Türkiye’nin başarısı dünya gündemine oturdu!

Türkiye’nin başarısı dünya gündemine oturdu!

Türkiye’nin başarısı dünya gündemine oturdu!
Türkiye’nin başarısı dünya gündemine oturdu! hande
Bu içerik 150 kez okundu.

Rusya Ukrayna savaşı devam ederken, Türkiye'nin öncülüğünde gerçekleşen barış müzakereleri, dünyanın gündemine oturdu. İlk olarak Belarus'ta bir araya gelen Rusya ve Ukrayna heyetlerinin bu görüşmelerinden sonuç çıkmazken Türkiye'nin devreye girmesiyle müzakerelerde önemli ilerlemeler kaydedildi.

İlk olarak Antalya'da düzenlenen Diplomasi Forumu'nda bir araya gelen Rusya-Ukrayna tarafları, geçtiğimiz günde de Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde masaya oturdu. Başkan Erdoğan'ın, müzakerelerin açılışında verdiği barış mesajları dünya gündemine otururken masadan ilk kez ilerleme çıktı.

"TÜRKİYE'NİN PRESTİJİ ARTTI"

Batı'nın yapamadığını yapan Türkiye, krizde arabulucu rolünü üstlenerek barışa giden yolun mimarı oldu. Başarılı bir diplomasi trafiği yürüten Türkiye'nin küresel siyasetteki yeni rolü ise birbiri ardına analizlere konu oldu.

İngiliz The Guardian gazetesi, çarpıcı bir analiz yayınladı. Türkiye'nin tarafları bir araya getirmekte başarısız olan Batılı devletlerin arasından sıyrılarak zafere ulaştığını aktaran The Guardian, "Türkiye diplomasisinin prestiji arttı" ifadelerini kullandı.

"ERDOĞAN BUNU BAŞARIRSA OLAĞANÜSTÜ BİR GERİ DÖNÜŞ OLUR"

İlk kez İstanbul'daki görüşmelerde kayda değer bir ilerleme kaydeden Rusya ve Ukrayna'nın uzlaşıya varabileceği sinyalleri verdiğinin belirtildiği analizde, yakın gelecekte daha büyük bir adımın gelebileceği de vurgulandı. Türkiye'nin bundan sonraki amacının, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i aynı masada bir araya getirmek olduğunun belirtildiği analizde, "Eğer Türkiye bunu başarırsa bunun Erdoğan için olağanüstü geri dönüşleri olur" ifadeleri kullanıldı.

Analizde ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un savaşın başından bu yana defalarca Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ancak sonuca ulaşamadığını, iki tarafı bir araya getirenin Tük diplomasisi olduğuna dikkat çekildi.

The Guardian'ın yankı uyandıran analizinde kullanılan ifadelerin bir benzeri de Fransız basınında yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi