Tüp Mide Ameliyatı Tedavisi

Tüp Mide Ameliyatı Tedavisi

Tüp Mide Ameliyatı Tedavisi
Tüp Mide Ameliyatı Tedavisi hande
Bu içerik 199 kez okundu.

Tüp Mide Ameliyatı Tedavisi

Halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak bilinen tüp mide ameliyatı, ülkemizde dahil olma üzere dünya genelinde en yaygın tercih edilen obezite cerrahi tedavi tekniğidir. Karın ön duvarından açılarak yapılan bu işlemde, midenin ortalama %80' lik kısmının alınması ile birlikte hastanın zayıflaması sağlanır. Kapalı ameliyat teknikleri arasında yer aldığından laparoskopik cerrahi işlem olarak bilinir.

Tüp mide ameliyatı teknolojinin gelişimi ile birlikte obezite cerrahi bilim dalına girmiş ve oldukça da verimli sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır. Obezite rahatsızlığı geçiren kişilerde, aşırı olarak fazla görülmesi günlük hayatı zorlaştırdığı gibi birçok olumsuz durumları da beraberinde getirir.

Durumun böyle olması obezite rahatsızlıklarına son vermek adına zaman zaman cerrahi müdahaleler gerektirebilir. Cerrahi müdahaleler arasında en çok tüp mide ameliyatı tercih edilir. Tüp mide ameliyatları hem hastalar hem de hekimler için oldukça kolay işlemlerdir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Tüp mide ameliyatının her geçen gün yaygınlaşması ile birlikte kilo problemi olan kişiler tarafından bu ameliyatın kimler için uygun olup olmadığına dair araştırmalar da çoğalmıştır. Tüp mide ameliyatları yapılmadan önce hastaya çeşitli tetkikler yapılır ve karar verilir. Yapılan bu tetkikler sonucunda vücut kitle endeksi 35 üzerinde olan ve kiloya bağlı olarak çeşitli hastalıklara geçiren kişilere yapılması uygun görülür.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?
Obezite cerrahisinin hastaların şikâyet ve anotomik yapılarına göre uygulamış olduğu cerrahi müdahaleler farklılık gösterir. Obezite cerrahisi hekimleri tarafından genellikle tüp mide ameliyatı tercih edilir. Öyle ki hem ameliyat sırasında hem de ameliyat sonrasında hastanın rahat etmesi için en ideal seçimdir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Tüp mide ameliyatı olanlarda kilo kaybı ameliyat sonrasında ortalama dört hafta içerisinde başlıyor. Hastanın yarasının iyileşmesi ile birlikte ilk ay ortalama 10-15 kilo kaybı, ilerleyen aylarda bu oran düşüş göstererek devam ediyor. Hasta, istediği kiloya eriştiğinde günlük hayatında iyip içmesine devam edebiliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi tüp mide ameliyatında da yaş sınırlaması elbette ki vardır. Tüp mide ameliyatında yaş alt sınır 18 tutulurken en üst sınır 65 olarak belirlenmiştir. Ayrıca 18 yaş altı hastalarda ebeveyn imzası ve hekim uygun gördüğünde ameliyat yapılması mümkündür.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Tüp mide ameliyatı sonrasında kişilerin beslenme dengesi büyük bir önem taşır. Hekim tarafından verilen diyet listesi birebir uygulanmalı ve bol miktarda protein içerikli gıdalar tüketilmesi tavsiye edilir. Bu anlamda hasta ameliyat sonrasında tavuk, balık ve et tüketimini sıklıkla yapmalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?
Obezite rahatszlıklarının ortaya çıkarmış olduğu hipertansiyon, uyku apnesi gibi rhatsızlıklardan kurtulmak için yapılan mide küçültme ameliyatı kişilerin midesinin bir kısmının alınması ve kalan parçanın da boru şeklini alınmasına verilen isimdir. Mide küçültme ameliyatı ile kişiler yemek yeme iştahını en aza indirerek kolaylıkla kilo verebilirler.
Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?
Mide küçültme ameliyatı, yemek borusu ile midenin giriş kısmında bulunan kısımda gerçekleştirilir. Besinlerin mideye geçişini engelleyen tipün takılmasının ardından mide hormonlarında da ciddi değişiklikler yaşanır. İşlemin tamamlanması ile birlikte tüp sökülür ve ameliyat son bulur.

Mide Küçültme Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi mide küçültme ameliyatı yapılırken de hastanın durumuna ve hekimin tercihine göre farklı teknikler uygulanabilir. Mide küçültme ameliyatlarında uygulanan yöntemler ne olursa olsun ameliyat kapalı olarak gerçekleştirilir. Hastanın durumuna göre uygulanacak yöntem hakkında detaylı bilgi verilir.

Mide Küçültme Kaç Yaşına Kadar Yapılır?
Mide küçültme ameliyatları 18- 65 yaş arasında, vücudu bu ameliyat için uyum sağlayan kadın veya erkek fark etmeksizin herkese yapılabilir. Yapılan tahliller sonucunda hastanın uyum sağlaması ile birlikte ameliyat günü verilir.

Mide Küçültme Ameliyat Süresi Nedir?
Mide küçültme ameliyatlarında süre, uygulanan yöntemlere göre farklılık gösterir. Bu neden ile tam saat söylemek mümkün olmadığı gibi ortalama 1- 3 saat arası değişim gösterir.
 

Mide Küçültme Ameliyat Fiyatları
Kişilerin sağlık durumları ile alakalı problemlerden dolayı olacakları mide küçültme işlemleri devlet kurumları tarafından ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilir. Ancak kişi talebine göre istenen bu ameliyat, belirli ücretler karşılığında yapılır ve bu ücretler kuruma göre farklılık gösterebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi