Ukrayna'nın Ankara elçisinden açıklama

Ukrayna'nın Ankara elçisinden açıklama
Ukrayna'nın Ankara elçisinden açıklama hande
Bu içerik 115 kez okundu.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Rusya'nın ülkelerini işgal etmesi halinde Türkiye'den Boğazları kapatmasını talep edeceklerini söyledi. Bodnar, Karadeniz'de kendi sınırlarına yakın yerlere konuşlanmış Rus savaş gemilerini tehdit olarak gördüklerini belirterek, işgal senaryosunda Ankara'dan Boğazları 'saldırgan devlet' olarak Rus gemilerine kapatmasını isteyeceklerini açıkladı.

Reuters ajansına konuşan Bodnar, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki iki ayrılıkçı cumhuriyetin bağımsızlığını tanıma kararını değerlendirdi. Haberde ay başında altı Rus savaş gemisinin Çanakkale ve İstanbul boğazlarından geçerek tatbikat için Karadeniz'e döndüğü hatırlatılırken, Reuters muhabiri Bodnar'a bu gemilere dair görüşünü sordu. Ukraynalı elçi, kendi sınırlarının yakınlarındaki gemilerin Kiev için 'büyük bir tehlike' oluşturduğunu ve Karadeniz'de Rus donanmasının ciddi bir varlık gösterdiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Şuna inanıyoruz ki, geniş bir askeri istila veya Ukrayna'ya karşı askeri faaliyetlerin başladığı durumda - savaş de facto olmaktan çıkıp de jure* haline geldiğinde- Türkiye hükümetinden saldırgan devlete karşı Karadeniz boğazlarını kapatma ihtimalini değerlendirmesini talep edeceğiz." 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi