Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri
Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri hande
Bu içerik 297 kez okundu.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Obezite ameliyatı için birden fazla tedavi çeşidi mevcuttur. Bunun uzman hekim tarafından hastanın rahatsızlığına uygun olacak şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Mide Bypası, Mini Mide Bypası, Slevee Gastrektomi, Mide Kelepçesi, Duodenal Switch gibi çeşitlere rastlanabilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Operasyon tamamlandıktan sonra bol bol istirahat ve sağlıklı beslenme büyük önem taşır. Aşırı yağlı ve hamur işlerinden uzak durulmalı. Gazlı ve baharatlı gıdaların tüketiminden kaçınarak ameliyatın başarılı sonuç vermesine yardımcı olunur. Bol bol su içmek ve ilk iki ay sıvı tüketerek süreci tamamlamak gerekir.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Estetik amaçla gerçekleştirilen obezite cerrahisi, kişinin daha zayıf görünmesini sağlayabilmek adına yapılır. Burada midesini küçültmek isteyen bireyler için uygun olarak yapılır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından mevzuatın yerine getirilerek işlemin gerçekleştirilmesi büyük önem taşır. Kilo ve yaş göz önünde bulundurularak işlem gerçekleştirilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede Ne Kadar Kilo Verilir?

Kişinin kilo verme sürecinin ne zaman başlayacağı obezite ameliyatı yapıldıktan sonra oluyor. Bu konuda kesin olarak bilgi verilmesi mümkün değildir. Fakat 12-18 aylık zaman diliminde kişinin %80 oranında kilo verebileceği gözlemlenebilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

İyileşme süreci obezite ameliyatı sonrasında iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterir. Herhangi bir kesi veya ağrı oluşumu meydana gelmediğinden dolayı kişinin kısa süre içinde işe dönme durumu mümkündür. İstirahat sonrasında kendini iyi hisseden hastaların işe dönme durumu mümkündür.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu uygulamasına günümüz hastalıkları arasında yer alan obezite problemini giderebilmek ve ortadan kaldırabilmek için ihtiyaç duyulur. 6-12 ay arasında midede durması ve bu süreç sonunda çıkarılması gerekir. Uzman hekim tarafından yapılabilecek güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir.

Yapılan egzersizler ve diyetlere rağmen kilo vermekte güçlük çeken veya obezite rahatsızlığıyla karşı karşıya kalan kişilerin başvurduğu tedavi yöntemidir. Ameliyat olmak istemeyen kişilerin ya da ameliyat riski oluşması durumunda kişinin kilo vermesine yardımcı olan tedavi yöntemidir.

Balonun mideye yerleşmesinden sonra 6-12 ay süreyle burada kalması ve ardından çıkarılması gerekir. Uygun şartların ve koşulların sağlanması durumunda mide balonu tedavisinden yardım alınabilir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

İşlem öncesinde hastaya anestezi yapılır. Yapılan endoskopi uygulaması ile birlikte balonunun mideye yerleştirilmesi sağlanır. Balonun doğru ve uygun yerde olduğundan emin olduktan sonra şişirilme işlemine geçilir. Şişirme işlemi hava ya da sıvı ile gerçekleştirilmesi mümkündür.

Yutulabilir Mide Balonu Neden Takılır?

Bazı diyetler ve egzersizlerin yetersiz kaldığı durumlar vardır. Etkili ve kalıcı sonuç alabilmek adına hızla verilmesine yardımcı olan yutulabilir mide balonu mevcuttur. Balon sayesinde kilo alma işlemi engellenir. Balonun takılması oldukça büyük avantajlara sahip olmayı sağlar. Endoskopi ve anestezi uygulamasına gerek kalmaz. Aynı zamanda kendi kendini vücuttan dışarıya atarak, hafif komplikasyon oluşumunu meydana getirir.

Mide Balonu Fiyatları

Piyasada pek çok mide balonuna rastlama durumu vardır. Güvenli ve kaliteli balon satışını gerçekleştirebilmek için uzman hekim tarafından tetkiklerin yapılması gerekir. Bu sayede doğru ve etkili sonuç alınması sağlanır. Uzman hekim tarafından gerçekleştirilen tedavi sırasında balon fiyatı hakkında da detaylı bilgi alınması sağlanabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Bir diğer adıyla mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen tüp mide ameliyatı cerrahi operasyon çatısı altında gerçekleştirilir. Ameliyat sayesinde iştah azaltma durumları söz konusudur. Bunun yanı sıra kilo kaybı açığa çıkmaz ve insülin direncinin kırılmasına yardımcı olur. Obezite problemlerinin önüne rahatlıkla geçilebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Daha çok obezite sorunu yaşayan kişilere kolaylıkla uygulanabilen ameliyat yerine geçer. İşlem öncesinde hastanın bu operasyona uygunluğu tespit edilir. Tüp mide ameliyatı genel olarak vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olması durumunda yapılması uygundur.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Geçmişten günümüze kadar uzanın ve 15 yıldır işleminin gerçekleştirildiği tüp mide ameliyatı gastrik bypass ameliyatı şeklinde yapılır. Diğer bir çeşidi olarak bilinen ve özellikle özel durumlarda tercih edilen yöntemdir. Bu ameliyatın gerçekleşmesiyle birlikte tekrardan kilo alan kişilere ikinci bir uygulama yapılarak gerçekleştirilir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Bu konu hakkında kesin olarak bilgi verme durumu mümkün değildir. Çünkü hastalardaki hasar oranı kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor. Kilo ve boy burada ön planda kendini gösteren konudan ibarettir. 100 kiloya sahip olan ve 1.6o boyundaki bireyin yaklaşık olarak 30-40 kilo vermesi hedeflenir.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Ameliyatının gerçekleşebilmesi için kişinin reşit olması gerekir. Burada gelişim sürecini tamamlayan vücut için işlem yapılması uygun görülür. Daha çok obezite sorunu yaşayan 18-60 yaş aralığındaki bireylere kolaylıkla uygulanabilir. Vücut kitle indeksi 35 olacak şekilde göz önünde bulundurulmalı.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Ameliyat tamamlandıktan sonra kilo almamak adına ve yapılan uygulamanın olumlu bir şekilde tamamlanabilmesi için iki ayık süreçte sıvı gıdalar tüketilmelidir. Bunun yanı sıra protein, vitamin ve B12 vitamini alarak ihtiyaçların giderilmesi gerekiyor. Tüketilen gıdalar hamur veya yağlı olmamalıdır.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi