Mamografi ve Ultrason Merkezleri

Mamografi ve Ultrason Merkezleri

Mamografi ve Ultrason Merkezleri
Mamografi ve Ultrason Merkezleri hande
Bu içerik 173 kez okundu.

Mamografi ve Ultrason Merkezleri

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserini teşhis etmek için önemli bir görüntüleme testi olarak kullanılan mamografi fiyatları son derece uygun ve 40 yaş üstü her kadının yılda bir kez yaptırması gereken bir sağlık hizmetidir. Fizik muayene sırasında tespit edilebilecek çok küçük farklılıklar, ortaya çıkan görüntü sayesinde olası meme kanserinin erken dönemde saptanmasını ve böylece erken dönemde tedavi edilmesini mümkün kılmaktadır. Alternatif bir muayene ve tanı yöntemi olan mamografi aslında bir tür göğüs röntgenidir.

Tarama mamografisi meme kanserini erken evrelerinde tespit etmeyi amaçlarken, tanısal mamografi, göğüste ele gelen şişlik, ağrı veya kızarıklık gibi semptomlar olduğunda kullanılan yöntemdir. Sadece birkaç dakika süren müdahale sayesinde meme kanseri tedavisinde en önemli başarı faktörlerinden biri olan erken teşhis mümkün oluyor. Mamografi fiyatları ve nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce mamogramın ne olduğunu anlamanız gerekir.

Mamografi Nedir?

Araştırmalar, dünya çapında sekiz kadından birinin meme kanseri riski altında olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, erken evre meme kanseri teşhisi konan hastaların yaklaşık %90'ı tamamen iyileşir. Günümüzde mamografi, başarılı tedavi şansını artıran ve kanserin vücuttaki diğer dokulara yayılmadan tedavi edilmesini sağlayan en iyi tanı yöntemidir. Mamografi fiyatları son derece ucuz olan bir meme dokusu röntgenini çekme işlemidir. Memeyi, X-ışınlarını alan ve hafifçe sıkıştıran bir mamografi makinesinin iki tabakası arasına yerleştirmeyi içerir. Daha sonra meme dokusuna az miktarda ışın gönderilerek röntgen çekilir ve meme dokusunun görüntüsü bilgisayar ortamına iletilir.

Doktor muayenesinde meme dokularında bir anormallik olup olmadığı her zaman ortaya çıkmaz. Bu sebeple görüntüleme devreye girer. Mamografi, meme kanseri teşhisinde altın standart olarak kabul edilir ve memedeki küçük kitleleri veya farklılıkları hızla tespit edebilir. Normal şartlar altında, kişi mamografi filminde kitlenin varlığının gösterilmesinden yaklaşık 2 yıl sonra ancak kendi kendine muayene sırasında meme dokusunda bir kitle fark edebilir. Bu nedenle ailesinde meme kanseri öyküsü olmasa bile 40 yaş üstü her kadının yılda bir kez tarama amaçlı mamografi çektirmesi önerilmektedir.

Mamografi Neden Çekilir?

Bu tarama prosedürü, kişinin semptomları veya tıbbi durumları olup olmadığına bakılmaksızın olası bir riski ekarte etmek için bir kontrol görüntülemesidir. Mamografi taraması sayesinde meme kanserinden ölüm oranı son 20 yılda önemli ölçüde düştü. Meme dokusundaki lezyonların doğasını anlamak için klinik şikayetler olduğunda tanısal mamografi yapılır. Yani meme bölgesinde:

 • Renk değişikliği,
 • Yara izi,
 • Kızarıklık,
 • Portakal kabuğu görünümü,
 • Damar genişlemesi,
 • Meme ucu sızıntısı gibi görsel belirtilerden haberdar olan kişi, hemen bir uzmana görünmeli ve mamografi çektirmelidir. Kişi kendi kendine muayene sırasında görsel belirtilere ek olarak meme dokusunda kitleler, sertleşme, şişlik gibi fiziksel belirtiler fark ederse, olası meme kanseri riskleri konusunda bir uzmana başvurmalıdır. Mamografi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Mamografi Kimlere Uygulanır?

Her yaşta meme problemi olan kadınlarda ve 40 yaşını doldurmuş, problemi olmayan kadınlarda (yaşa bağlı olarak düzenli aralıklarla) kullanılmalıdır. Mamografiye kaç yaşında başlanması gerektiğini belirlemek zordur. Erken teşhis, ömrü uzatmak için önemlidir, ancak hasta mazuriyetini en aza indirmek de gereklidir. Çünkü mamografi fiyatları ucuzdur ve bazı araştırmalarda gereğinden fazla çekilmesi risk oluşturabilmektedir.

Çoğu tıp uzmanı, böyle bir durumu önlemek için hastalarına yılda bir kez mamografi çektirmenin uygun olduğunu düşünmektedir. Bu açıdan bakıldığında genel olarak kanser riskinin yüksek olduğu bir yaş grubunu seçmek taramaya başlamak için doğru noktadır. Orta riskli kadınların 40 yaşından önce ilk mamografi çektirmemeleri tavsiye edilir. Ayrıca uzmanlar kanser taramasından sonra her yıl bunu tekrarlamalarını tavsiye ediyor.

Ultrason Neden İstenir?

Birçok kişi, özellikle hamile kadınlar ve kronik hastalıkları olan kişiler, sağlıklarını kontrol etmek için düzenli ultrason muayeneleri yaptırmaktadır. Ultrasonik ses dalgaları, incelenen organın veya odağın boyutuna, yoğunluğuna, homojenliğine, sıcaklığına ve diğer birçok faktöre bağlı olarak saçılma ve yansıma eğilimi gösterir. Bu nedenle ortaya çıkan görüntüler bu açıdan değerlendirilir. Genel olarak geniş ve düz yüzeyli organlar ve kitleler ultrasonda en net görüntülenen ve değerlendirilen olgulardır. Teknolojinin gelişmesi sayesinde günümüzde renkli ultrason fiyatları oldukça ucuzlamıştır.

Ultrason Çekimi Nasıl yapılır?

Hekimler, ultrasonda ilgi alanlarını en net şekilde görebilmeleri ve elde edilen sonuçların doğruluğunu artırabilmeleri için ultrason öncesi yapılması gerekenler konusunda hastalara gerekli bilgileri vermelidir. Karın ultrasonu gibi bazı ultrason prosedürlerinde, bir süre için aç karna olmak gerekebilir. Ek olarak, kadın genital organlarının hastalıklarını incelemek için pelvik ultrason yapılırken hastaların mesanesinin dolu olması gerekir. Ameliyattan önce bu hususlara gereken özenin gösterilmesi cerrahi hedefe ulaşmada büyük önem taşır.

Ultrason öncesi radyolog tarafından muayene edilecek alanın tamamı şeffaf bir ultrason jeli ile kaplanır. Bu jel, sağlığa olumsuz etkisi olmayan, sadece bölgeyi yağlayan ve ses dalgalarının iletilmesini kolaylaştıran bir maddedir. Su bazlı olduğu için işlem sonrası su ile kolayca temizlenebilir. Ameliyat öncesi hazırlık tamamlanıp hastaya gerekli bilgiler verildikten sonra ultrason makinesinin prob kısmı görüntülenen alan üzerinde hareket eder ve görüntüler monitörden takip edilir.

Görüntüleme sırasında radyolog, bazı bölgelerde daha net bir görüntü elde etmek için dönüştürücüyü cilde hafifçe bastırabilir. Bu normaldir ve herhangi bir hasara neden olmaz. Görüntüleme işlemi tamamlandıktan sonra ortaya çıkan görüntülerin birden fazla baskısı yapılır ve işlem raporu oluşturulur.

Ultrason Yöntemleri Nelerdir?

Uzmanlara göre, birçok ultrason türü vardır. Bu yöntem vücudun farklı bölgelerinde kullanılabilir. Bu nedenle uygun bölgede her türlü ultrason kullanılır. Sağlık sorunlarının teşhisinde kullanılan ultrason artık en hızlı sonuç veren yöntemdir. Ayrıntılı ultrason fiyatları merkezlere göre değişkenlik gösterse de birçok sağlık sorununun riskini en aza indirmek için bu yöntemin faydalı olduğunu belirtmekte fayda var.

 • Tüm Karın Ultrasonu,
 • Obstetrik Ultrason,
 • Renkli Doppler Ultrason,
 • Pelvik Ultrason,
 • Ekokardiyografi, 
 • Transvajinal Ultrason,
 • Böbrek, Karaciğer ve Meme Ultrasonu,
 • Transrektal Ultrason,
 • Tiroid Ultrasonu,
 • 3D ve 4D Ultrason gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle ayrıntılı ultrason fiyatları bu uygulamanın niteliğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Uygulama çeşitleri, özellikle iç hastalıklarının teşhisini kolaylaştırmada en iyi sonucu verir. Farklı alanlarda kullanılan birçok ultrason prosedürü vardır. En yaygın kullanılan çeşit obstetrik çeşittir. Gebelik haftası, fetal pozisyon ve plasenta pozisyonunun değerlendirilmesini göstermek için kullanılır. Tüm karın bölgesini görüntülemek için karın ultrasonu kullanılır.

Pelvik organların ultrasonu en açık şekilde kadın genital organlarını ve rahmin içini inceler. Ekokardiyografi ile kalp ve kalbin içi incelenir. Göğüs ultrasonu en sık kullanılan ultrason türlerinden biridir. Meme dokusunda ve yapısında herhangi bir sorun olup olmadığına bakılır. En basit ve en net teşhis konulan bu yöntem kısa sürede sonuç vermektedir. Sağlık merkezimiz ile iletişime geçerek en hesaplı renkli ultrason fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ultrason Fiyatları

Ultrason fiyatları farklı tıp merkezlerinde değişiklik göstermektedir. Günümüzde internet dünyasından hizmet sunan pek çok merkezde ayrıntılı ultrason fiyatları beklenenden daha yüksek seviyede sunulabilmektedir. Bu da hasta yakınlarının ödeme güçlüğü çekmesine neden oluyor. Diğer sağlık hizmetlerinde olduğu gibi başvuru ücretleri de her dönem Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Her koşulda ultrason merkezimiz diğer merkezlere göre daha cazip fiyatlar sunmaktadır.

Bilindiği üzere ultrason uygulaması hamileliğin vazgeçilmez şartlarından biridir. Anne ve çocuk sağlığının izlenmesi açısından bu seçenek uygulamanın fiyatına göre düzenli olarak kullanılmalıdır. Ultrason günümüzde tüm dünyada %100 güvenli ve risksiz kullanılmaktadır. Tamamen ağrısız olan ultrason bu konuda laboratuvar ve görüntüleme merkezlerinin profesyonel uzmanları tarafından da tavsiye edilmektedir. Güncel renkli ultrason fiyatları için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi