Filozof “Semih Aslanlar” Üstat ile Çok Özel Röportaj

Filozof “Semih Aslanlar” Üstat ile Çok Özel Röportaj
Filozof “Semih Aslanlar” Üstat ile Çok Özel Röportaj hande
Bu içerik 617 kez okundu.

Modern çağın filozofu olarak anılan, çağımızın felsefe üstadı “Semih Aslanlar” ile gazeteci Ceren Çağlayan’ın gerçekleştirdiği çok özel röportaj haberimizde…

 

Felsefeye ilginiz kaç yaşında başladı?

 

- Ezoterik felsefe ile ilgili şans eseri elime geçen bir kitap sayesinde, felsefe ile tanışmam 15 yaşımın sonlarına doğru gerçekleşti.

 

Yazdıklarınızın anlaşıldığını düşünüyor musunuz?

 

- İnsanların yapısı gereği, tam manasıylanla bir başkasını anlaması mümkün değil, ama bu; tam manasıyla da Anlaşılmadığım anlamını oluşturmuyor.

 

- Her birimiz, birbirimizi egolarımızın çatlaklarının arasından izleyip, kendimizce bir kanıya varıyoruz ve bu kanıya göre karşımızdaki kişiyi kendi zihnimizde bir kalıba sokuyoruz.

 

- Kişiyi tanımayıp, anlattıklarına odaklandığımız zaman ise anlatılan konuyu; bilgi, zekâ ve geçmiş tecrübelerimizle birlikte zihnimizde harmanlayıp, sorgu sürecinden geçirdikten sonra bir anlam çıkardığımızı düşünüyoruz.

 

- Birbirimizin anlattıklarını hiçbir zaman aynı açıdan anlayamayız. Konuya Sadece yaklaşabiliriz ya da uzaklaşabiliriz bazen çok bazen az… Rumî de kısaca söylemiş aslında: "anlattıkların, karşındakinin anladığı kadardır".

 

Semih Aslanlar ilhamını nereden alıyor?

 

- Kendini bilmekten…

 

Sizinde sevip örnek aldığınız filozoflar kimlerdir?

 

- Arthur Schopenhauer Nietzsche ve Albert Pike… Fakat zamanından beri uygulamış olduğum bir teknik, felsefeyi farklı boyutlardan da görmemi sağladı. "Filozoflar; her şeyin erdeme mi yoksa hazza yönelik mi hareket ettiğini tartışırken, her birinden ders almalıyım."

 

Sizi tanımamıza Furkan Eroğlu üstat vesile oldu, nasıl bir dostluğunuz var kendisiyle, yazdıklarınızı yayınlamadan önce paylaşır mısınız birbirinizle?

 

- Furkan Eroğlu "kardeşim" paylaşımlarımı genellikle paylaşım sonrası değerlendirmeyi tercih etmektedir. Onay bekleyen hiçbir kalemin özgür düşünceyle kağıdı süsleyemeyeceğinin bilinciyle yaşayan ve felsefenin temelinde de özgür düşüncenin varlığını savunan; entelektüel müktesebatın, spekülatif gereklilikleriyle donanmış her bireyin yaptığı gibi…

 

Aforizmaların gücü hakkında ne düşünüyorsunuz? Uzun anlatımlara göre daha etkili midir?

 

- "Basitlik dehadır." der Schopenhauer. Bir sayfayla anlatılabiliyorsa bir düşünce ve o bir sayfanın içi, gerçek manada hükmediyorsa okuyucunun zihnine; gerisi teferruattır.

 

Sizce iyi bir insan nasıl olmalıdır?

 

- İyi ve köyünün yolu her zaman aynıdır… Karşımıza nerede ve ne zaman çıktığına bağlı…

 

Furkan Eroğlu sizin için modern çağı filozofu tanımını yapmıştı, siz kendinizi nasıl tanımlarsınız?

 

- Hiçliğin içinde kaybolan zaman-mekan algısında. Dünya denen toz zerresinin üstünde ortalama 70 yıl var olan ve estetize edilmesi gereken saçmalıklar bütünü olan hayatta, ismini hatırlayan son kişi öldüğünde hiç doğmamış olacak önemsiz, biyolojik bir oluşumum…

 

Röportaj: Ceren Çağlayan (İstanbul)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanyonda mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı
Kanyonda mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler