Omuz Yırtığı Nedir ve Neden Olur ?

Omuz Yırtığı Nedir ve Neden Olur ?

Omuz Yırtığı Nedir ve Neden Olur ?
Omuz Yırtığı Nedir ve Neden Olur ? hande
Bu içerik 328 kez okundu.

Omuz Yırtığı Nedir ve Neden Olur ?

Omuz yırtığı ortopedi alanında en çok karşılaşılan şikayetler arasında yer alır. Zaman içerisindeki yıpranmaları bağlı olarak omuz bölgesinde 60 yaş sonrasında omuz yırtığı meydana gelebilir. Bu problem yaş ilerledikçe önlem alınmadığı takdirde daha da büyür. Yaşlılık ile birlikte kan akımı azalacağı için vücut tendonlara dair pürüzlere artık kendi kendine onaramaz.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir ?

Omuz ağrıları genellikle dinlenme süreçlerini de ortaya çıkar. Bu nedenle gece yarısı başlayan ağrılar birçok hastada rastlanan bir durumdur. Kol yukarı kaldırıldığı sırada ağrının etkisi çoğalmaya başlar. Omuz yırtığı kısmi de olsa tam da olsa kaslar her şekilde güçsüzleşir. Böyle bir durumda hasta saçını tararken bile zorlanabilir. 

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir ?

Omuz yırtığı probleminde hasta meydana gelen semptomlar ile doktora başvurmaktadır. Sakatlığın öyküsü ve bunların değerlendirilmesi ile birlikte emar röntgen ve ultrason gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılır. Yırtığın oluştuğu bölgeye ve derecesine bağlı olarak uygulanacak olan tedavi yöntemi belirlenir. Tendonun tamamı boyunca meydana gelen yırtıklar için cerrahi tedavi yöntemine ihtiyaç duyulabilir. 

Diz Artroskopisi Tedavisi

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte ortepedi cerrahisi ve tedavisinde lullanılan bir yöntemdir. Diz Artroskopisi küçük kesirler açarak mini bir kamera ile diz eklemi içerisinin görüntülenip tedavi edilmesi işlemine verilen isimdir. 

Diz Artroskopisi Nedir?

Diz artroskopisi yönteminde kullanılan aletlerin ebatları oldukça küçüktür.  Bu nedenle hasta işlem sırasında çok fazla ağrı ve acı hissetmez. Diz artroskopisi yaptıran hastalar operasyondan sonra normal hayatlarına hızlı bir şekilde geri dönebilir. Diz artroskopisi kapalı diz ameliyatı olarak adlandırılır. Önceden yalnızca sorunu tespit etme amacı ile kullanılan artroskopi yöntemi ilerleyen teknoloji ile birlikte hem tanı koymak için hem de tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Diz Artroskopisine Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Diz ekleminde meydana gelen problemlerin yanında artroskopi vücudunun başka eklemlerinde de kullanılabilen ve yüksek başarı oranına sahip olan bir tedavi yöntemidir. Kalça ekleminde sinovyal hastalıkları leğen ve uyluk kemiklerinde meydana gelen problemler ligamentum teres yaralanmalarını ve kalça eklemi önünde ve arkasında sıkışma yaratan durumları tedavi etmek için diz artroskopisi yöntemi kullanılabilir. 

Diz Artroskopisi Faydaları 

Diz artroskopisi yonteminde açık cerrahi yöntemlerden daha az kesi uygulanır. Cerrah derideki küçük bir kesiden geçirmiş olduğu artroskopi ile diz eklemindeki problemleri teşhis edebilir ve sorunu tedavi edebilir. Artroskopik diz ameliyatlarında daha az doku hasarı daha hızlı iyileşme süresi daha az dikiş işlemden sonra daha az ağrı ve daha düşük enfeksiyon riski vardır. 

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur ?

Omzun hareket kabiliyeti test edilerek hekim tarafından gözlemlenir. Donuk omuz ​​tanışsak belirtilerle birlikte hasta hikayesi dikkatli bir şekilde incelenerek uzman hekim tarafından konulur. Gerekli durumlarda manyetik rezonans gibi görüntüleme teknikleri de istenebilir. Tetkik sonuçları muayene bulguları ile birlikte hekim tarafından incelenir ve tanı konulur. 

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Kalınlaşan ve kısalan bu dokular omuz hareketini kısıtlar. Donuk omuz omuz eklemi çevresinde yer alan yumuşak dokuların özellikle de eklem kapsülünün sertleşmesi ile meydana gelir.  Donuk omuz sendromu yavaş seyreden bir rahatsızlıktır. Farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen donuk omuz sendromu için genellikle altta yatan nedenler saptanamaz. 

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir ?

İlk olarak omuz ağrısının kontrol altına almak amacı ile ilaç tedavisi uygulanabilir. Omuz eklemine hareketsizlikten korumak en önemli koruyucu önlemdir. Donuk omuz tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri uygulandığında hastalığın tedavisi mümkündür. Donuk omuz tedavisinde öncelikle ilaç ve fizik tedavi yöntemi tercih edilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi