Galatasaray Ne Zaman Kuruldu?

Galatasaray Ne Zaman Kuruldu?

Galatasaray Ne Zaman Kuruldu?
Galatasaray Ne Zaman Kuruldu? Ataturk Haber
Bu içerik 176 kez okundu.

 

Galatasaray Spor Kulübü hiç şüphesiz Türk spor tarihinin öncüsü ve yenilikçi bir kurumda doğdu, Galatasaray Sultani okulu olarak ilk kurulum temellerini atması sebebiyle kabul etti. Okul ve kulüp arasındaki bağlantı inkar edilemez ve bu bir gurur kaynağıdır. Galatasaray haberleri  ile aslında bu gururu yaşayabilmekteyiz.

Galatasaray Lisesi Ne Zaman Kuruldu?

Devlet adamı yetiştirmek için II. 1481 yılında Beyazıt tarafından kurulan okula adını bölgesinden alıyor ve ad Galata Sarayı olarak belirleniyor. Okul, 1 Eylül 1868'de Sultan Abdülaziz döneminden beri varlığını devam ettirmektedir. Okulun yeniden yapılandırılmasıyla birlikte, Türkiye'de ilk spor eğitimi ve okul jimnastiklerinde Monsieur Curelea'daki beden eğitimi derslerinin gerçek anlamda başlaması burada gerçekleşmiştir. Bu keşifler gerçekten devrimdir.

Curel Başarıları Nelerdir?

Curel, öğrenciler için Kashitan'da akademik bir gün organize ederken, aynı zamanda modern ekipmanlarla ilgili spor çalışmaları da yapmaktadır. Bu yarışmada başarılı olan 1870 sporcu çeşitli ödüller ve madalyalar kazanır. Bu, gelecek yıllarda başka bir geleneğin başlangıcıdır.

1901 Yılında Neler Oldu?

1901'de İstanbul'da yaşayan iki İngiliz, James Lafontaine ve Horace Armitage, Yunanistan ve İngiltere'den oyuncuların katıldığı Kadıköy futbol kulübünü kurdu, ancak 1903'te İngiliz takımı kulüpten ayrıldı ve bir moda kulübü oluşturdu. 1904 yılında, bu kulüpler, Imogen, Elpis ve Wrestlers takımları ile anlaştı, İstanbul Futbol Federasyonu'nu kurdu. Beşiktaş haberleri bu yıllarda vardı.

Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu stadyumunda yer alan Union Club-İttihat Spor alanında düzenli maçlar yapmaya başladı. Gördüğünüz gibi, bu takımlar yabancı veya azınlık takımlarıydı. Bu ilk Türk olmayan futbol maçları GSL öğrencileri tarafından büyük ilgi gördü. Amaçları kendi futbol kulüplerini oluşturmak, sevdikleri oyunun kurallarını hatırlamak ve yabancılarla rekabet etmektir.

Türk Olmayan Takımların Yenilgisi Nelerdir?

Spor kulübü kurucusu Ali Sami Yen, kurulumun tarihini "Elli yıl sonra" kitabında şöyle anlatıyor: 1905 yılında okulun beşinci sınıfında, Edebiyat Öğretmeni Mehmet Ata, aynı zamanda birkaç arkadaş daha yanına katarak Galatasaray'da bir futbol kulübü kurmaya karar verdi. Aslında bu kararı beraber verdik. Okula giden hünerli ve güçlü Bulgar ve Sırp öğrenciler tarafından desteklendik. Bunu gören arkadaşlar, bana çok daha fazla destek verdiler. Başka bir deyişle, unvanın en yüksek payını ben aldım ve diğer görevlere arkadaşlarımı yardımcı ettim.

Bunun için belki de stadın adını kendisine ithaf etmişlerdi. Bu azmin arkasında günümüzdeki başarılı takımı görebileceğini bilmesi mümkün müydü bilinmez ama herkesin büyük bir sevgi ile inşa ettiği anlaşılabiliyor. Bundan sonraki yıllarda da Fenerbahçe haberleri ile futbol camiası renklenmiştir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi