İran Devrim Muhafızları saldırıyı üstlendi

İran Devrim Muhafızları saldırıyı üstlendi

İran Devrim Muhafızları saldırıyı üstlendi
İran Devrim Muhafızları saldırıyı üstlendi hande
Bu içerik 148 kez okundu.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), Erbil kentini hedef alan saldırıda kente 12 adet füzenin düştüğünü ve bu füzelerin Irak dışından fırlatıldığını duyurdu. İran Devrim Muhafızları, Irak’ın kuzeyindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil şehrinde bulunan ABD Başkonsolosluğu binasını hedef alan füze saldırısını üstlendi.
Dünyanın gözü kulağı Ukrayna'dayken bir saldırı haberi de Irak'tan geldi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), Erbil kentini füze saldırısının hedefi oldu.
 
IKBY hükümetine bağlı Terörle Mücadele Birimi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Erbil’i hedef alan saldırıda 12 balistik füzenin kullanıldığını ve füzelerin Irak dışından, ülkenin doğu sınırından fırlatıldığı kaydedildi.
 
Füzelerin ABD Konsolosluğu ve 'Kürdistan 24' isimli kanala ait binanın bulunduğu bölgenin yakınlarına düştüğü açıklanırken, Buranın özellikle hedef alınıp alınmadığına dair henüz resmi bir açıklama gelmedi.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı, Erbil'deki saldırıları kınadı, İsrail basını ise füze saldırısının arkasında İran olduğunu yazdı.
 
The Times of Israel'de yer alan habere göre, adı açıklanmayan ABD'li bir yetkili, füzelerin İran'dan fırlatıldığını söyledi.
 
Bu haberlerden birkaç saat sonra saldırıyı İran Devrim Muhafızları’nın üstlendiği aktarıldı. Yapılan açıklamada, Saldırının hedefinin İsrail Mossad’a ait 'Stratejik Merkezi' olduğu belirtildi.
 
Açıklamada ayrıca, 'Gece saatlerinde Devrim Muhafızları İsrail’i sert bir dille uyararak İran İslam Cumhuriyeti’nin güvenliği kırmızı çizgidir denildi' ifadelerine yer verildi.
 
BARZANİ'DEN İLK AÇIKLAMA
Füze saldırısı herhangi bir can kaybına neden olmazken IKBY Başbakanı Mesrur Barzani düzenlenen saldırıya sert tepki gösterdi.
 
Barzani Erbil'e düzenlenen füze saldırısını kınayarak, 'Erbil korkaklara boyun eğmeyecek' dedi.
 
Barzani’ye yakınlığı bilinen televizyon kanalına ait binada füzeler nedeniyle maddi hasar meydana geldiği ve kanalın yayına kısa bir süre ara verdiği bildirildi.
 
BM'DEN TEPKİ GELDİ
 
Birleşmiş Milletler (BM) Irak Misyonu tarafından yapılan açıklamada, 'iğrenç saldırı' ifadeleri kullanılırken, 'Iraklılar ülkelerinin egemenliğini hedef alan veya birliğini baltalayan herhangi bir eyleme karşı durmalıdırlar' denildi.
 
BM açıklamasında saldırının arkasında duranların mutlaka cezalandırılması gerektiği de vurgulandı.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi