Selçuk'tan temel lise açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Tasarım Beceri Atölyeleri projesinin şubat ayında Türkiye'de yaklaşık 30 okulda pilot olarak başlayacağını belirterek, inşaatların tamamlandığını, öğretmen eğitimi ve öğretim programı içeriklerinin de hazırlandığını bildirdi.

Selçuk'tan temel lise açıklaması
Selçuk'tan temel lise açıklaması hande
Bu içerik 161 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Tasarım Beceri Atölyeleri projesinin şubat ayında Türkiye'de yaklaşık 30 okulda pilot olarak başlayacağını belirterek, inşaatların tamamlandığını, öğretmen eğitimi ve öğretim programı içeriklerinin de hazırlandığını bildirdi. 

Selçuk, Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından Antalya'nın Serik ilçesindeki Belek Turizm Bölgesi'ndeki bir otelde düzenlenen "Eğitim ve Etik" konulu 18. Geleneksel Eğitim Sempozyumu'na katıldı.

Toplantıdan çıkacak sonuçların eğitim sistemine büyük katkı sağlayacağını ifade eden Selçuk, dünyadaki eğitimin seviyesi yükseldikçe, kalitesi arttıkça, teknolojinin öldürme gücünün, çevre kirliliğinin, obezitenin ve açlığın da arttığını belirtti. Bu doğrultuda dünyada bir çelişki yaşandığını dile getiren Selçuk, bu çelişkiyi de 2023 vizyonunda ısrarla vurgulamaya çalıştıklarını kaydetti.

Zemin olmadan şekil yapılmaması gerektiğine işaret eden Selçuk, şunları söyledi:

"1970'li yılların ortalarından beri şakulü kaymış olan bir eğitim sistemimiz var ve çok kısa bir süre içerisinde bunun birdenbire toparlanmasını elbette beklemiyoruz ama büyük bir yol alma imkanımız var. Arkadaşlarımla, ekibimle bu işin içine girdikçe bu işin çok da iyi yapılabileceği konusundaki kanaatımız çok yükseliyor. Çünkü Türkiye'nin çok büyük bir birikimi var. Türkiye'nin insani özellikleri, bilimsel nitelikleri bütün bunlar mevcut durumu daha iyi noktalara getirmek için aracımız haline gelebilir."

TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ

Bakan Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Tasarım Beceri Atölyelerinin kurulmasına ilişkin çalışmayı da çok önemsediğinin altını çizerek, bu atölyelerin çocukların çoktan seçmeli sorular çözerek bütün eğitim öğretim hayatını şekillendirdiği bir yapı yerine ne konulacağını açıkladığını dile getirdi.

Selçuk, "Bu projenin de şubat ayında Türkiye'de yaklaşık 30 kadar okulumuzda pilot olarak başlayacağını ve inşaatlarının tamamlandığını, öğretmen eğitimi ve öğretim programı içeriklerinin de hazırlandığını ifade etmek isterim." dedi.

İlkokullarda, ortaokullarda bile bazı meslek alanlarının iz düşümünü görmek durumunda olduklarını vurgulayan Selçuk, mühendislik ya da sanat drama atölyelerinin ilkokullarda görülmesi gerektiğine işaret etti. Bu durumun çocuklarda çok küçük yaşlarda meslek bilincini oluşturacağını dile getiren Selçuk, bu ve buna benzer birçok somut projenin ortaya konulmasıyla eğitim camiasının, velilerin ve çocukların beklentilerine de cevap verileceğini kaydetti. 

Çalışmalara ilişin 3 yıllık bir takvim ortaya koyduklarını aktaran Selçuk, şu ifadeleri kullandı:

"Takvimi ortaya koyarken de hangi ay, hangi sene neyi yapacağımızı çok net ifade ettik. Bu takvim belgede olmasına rağmen 'Neden bir şey yapılmıyor, değişiklikler gerçekleştirilmiyor' şeklinde sorulara muhatap oluyoruz. Bir takvim dururken acilen sürekli değişiklik yapmanın iyi bir fikir olduğunu zannetmiyorum. Çayın demlenmesine çok önem veren birisiyim. Bu çayın demini almadan bazı değişiklikler yaparsak inanın şimdiki çözümlerimiz daha sonraki problemlerimiz haline dönüşür. Biz bir değişiklik yaparken neyi ve niye yaptığımızı çok derinlikli olarak analiz etmek zorundayız."

Daha önce değişiklik yapıldığında "Neden sürekli değişiklik yapılıyor" şikayetlerinin dile getirildiğini anımsatan Selçuk, şimdi ise "Neden değişiklik yapılmıyor" diye eleştiriler yapıldığını söyledi. İleriki süreçte öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin ani değişikliklerle karşılaşmaması için her türlü tedbiri almaya çalıştıklarını belirten Selçuk, yolda karşılaştığı insanlardan bile "Eğitim için ne yapabiliriz" diye görüş aldığını kaydetti. 

Kalıcı çözümler olarak yapısal dönüşümleri bu yıl yapmaya başlayacaklarını anlatan Selçuk, etik ve ahlaki prensiplere uyarak ülkenin geleceği için daima üreteceklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2023 vizyon belgesinde öngörülen dönüşümleri adım adım hayata geçirmek istediklerini aktaran Selçuk, kültür ve zihniyetin değişmesi için orta ve uzun vadede altyapı hazırlamayı amaçladıklarını bildirdi. 

"SÖZ VARLIĞI KONUSUNDA ÇALIŞMA YAPMALIYIZ"

Milli Eğitim Bakanlığı olarak söz varlığı konusunda bir çalışma yaptıklarını anlatan Selçuk, bunun da Cumhuriyetin başından beri yapılmaya çalışılan ancak bir türlü mesafe alınamayan bir konu olduğunu kaydetti. Söz varlığı konusunu Türkçe'nin hayati bir konusu olarak nitelendiren Selçuk, "Bir çok ülke söz varlığı çalışmasını belki 100 yıl önce bitirdi. Yani hangi yaşta, hangi çocuklar kelimeleri ne şeklide öğrenmeli ve bunlar kitaplara nasıl yansımalı, yayıncılar nasıl yararlanmalı, bu bağlamda çocuklarımızın dil gelişiminin uluslararası standartları ne olmalı? Bütün bu sorunların cevabını, oluşturacağımız söz varlığı projesiyle de Türkçe'ye kazandırmış olacağız. Uluslararası nitelikte de bir mesafe almış olacağız." diye konuştu.

Buna bezer projelerin somut olarak ileriki aylarda hayata geçeceğini ifade eden Selçuk, 3 gün sürecek toplantıyı kendi projelerine hizmet edecek dokümanın çıkması açısından bir fırsat olarak değerlendirdi. 

Özel okulların ihtiyaç duyduğu her türlü desteği ilgili bakanlıklar ve kurum, kuruluşlar nezdinde sürdürdüklerini anlatan Selçuk, "Ekonomi ile ilgili belirli çerçeveler, daha da iyileşme grafiği gösterdiğinde orta vadede göreceksiniz ki, özel öğretim ve eğitimle ilgili birçok yeni açılımları, fırsatları hep birlikte görmüş olacağız." dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi