Dünyanın Tavır Aldığı Suudi Arabistan'a 7 Ülkeden Destek Geldi

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldürülmesinin ardından ABD başta olmak üzere birçok ülke Suudi Arabistan'a tavır alırken; Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Filistin, Yemen, Cibuti ve Ürdün'den büyük destek geldi.

 Dünyanın Tavır Aldığı Suudi Arabistan'a 7 Ülkeden Destek Geldi
 Dünyanın Tavır Aldığı Suudi Arabistan'a 7 Ülkeden Destek Geldi Atatürk Haber
Bu içerik 186 kez okundu.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldürülmesinin ardından ABD başta olmak üzere birçok ülke Suudi Arabistan'a tavır alırken; Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Filistin, Yemen, Cibuti ve Ürdün'den büyük destek geldi.

Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Filistin ve Yemen'in ardından Cibuti ile Arap kuruluşları da Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayında aldığı kararlarla ilgili olarak Suudi Arabistan'a ve Kral Selman bin Abdulaziz'e destek mesajı verdi. Arap Birliği ve Ürdün de Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin ardındanaldığı kararlarla ilgili Suudi Arabistan'a destek açıklaması yaptı.

MISIR, İLK SONUÇLARI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kaşıkçı davasındaki soruşturmaların ilk sonuçlarının memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in aldığı karar ve önlemlerin hukukun ilkelerine ve adaletin uygulanmasına uygun olduğu ifade edildi.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ'NDEN KRAL SELMAN'A ÖVGÜ

BAE haber ajansı WAM da Suudi Arabistan'ın açıklamasını desteklediğini ve Kral Selman'ın kararlarının övgüye değer olduğunu kaydetti. Haberde Suudi Arabistan Kralının Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayıyla ilgili aldığı kararlar övülürken, bu kararların adaletin tesis edilmesi ve gerçeklerin ortaya çıkarılmasını sağladığı aktarıldı.

FİLİSTİN'DEN ADALET VE İLKE VURGUSU

Filistin haber ajansı WAFA ise Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman liderliğindeki Suudi Arabistan'ın adalet ve ilke devleti olarak kalacağını kaydetti.

YEMEN HÜKÜMETİ: SUUDİ ARABİSTAN HASSASİYETİNİ YANSITTI

Yemen hükümeti de Kaşıkçı olayına karışanlardan hesap sorulacak olmasının, ülke içindeki ve dışındaki vatandaşlarının can güvenliğini önceleyen Suudi Arabistan kurumlarının ciddi ve sürekli takibini ve kamuoyuna gerçekleri bildirme konusundaki hassasiyetini yansıttığını dile getirdi.

BİR ÜLKE DAHA KATILDI

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'ya göre Cibuti, Kral Selman'ın Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayında gerçeklerin ortaya çıkarılması konusunda gösterdiği özeni övdü.

İslam İşbirliği Teşkilatı, olaya karışan 18 kişinin tutuklanmasıyla ilgili kararı memnuniyetle karşıladı.Arap Parlamentosu da Suudi Arabistan Kralının, Kaşıkçı olayının sorumlularının yargılanması yönündeki kararından hoşnut olduğunu ifade etti.

ARAP BİRLİĞİ VE ÜRDÜN DE DESTEK AÇIKLAMASI YAPTI

Arap Birliği ve Ürdün de Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin ardındanaldığı kararlarla ilgili Suudi Arabistan'a destek açıklaması yaptı.

Arap Birliğinden yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'ın Kaşıkçıolayını aydınlatmak için yürüttüğü soruşturmadan övgüyle söz edildi. Kaşıkçı'nın ailesine başsağlığı dileğinde bulunulan açıklamada, olayınsiyasileştirilmesi ve Suudi Arabistan'a karşı ekonomik yaptırım uygulanması veyatek taraflı adımlar atılması gibi girişimlere karşı olunduğu belirtildi.

Ürdün hükümetinden yapılan açıklamada da Suudi Arabistan'ın attığıadımların olayın aydınlatılması ve sorumluların hesap vermesi için gerekli olduğuifade edilerek, Riyad yönetiminin yanında olunduğu mesajı verildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı, Körfez İşbirliği Konseyi, ArapParlamentosu, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Filistin, Yemen veCibuti de Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin ardından aldığıkararlarla ilgili Suudi Arabistan'a destek açıklaması yapmıştı.

Suudi Arabistan yönetimi, 2 Ekim'de İstanbul Başkonsolosluğunagirdikten sonra kendisinden haber alınamayan Kaşıkçı'nın "konsolosluk binasındayaşanan arbede sonucunda öldüğünü" açıklamıştı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan haberde de SuudiArabistan Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma neticesinde, Cemal Kaşıkçı'nınİstanbul Başkonsolosluğuna geldiği sırada burada bulunan başka Suudivatandaşlarla tartışmaya başladığı, tartışmanın arbedeye dönüştüğü ve bununsonucunda Kaşıkçı'nın hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi