaları içerisinde oldukça geniş bir yere sahip olmaktadır. Bu dava Kanuna aykırı, usulsüz ya da yolsuz düzenlendiği iddia edilen tapu kaydının hukuka uygun hale getirilmesi için açılan dava türüdür. Büyükçekmece Avukat olarak belirtmemiz gerekir ki; iş bu dava taşınmazın mülkiyet hakkına dair olan bir dava olduğundan dolayı, mahkeme hükmü kesinleşmeden icra edilemez.

Taşınmaz mülkiyetine dair olan bütün davalar ile tapu iptal ve tescil davası, tapu kaydında taşınmazın mülkiyet hakkı sahibi olarak gözüken kişiye karşı açılabilir. Kayıt malikinin ölü olması halinde ise bu dava, tapu iptal ve tescil davasının malikin mirasçılarına karşı açılması gerekir. Davaya Asliye Hukuk Mahkemesi bakmakla yükümlüdür.

Geçerli bir sebep olmadan tapu kütüğünde malik olarak belirtilen kişi, taşınmaz üzerindeki zilyetliğini davasız ve aralıksız olarak 10 yıl süre ile ve iyi niyet ile sürdürürse zamanaşımı yoluyla mülkiyet hakkını kazanabilir. Bu durumda kişinin bu hakkına itiraz edilemez. Fakat tapu kütüğüne kayıtlı olmayan bir taşınmazı davasız ve aralıksız olarak 20 yıl süreyle ve malik sıfatıyla zilyetliğinde bulunduran kişi, o taşınmazın tamamı, bir parçası ya da bir payı üzerindeki mülkiyet hakkının tapu kütüğüne tesciline karar verilmesini isteyebilme hakkına sahiptir.

Esenyurt Avukat olarak, makalemize devam ederken açıkladığımız dava türünün hangi nedenlerden dolayı açılabileceğini belirteceğiz.

Tapu İptal ve Tescil Davası Açılması Sebepleri

Tapu iptal ve tescil davası açılması sebepleri hakkında birkaç madde belirtecek olursak;

  • Hukuki ehliyetsizlik nedeniyle
  • Muris muvazaası (mirastan mal kaçırma) sebebi ile
  • Vekâlet görevinin kötüye kullanılmasından dolayı
  • İmar uygulamasından kaynaklanan sorunlar için
  • Ölünceye kadar bakma sözleşmesi için
  • Aile konutu nedeniyle
  • Kazandırıcı zamanaşımı ve zilyetlik nedeniyle bu davalar açılabilir diyebiliriz.

Avcılar Avukat ile görüşüp, danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için, hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi