Rahim Filmi HSG'nin faydaları nelerdir?

Rahim Filmi HSG'nin faydaları nelerdir?
Rahim Filmi HSG'nin faydaları nelerdir? hande
Bu içerik 221 kez okundu.

Rahim Filmi HSG'nin faydaları nelerdir?

 

Rahim Filmi HSG, uterus boşluğunuz ve fallop tüpleriniz hakkında faydalı bilgiler sağlayan basit ve invaziv olmayan bir prosedürdür. Geçirdiğiniz diğer doğurganlık testleri ile birlikte muayene sonuçları, doktorunuzun sizin için en iyi tedavi seçeneğini seçmesine yardımcı olacaktır. Bazı durumlarda, Rahim Filmi  hamile kalmanıza yardımcı olabilir.

 

Rahim Filmi HSG için kontrendikasyonlar nelerdir?

 

Hamilelik sırasında veya akut pelvik enfeksiyonunuz varsa HSG yapılmamalıdır. Muayene ayrıca yakın zamanda kanama, yakın zamanda pelvik cerrahi, travmatik yaralanma veya bilinen hipertiroidizm durumunda kontrendikedir. Daha önce iyotlu kontrast sıvıya karşı alerjik reaksiyon yaşadıysanız doktorunuzu bilgilendirin.

 

Rahim Filmi İçin Nasıl hazırlanmalıyım?

 

Doktorunuza diğer sağlık sorunları, son zamanlardaki pelvik enfeksiyonlar ve şu anda almakta olduğunuz ilaçlar hakkında bilgi verin. Chlamydia gibi enfeksiyonlar için taranabilirsiniz. Bazı durumlarda, işlemden önce veya sonra bir antibiyotik almanız önerilebilir.

 

Rahim Filmi  sırasında ve sonrasında neler yaşayacağım?

 

HSG sırasında kramplı, adet benzeri bir rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Muayeneden sonra rahatsızlık devam ederse, basit analjezi ile bu durum giderilebilir. Muayeneden sonra, muhtemelen biraz vajinal kanamanız ve yapışkan berrak bir sıvı olan kontrast sıvısının sızması olacaktır: bir hijyenik ped önerilir. Herhangi bir rahatsızlık veya lekelenme bir ila iki gün içinde geçmelidir.

 

Rahim Filminin herhangi bir yan etkisi var mı?

 

HSG iyi tolere edilen bir prosedürdür ancak bazen yan etkiler ortaya çıkabilir. En yaygın yan etkiler enfeksiyon, ağrı, bayılma ve kontrast sıvısına alerjidir. Herhangi bir endişeniz varsa veya ateşiniz, rahatsız edici bir akıntınız, kalıcı ağrınız veya kalıcı kanamanız varsa lütfen derhal doktorunuza danışın.

 

Peki ya radyasyon?

 

Bir HSG'den gelen radyasyon miktarı çok düşüktür (tipik olarak bir göğüs röntgeninden daha az), maruz kalmanın herhangi bir zarara neden olduğu gösterilmemiştir. Muayeneden sonra vücudunuzda radyasyon kalmaz.

 

Detaylı Ultrason Hakkında Bilinmesi Gerekenler  

Anatomi taraması, bebeğinizin cinsiyetini öğrenmekten daha fazlasıdır. 20 haftalık ultrason randevunuzda neler olduğunu öğrenin.

18 ila 22 hafta arasında gerçekleşen bir anatomi taraması olan Detaylı ultrason, muhtemelen hamileliğiniz sırasında sahip olacağınız en uzun ve en ayrıntılı ultrasonlardan biridir. Uzmanlara nasıl hazırlanacağını ve ne beklemeleri gerektiğini sorduk.

 

Detaylı  ultrason ne kadar sürer?

20 haftalık ultrason randevunuzda, bekleme odasında geçireceğiniz zamandan bahsetmiyorum bile, en az bir saat geçirmeye hazır olun. Gerçek taramanızın muhtemelen yaklaşık 25-30 dakika , hatta yüksek riskli kabul ediliyorsanız 45 dakikaya kadar süreceğini söylemek isteriz. Rahatsız olup olmadığınızı sonografi uzmanına söylemekten korkmayın, çünkü birçok kadın sırtları ağrıdığında veya hareket etmeleri veya tuvalete gitmeleri gerektiğinde buna katlanmaları gerektiğini düşünüyor. Ultrasondan sonra, radyoloji uzmanı rapor yazmalıdır, bu nedenle doktorunuzu daha sonra da beklemeniz gerekebilir.

 

Detaylı  ultrasonda ne olur?

Radyoloji uzmanı, karnınıza jel koyacak ve vücudunuzda olup bitenlerin görüntülerini oluşturan yüksek frekanslı ses dalgaları olan ultrason görüntüleri elde etmek için bir prob kullanacaktır. En iyi görüntüleri elde etmek için bir yandan diğer yana hareket etmeniz istenebilir.

 

Detaylı  ultrasona hazırlanmak gerekir mi ?

20 haftalık ultrason için su içmeniz gerekmez, ancak önceden bir yemek veya atıştırmalık yemelisiniz çünkü belirtildiği gibi bu uzun bir süre. Yemek yemek aynı zamanda bebeği daha aktif hale getirebilir, böylece radyoloji  uzmanı farklı açıları görebilir.

 

MR yerine Tomografi Çekilebilir mi ?

MR, PET ve CT taramalarının tümü invaziv olmayan, güçlü tanı araçlarıdır. Her taramanın önemli farklılıkları vardır ve bu nedenle farklı durumlarda kullanılır. Sizin için doğru seçeneği seçmek için doktorunuzla iletişim kurmanız önemlidir.

 

Pozitron Emisyon Tomografisi (PET): Vücudun ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için radyasyonu kullanır ve pozitron yayan moleküllerden gelen emisyonları ölçer. Bir PET, yapıyı değil moleküler işlevi ve aktiviteyi gösterir, böylece normal ve anormal doku arasında ayrım yapabilir.

 

Bilgisayarlı Tomografi (BT): Vücudun ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için radyasyonu kullanır. Birçok röntgen görüntüsü çeşitli açılardan çekilip daha sonra bilgisayarda birleştirilerek daha doğru bir sonuç elde edilir, bu da hekimlerin sorunu daha iyi analiz edebilmeleri için birden fazla açıdan görmelerini sağlar. Kemikleri, yumuşak dokuları ve kan damarlarını analiz etmek için kullanılabilir.

 

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG): Vücudun yumuşak dokularının görüntülerini oluşturmak için mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanır. MR radyasyon kullanmadığından radyasyona duyarlı hastalar için güvenli bir seçenektir.

 

MR nasıl bir resim üretir?

MR, vücudun yumuşak dokularının olağanüstü ayrıntılı görüntülerini oluşturabilir. Tüm açılardan görüntülenebilirler ve doktorunuzun hastalık veya yaralanmayı teşhis etmesine izin vermek için kesitler halinde görüntülenebilirler. Odak alanını birden fazla noktadan görüntülemek, teşhisi daha doğru hale getirir ve belirli bir hastanın ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş bir tedavi planı oluşturmaya yardımcı olabilir.

 

Makine, daha sonra bir doktorun incelediği bir bilgisayarda ayrıntılı siyah beyaz görüntüler yakalamak için güçlü manyetik alanlar ve radyo dalgaları kullanır. Doktorlar, resimdeki gibi belirli alanların daha net öne çıkmasını sağlamak için kontrast boya veya yüksek kontrastlı tarayıcı kullanabilir.

 

Çocuklar için Açık MR

 

Bazen küçük çocukların MR sırasında kaliteli bir görüntü elde etmek için yeterince uzun süre oturmaları zor olabilir. Çocuğun veya ebeveynin prosedür, gürültü veya yalnız olma konusunda endişeleri varsa, bu daha da zordur.

 

Açık MR, bu endişeyi hafifletmeye yardımcı olabilir ve ilgili herkes için süreci biraz daha kolaylaştırabilir. Açık MR taramasını hem ebeveyn hem de çocuk için kolaylaştırmanın birkaç yolu:

 

Bir ebeveyn odada kalabilir ve hatta gerekirse inceleme boyunca çocuğunu tutabilir/rahatlatabilir.

Dört tarafı da açık olan bir MR, bir çocuk için odanın etrafını her zaman görebildiğinden çok daha az korkutucu olabilir.

Açık MR, bir çocuğun, bir rahatlık kaynağı olarak hizmet edebilecek, inceleme sırasında yanlarında en sevdiği battaniyeyi veya doldurulmuş hayvanı getirmesi için alan sağlar.

 

Çocukların dahil olduğu teşhis prosedürleri söz konusu olduğunda, ilgili ve şefkatli bir sağlık personeli her şeydir. Çocuklarla çalışma konusunda geniş deneyime sahip ve onlara son derece nezaket ve anlayışla davranan bir radyoloji tesisi seçmek, stressiz bir ziyaret için çok önemlidir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanyonda mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı
Kanyonda mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler