Jinekolog nedir?

Jinekolog nedir?
Jinekolog nedir? hande
Bu içerik 258 kez okundu.

Jinekolog nedir?

Jinekolog, serviks, fallop tüpleri, yumurtalıklar, uterus, vajina ve vulvayı içeren kadın üreme sisteminde uzmanlaşmış bir cerrahtır. Adet sorunları, doğum kontrolü, cinsellik, menopoz ve kısırlık sorunları bir jinekolog tarafından teşhis ve tedavi edilir; çoğu jinekolog  ayrıca doğum öncesi bakım sağlar ve bazıları birinci basamak bakım sağlar.

 

Adet sorunları arasında amenore (adet dönemlerinin yokluğu), dismenore (ağrılı adet dönemleri) ve menoraji (ağır adet dönemleri) bulunur. Menoraji, uterusun cerrahi olarak çıkarılması olan histerektomi için yaygın bir endikasyondur. Yumurtalık kistleri, endometriozis ve insan papilloma virüsü , idrar kaçırma, pelvik organların prolapsusu ve kadın üreme sisteminin herhangi bir bölgesindeki enfeksiyonlar gibi bir jinekolog tarafından tespit edilebilecek diğer durumlardır. Bir jinekolog mantar, bakteri, viral veya protozoal enfeksiyonları tespit edebilir.

 

Jinekologlar en sık olarak, rahim ağzı ve yumurtalık kanserleri de dahil olmak üzere kadın üreme sistemindeki anormallikleri tespit etmek için spekulum adı verilen bir alet kullanan bir test olan pap smear olarak bilinen bir muayene yaparlar . Pap smearler iki elle yapılır ve sıklıkla pelvik bölgenin tam olarak incelenmesine izin veren bir rektovajinal muayene eşlik eder. Pap smear veya rektovajinal muayene ile tespit edilen anormallikleri doğrulamak için bir ultrason kullanılabilir.

 

Jinekologların çoğu aynı zamanda kadın doğum uzmanıdır. Bir kadın doğum uzmanı, hamilelik, doğum ve lohusalık olarak bilinen doğumdan hemen sonraki zamanın yönetiminde uzmandır. Kadın doğum uzmanı/jinekolog, önleyici bakımdan cinsel yolla bulaşan hastalıkların tespitine ve aile planlamasına kadar uzanan alanları kapsar. Ayrıca ergen jinekolojisi ve endokrinolojisine dahil olabilirler veya genç kadınlar arasındaki davranış problemleriyle ilgilenebilirler.

 

Vajinismus Nedir?

Bazı kadınlar için vajinal kaslar, vajinal penetrasyon girişiminde bulunduğunda istemsiz veya ısrarlı bir şekilde kasılır. Buna vajinismus denir. Kasılmalar cinsel ilişkiyi engelleyebilir veya çok acı verici hale getirebilir.

 

Partner penetrasyon girişiminde bulunduğunda, tampon taktığında, vajinal bölgeye yakın bir bölgeye dokunulduğunda kasılmalar olabilir.

Vajinismus cinsel uyarılmayı engellemez ancak penetrasyona engel olabilir.

 

Nazik bir pelvik muayene tipik olarak kasılmaların nedenini göstermez. Hiçbir fiziksel anormallik duruma katkıda bulunmaz.

 

Cinsel işlev bozukluğu hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir ve genellikle tedavi edilebilir.

 

Bu senin hatan değil ve utanılacak bir şey değil. Bununla birlikte, bu bozukluklar ilişkilerinizi ve yaşam kalitenizi etkileyebilir.

 

Uzmanlar tam olarak kaç kadında vajinismus olduğunu bilmiyor, ancak durumun nadir olduğu düşünülüyor.

 

Vajinismus türleri

Vajinismus iki tipe ayrılır:

 

Primer vajinismus: Vajinal penetrasyonun hiç sağlanamadığı durumlarda

Sekonder vajinismus: bir kez vajinal penetrasyon sağlandığında, ancak potansiyel olarak jinekolojik cerrahi, travma veya radyasyon gibi faktörler nedeniyle artık mümkün olmadığında

Bazı kadınlar menopozdan sonra vajinismus geliştirir. Östrojen seviyeleri düştüğünde, vajinal yağlama ve elastikiyet eksikliği cinsel ilişkiyi ağrılı, stresli veya imkansız hale getirir. Bu, bazı kadınlarda vajinismusa yol açabilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanyonda mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı
Kanyonda mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler