Tez Yazarken Hangi Kurallar Geçerli?

Tez Yazarken Hangi Kurallar Geçerli?
Tez Yazarken Hangi Kurallar Geçerli? hande
Bu içerik 308 kez okundu.

Tez Yazarken Hangi Kurallar Geçerli?

Her ne kadar da yazmaktan keyif alan bir insan olursanız olun, akademik bir içerik yazma serüveni her zaman erteleme alışkanlıkları ile ya da ertelemeden dolayı da stres dolu günlerde meydana gelmektedir. Bu ertelemelerin çoğu ise nereden başlayacağınızı ve nasıl yapacağınızı bilmediğimizden kaynaklanıyor. Yüksek lisans tezinin bitirilmesi gerekiyordu. Aynı şeyleri hissedeceğiniz için bu süreç içerisinde izlenecek yöntemleri anında öğrenmeniz gerekir. Tez danışmanlık uygulamaları ile ilgili çalışmaları yapmanızda fayda olacaktır.

Araç ve Gereçlerin Belirlenmesi Gerekir


Tez ile alakalı daha ortada herhangi bir şey yokken konunun henüz belli olmadığı bir anda mutlaka bir yerden başlamamız gerekecek. Teze başladığınızda ilk hissedeceğiniz şeyler genelde üzerinde isim ve soy ismin yazılı olduğu ve Microsoft Word dokümanında bir tez kapağı hazırlanmak olacaktır. Bu sizi sonraki adımlara geçmek amacıyla hakikaten motive edecektir.

Bunu yapabilmek amacıyla ilk etapta hangi araç ve gereçleri kullanacağınıza karar vermeniz gerekecek. Tezinizi genel itibari ile lateks uygulamasında mı yapacaksınız yoksa Microsoft Word programında mı? Literatür gereği gerçekleştirilecek taramada makaleleri nasıl arşiv haline dönüştüreceksiniz?

Bilgisayarınızda mı bir klasör haline dönüştürecek siniz yoksa bir program mı kullanacaksınız? Buna mutlaka karar vermeniz gerekir. Bu konular ile alakalı herhangi bir problem yaşadığınızda mutlaka uzman tez danışmanlık merkezi ile iletişime geçmeniz gerekir. 

Son tarihlerinizi belirlemek sureti ile işe başlayabilirsiniz. PDF Calendar sayfasından kendinize uygun takvim çıkartmanız ve bu takvim üzerine teyzenizi ne zaman bitirmeniz gerektiğini belirlemeniz gerekir.

Literatür Taraması İle Başlamanız Gerekir

Herhangi bir alan ile alakalı tez hazırlamak amacıyla o alanı mükemmel bir şekilde biliyor olmanızda faydalı olacaktır. Bu sebeple o alanda yer almakta olan bütün temel bilgileri öğreneceğiniz ve son gelişmelerden mutlaka haberdar olacağınız kapsamlı bir literatür taraması yapmanızda fayda olacaktır. İyi kaleme alınmış bir tez, iyi araştırılmış bir konudan geçmektedir ve bu sebeple literatürü çok iyi biliyor olmanız gerekir.


Tez Başlığı İle Alt Başlıklarına Dikkat Etmemiz Gerekir

Yeni bir makale bulmada okuma döngüsü normalde 1 aylık bir süreçte meydana gelir. Literatür taramasının neticesinde fikrinizde bir şeylerin şekil aldığını göreceksiniz. Daha sonrasında kendi cümleleriniz ile tezinizin başlığını belirlemeniz ve buna uygun olacak şekilde alt başlık seçimini mükemmel bir şekilde oluşturmanız gerekir. Tez yazmanız gerekiyorsa ve bu konu ile ilgili herhangi bir şey bilmiyorsanız ya da çok az bilgiye sahipseniz o halde; https://tezdanismanlikhizmetleri.com/  sitesinden destek alabilirsiniz. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanyonda mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı
Kanyonda mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler