3 Bin Çekiç Darbesi Vurarak Elde Törpü Yapan 72 Yaşındaki Mustafa Özen

Antalya'nın Akseki İlçesi'nde yaşayan 72 yaşındaki Mustafa Özen Türkiye'de törpüyü elde yapan tek usta olarak biliniyor. Baba mesleğini devam ettiren Özen yaşına aldırmadan bir törpüyü 3 bin çekiç darbesi vurarak üretiyor.

3 Bin Çekiç Darbesi Vurarak Elde Törpü Yapan 72 Yaşındaki Mustafa Özen
3 Bin Çekiç Darbesi Vurarak Elde Törpü Yapan 72 Yaşındaki Mustafa Özen Atatürk Haber
Bu içerik 200 kez okundu.

Antalya'nın Akseki İlçesi'nde yaşayan 72 yaşındaki Mustafa Özen Türkiye'de törpüyü elde yapan tek usta olarak biliniyor. Baba mesleğini devam ettiren Özen yaşına aldırmadan bir törpüyü 3 bin çekiç darbesi vurarak üretiyor.

Akseki'nin Bademli Mahallesi'ndeki 20 metre kare atölyesinde aralıksız olarak elde törpü ve ahşap kaşık yapımında kullanılan aletleri üreten 72 yaşındaki Mustafa Özen, ata mesleğine sahip çıkıyor. Türkiye'de törpüyü elde yapan tek usta olarak bilinen Özen, bir törpüye 3 bin çekiç darbesi vuruyor. Bunun yanında ise ahşap kaşık oymacılığında kullanılan eydi, oygu, ağız bıçağı, sıyırgı ve keser gibi aletler üretiyor.

BABA MESLEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Mustafa Özen, Bademli'de lakabını demirci diye andıklarını ve babasının da demirci olduğunu söyledi. Mesleğe 8 yaşında babasının yanında çırak olarak başladığını söyleyen Özen, "Babamın yanında bu mesleğe 8-10 yaşlarında körük çekerek başladım. Askere gidinceye kadar babamın yanında çalıştım. Daha sonra askere gittim. Askerden geldikten sonra evlendim. Kendime bir ev aldım. Evimin yanında küçük bir atölye yaparak dükkan açtım. O günden bu yana bu mesleği yapıyorum" dedi.

"TÜRKİYE'DE TÖRPÜYÜ ELDE YAPAN TEK USTAYIM"

Türkiye'de elde törpü yapan tek usta olduğunu ve kendisinden başka bunu yapan olmadığını söyleyen Özen, "Konya'dan malzemeleri ham olarak alıyorum. Orada kıydırıyorum. Burada yevmiyeli birini tutarak demiri ezdiriyorum. Demire şekil verip sıfırladıktan sonra tek tek kendi yaptığım zımba ile diş açıyorum. Büyük törpülerde arkalı önlü 3 bin adet çekiç vuruyorum. Bir törpüde 3 binden fazla diş vardır. Tek tek 3 binden fazla diş açıyorum. Sonra ise dişlerini açarak suyunu verip demiri çelikleştiriyorum. Daha sonra ise sapını da yaparak satışa sunuyorum. Bu zor bir zanaat. Bunu herkes yapamaz. Ben bir törpüyü bir günde yapıyorum. Kolay bir meslek değil."

TÜRKİYE'NİN HER YERİNDEN SİPARİŞ ALIYOR

Türkiye'nin her yerinden sipariş aldığını dile getiren Özen, "Bu el yapımı bir törpüdür. Bu özeldir. Makine yapımı değildir. Eskime bilmez. Küçük boyu 60, büyük boy törpüleri ise 120 liradan veriyorum" diye konuştu.

TAHTA KAŞIK ALETLERİ DE YAPIYOR

Bademli Mahallesi'nin bir zamanlar "kaşıkçı köyü" olarak bilindiğini ve her evde kadın erkek tahta kaşık yapıldığını ifade eden Özen, "Kaşık yapımında kullanılan aletleri kendim yapıyorum. Bu mesleği benden başka yapan kimse yok. Bu aletlerinde yapımını babamdan öğrendim. Kaşık yapımında kullanılan önemli 8 çeşit kaşık oyma aleti vardır. Törpü, eydi, ağız bıçağı, sıyırgı ve keser en önemli aletlerdir. Tahta kaşık ustaları bu aletleri kullanmak zorunda. Bu aletler olmadan tahta kaşık yapamazlar. Bu aletleri de Türkiye'nin her yerinden sipariş veriyorlar. Bende kargolayıp gönderiyorum" dedi.

"ÇIRAK BULAMIYORUM"

Özen, yanına çırak alarak mesleğinin sürmesini istediğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Törpü ve kaşıkçılık aletlerini yapacak hiçbir usta ve çırak yok. Yanıma bir çırak arıyorum bulamıyorum. Benimki son durak. Bir çırak yetiştiremezsek bu meslek kaybolmaya mahkum. Mesleğe heves eden yok. Zor bir zanaat. Şimdiki gençler kömürün tozun içine girmek istemiyor. Bu zanaat benden sonra kaybolacak. İki oğlum, bir kızım var. Onlar da bu mesleğe heves etmedi. 50 yıla yakındır yalnız başıma çalışıyorum. Bademlinin kaşık ustalarının aletlerini benden başka yapan yok. Türkiye'de ise el yapımı törpüyü benden başka yapan yok."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi