Başkentray Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Hizmete Açıldı

Başkentray Açılış Töreni'nde konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, günde 520 bin yolcu taşıyacak hattın Ankara'nın iki yakasını birleştireceğini açıkladı.

Başkentray Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Hizmete Açıldı
Başkentray Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Hizmete Açıldı Ekren Salim
Bu içerik 330 kez okundu.

Başkentray Açılış Töreni'nde konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, günde 520 bin yolcu taşıyacak hattın Ankara'nın iki yakasını birleştireceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başkentray, Ankara'nın İki Ucunu Birleştirecek

Ankara Kayaş Tren Garı'nda düzenlenen Başkentray Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul'daki Marmaray ve İzmir'deki Egeray'ın ardından 3. projemizi hayata geçiriyoruz. Ankara'nın pek çok altyapısıyla birlikte şehrin iki ucu bu hatla birleşiyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

"ŞEHRİN İKİ UCU BU HATLA BİRLEŞİYOR"

İstanbul'daki Marmaray ve İzmir'deki Egeray'ın ardından 3. projemizi hayata geçiriyoruz. Biz artık tamamı şehir içinde kalan altyapı üzerinde yepyeni bir ağ kurduk. Ankara'da metro konforunda hizmet verecek Başkentray'ın ülkemize, şehrimize hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Kayaş ile Sincan arasında çalışacak Başkentray'ı kullanacak arkadaşlarıma hayırlı olsun diyorum. İstanbul'daki Marmaray ve İzmir'deki Egeray'ın ardından 3. projemizi hayata geçiriyoruz. Ankara'nın pek çok altyapısıyla birlikte şehrin iki ucu bu hatla birleşiyor.

"TRENİN SÜRESİ, ZAMANLA 5 DAKİKAYA KADAR İNDİRİLEBİLECEK"

Biz modern ulaşım ihtiyaçları doğrultusunda yepyeni bir ulaşım ağı kurduk. Ankara'ya iftiharla anılacak bir banliyo hat kazandırdık. Kayaş'tan Sincan'a 49 dakikada gidilmesini sağlayacak, Eryaman, Gar mesafesini de kısaltıyor. İlk başta 15 dakikada bir olacak trenin süresi, zamanla 5 dakikaya kadar indirilebilecek. Bu muhteşem katılım bu projenin önemini ortaya koyuyor.

"BENİM VATANDAŞIM BURADA KONFORLU BİR HAYAT YAŞAYACAK"

Ankara'ya şehircilik açısında çağ atlattık. Sokakları pislikten geçilmeyen Ankara'dan, Başkent olan Ankara'ya geliyoruz. Bakın geldik demiyorum, geliyoruz. Her yer pırıl pırıl olacak, benim vatandaşımda burada konforlu bir hayat yaşayacak. Kayaş şehrin en ucu olması hasebiyle gelişimden geç yararlanmış bir şehirdir. Buna rağmen şu şehrin tepesindeki derme çatma gecekonduların dili olsa da geçmişi anlatsa. 1970'lerde yoksulluğun ve terörün sıkıştırdığı Kayaş, Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin göstergesidir.

BAŞBAKAN YILDIRIM: YOLCULUK 49 DAKİKAYA İNİYOR

Başbakan Binali Yıldırım, "Ankara'nın sadece bu hattını değil, Çayyolu-Kızılay-Batıkent, Keçiören-Kızılay arası metro hatlarını da açtık. AŞTİ- Söğütözü hattı da açılacak. Hizmetler saymakla bitmiyor. Başkentray ile yolculuk süresi Kayaş-Sincan arasında 49 dakikaya inecek" dedi.

"1,2 MİLYAR LİRAYA MAL OLDU"

Başbakan Yıldırım, "Hayal edilemeyen hedefleri birer birer gerçeğe dönüştürüyoruz. Başkentray 1 milyar 227 milyon liraya mal oldu. Artık Ankara Yüksek Hızlı Trenin başkenti haline geldi. Açılışını yaptığımız Başkentray yarım milyondan fazla Ankaralı'ya hizmet edecek. Vatandaşlarımızın burnu bile kanamaması için bu projeyi yaparken hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık. Her şey Ankara için sizler için" şeklinde konuştu.

"PROJE 20 AYDA TAMAMLANDI"

"20 ayda bu projeyi tamamladık. Bürokrasinin tipik örneğini gördük. 2012'de ihalesi yapıldı. Mahkemesi 36 ay sürdü. Bitimi 20 ay sürdü" diyen Başbakan, "Vatandaşın hayatını kolaylaştıracak işlerde herkesin daha duyarlı olması lazım. Millet ve kamu menfaati gözetilmeli" dedi.

"520 BİN YOLCUYA HİZMET EDECEK"

Yüksek hızlı tren, konvansiyonel tren ve banliyö işletmeciliği için gerekli trafik kapasitesi oluşturmayı amaçlayan Başkentray Projesi kapsamında Ankara-Kayaş arasında 4, Ankara-Behiçbey arasında 6 ve Behiçbey-Sincan arasında 5 hatlı sinyalli ve elektrikli yeni demiryolu inşa edildi.

Başkentray, başlangıçta 15 dakikada bir, ilerleyen zamanda ise 5 dakikada bir işletilecek trenlerle günlük 520 bin yolcuya hizmet verecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi