Endometriozis (çikolata kisti) Tedavisi

Endometriozis (çikolata kisti) Tedavisi

Endometriozis (çikolata kisti) Tedavisi
Endometriozis (çikolata kisti) Tedavisi hande
Bu içerik 196 kez okundu.

Endometriozis (çikolata kisti) Tedavisi

Rahim içi duvarlarını tamamen saran ve kaplayan endometriozis, adet dönemi tabaklarında dökülerek gebelik hazırlıklarının yapılmasını ve gebelik durumlarının yaşanması halinde bebeğin eşinin tutunduğu yapıdır.

Bu bölümde zaman zaman görülen anormallikler çikolata kistinin ortaya çıktığının işaretidir. Endometriozis tedavisi iki farklı yöntem ile gerçekleştirilir. HAstalığın erken teşhis edilmesi ilaç tedavisi ile kontrol altına alındığını, hastalığın kontrol altına alınamaması durumlarında da cerrahi müdahaleler gerekebilir.
 

Endometriozis Ameliyatı Ne Zaman Önerilir?

eğer hastalık erken teşhis edilmiş ise ilaçla kontrol altına alınması ve endometriozis tedavisi mümkündür. Ancak çikolata kistlerinin giderek yaygınlaşması ve çoğalması, hastanın 35 yaş üzerinde ise ameliyat edilmesinde herhangi bir mahsur yoktur.

Endometriozis Belirtileri Nelerdir?
 

Endometirozis rahatsızlığının en sık görüldüğü bölgeler yumurtalıklar, karın zarı, rahmin ön, arka ve yan kısımları, bağırsak ve ameliyat bölgeleridir. Hastalık var olduğu bölgeye göre farklı belirtiler ile ortaya çıkar. Endometirozis rahatsızlığında ortaya çıkan en yaygın belirtiler ise mentruasyon sırasında ağrı, cinsel birliktelik sırasında veya sonrasında şiddetli ağrılar, idrar yaparken ağrı, bağırsak hareketleri sırasında ağrı, alt karın ve bel ağrısı, gebe kalmada zorluk ve karında şişlik olarak öne çıkar.
 

Endometriozis Nasıl Teşhis Edilir Ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?
 

Endometriozis rahatsızlığı genellikle 25-30 yaş aralığında doğurganlığı oldukça yüksek olan kadınlarda görülür. Bu yaş aralığında olan hastalar genellikle karın ağrısı ve gebe kalmada zorluk şikâyetleri ile hekime başvururlar. Hastanın şikâyetleri doğrultusunda hekim tarafından çeşitli tahliller yapılarak hastalığın teşhisi koyulur.

Hastalığın teşhisinde genellikle ultrosonografi tercih edilir. Endometriozis hastalığı karın bölgesinde bulunan göbek deliğinden kamera gönderimi ile de teşhis ve tedai edilir. Aynı şekilde ameliyat işlemlerinde de bu delik tercih edilir.

Endometriozis Gebeliği Engeller Mi?
 

Endometriozis tedavisi için hekime başvuran kişiler, bu durumun gebeliği engelleyip engellemediğini de merak ederler. Endometriozis rahatsızlığı, kişilerde gebeliği tam anlamı ile engellememiş olsa da bulunduğu bölgede yaygınlaşması gebelik durumlarını en aza indirir.

Endometriozis Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Hastalığın kontrol altına alınamaması ile birlikte yapılan ameliyatın, tüm ameliyatlarda olduğu gibi riskleri vardır. Ameliyatın mutlaka uzman doktor tarafından yapılması gerekir. Ayrıca ameliyat sonrası şiddetli ağrılar yaşanması normal olmayan şikâyetler arasında yer alır. Hekimin kişide endormetriozis rahatsızlığı olduğunu teşhis etmesi ile birlikte endometriozis tedavisi uygulanmaya başlanır.

Rahim Hastalıkları Tedavi Yöntemleri

Tıp dünyasında son yıllar da en sık yapılan cerrahi işlemlerin başında miyom ameliyatı geliyor. Miyom kislerinin hemen hemen her kadında bulunması ve ilerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkması, tedavinin ilaç ile mümkün olmadığı zamanlarda miyom ameliyatının mutlaka yapılması gerektiğini ortaya çıkarıyor. Oldukça kolay ve kısa süren bir işlem olan miyom ameliyatı, uman hekim ve hastaneler tarafından gerçekleştiriliyor.

Miyom Nedir?

Rahim şeklinin dışa kayması ve rahim kaslarından kaynaklı olarak kadınlarda ortaya çıkan miyomlar, iyi huylu kitlelerdir. Miyomlar genellikle kişilerde genetik rahatsızlıklardan dolayı oluşur ve hastaların birçoğunda birden fala miyomun olduğu söylenebilir. Rahim içerisinde bulunan östrojen dokusu, miyomların büyümesinde oldukça büyük etki gösterdiğinden doğurganlık dönemlerinde bu kistlerin ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.

Bunun yanı sıra menopoz döneminde herhangi bir hormonal ilaç kullanımı yapılmıyor ise miyomların küçüldüğü görülür. Miyomlar rhim içi ve çevresinde farklı yerlere yerleşebilirler. Yumurtalık bölgesinde olan miyomlar, rahim duvarının kas dokularını da tamamen sarabilirler.

Miyom Ne Sıklıkla Görülür?
 

Miyom rahatsızlığı genellikle kişilerde genetik olan geçişlerden kaynaklı olarak görülür. Kişilerin birinci derece yakınlarının miyom hastalığını taşıması, kişide miyom rahatsızlığının ortaya çıkması için en yüksek olasılıktır.

Ayrıca genetik durumların yanı sıra hormonal sebeplerden dolayı da miyom rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Kişinin oldukça fazla kiloya sahip olması, miyomların gelişip büyümesinde etkisini gösterir. Düzenli doktor kontrolü ile miyomların büyümesi kontrol altına alınabilir.
 

Miyom Kimlerde Görülür?
 

Miyom rahatsızlıkları daha önce hiç doğum yapmamış kadınlarda daha sık görülür. Kadınların menopoz dönemlerinde oldukça düşük bir ihtimal olan miyomlar, 20 ile 35 yaş aralığında en düşük görüldüğü dönemlerdir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte miyomların ortaya çıkması beklenen durumlar arasında yer alır.
 

Miyom Nasıl Ve Neden Oluşur?

Miyomlar kişilerde ciddi belirtiler ve şikâyetler olmaksızın tesadüfen ortaya çıkan kistlerdir. Rahim içerisinde bulunan kas dokularının işlevlerini yerine getirememesi miyomların oluşumunda etkilidir. Miyomların hormonal ve genetik durumlar dışında herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıktığı bilinmemektedir.

Miyomların Özellikleri

Miyomlar kadınların özellikle doğurganlık dönemlerinde normalin dışında gerçekleşen ve ortaya çıkan dokulara verilen isimlerdir. Düz kas yapılarından oluşan miyomlar, bağ dokuları görünümüne sahiptirler. Kadınların birçoğunda bulunan miyomlar, iyi huyu tümörler olarak da bilinirler. Miyom ameliyatı hekimler tarafından tedavinin yetersiz kaldığı dönemlerde hastaya önerilir.
 

Miyom Tedavi Fiyatları
 

Miyomların ortaya çıkması ile birlikte ilk tedavi yöntemi olarak burkulma tercih edilir. Devlet kurumlarında ücretsiz bir şekilde yapılan bu işlem, özel sağlık kuruluşlarında fiyat değişikliği görülebilir. Miyomların kontrol altına alınamaması miyom ameliyatının yapılmasını ve rahmin tamamen alınmasını gerektirebilir. Miyom ameliyatı devlet kurumlarında ücretsiz, özel sağlık kuruluşlarında ücret talep edilir.

HPV Nedir?
 

Dünya genelinde cinsel temas ile bulaşan en yaygın hastalıkların başında HPV virüsü gelir. HPV virüsü ile rahim ağzı kanseri doğrudan birbirleri ile bağlantılıdır. Genital siğiller ile ortaya çıkan HPV virüsü, kadın ve erkeklerde görülebilir. HPv virüsünün tedavisi mümkündür.

HPV Nasıl Bulaşır?

Yapılan araştırmalara göre HPV virüsünün genç yaşlarda görülme olasılığı oldukça düşüktür. Buna rağmen HPV virüsünün görülme yaygınlığı oldukça yüksektir ve hemen hemen birçok kadında HPV virüsüne rastlanır. HPV virüsü en sık cinsel birleşme sonrası bulaşır. HPV tedavisi özellikle erkeklerin taşıyıcısı olması nedeni ile mutlaka yaptırılmalıdır.

HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV virüsü, kişinin vücudunda var olduğunda cinsel organlarda ve boğaz kısmında siğiller oluşumuna neden olabilir. Bunun yanı sıra kalıcı boğaz ağrısı, kulak ağrısı, ses kısıklığı, şişmiş lenf düğümleri, yutmada ağrı ve açıklanayaman kilo kayıpları da belirtileri arasında yer alır. HPV tedavisi, hastalığın seyrine göre değişik yöntemler uygulanarak yapılır.

HPV Nasıl Kanser Yapar?
 

HPV virüsünün bulaşması sonrasında tedavi edilmediğinde ve kontrol altına alınmadığında, ortalama 5 ile 15 yıl içerisinde rahim ağzı kanserine dönüşebilir. HPV tedavisi erken teşhisinde, kadınlarda bulunan kanser önsüsü dokuları tedavi edileceği için kanser oluşma olasılığı oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu neden ile kişilerde belirtilerin görülmesi ile birlikte mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

  

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi