Mide Balonu Merak Edilenler

Mide Balonu Merak Edilenler

Mide Balonu Merak Edilenler
Mide Balonu Merak Edilenler hande
Bu içerik 279 kez okundu.

Mide Balonu Merak Edilenler

Genel kapsamda mide balonu, fazla kilosu olan hastalarda mideye küçük bir balon yerleştirilerek yapılan bir müdahaledir. İntragastrik balon geçici bir cihazdır. On iki aya kadar sınırlı bir süre için saklanır.

Ancak obezite kronik bir hastalıktır. Yani obez bir hasta diyet ve egzersizle kendine bakmadığı sürece bu riski hayatı boyunca taşıyacaktır. Bakımınızı gevşetirseniz, tekrar şişmanlama eğilimindesiniz.

Bu nedenle mide balonu, hastanın yeme ve fiziksel aktivite alışkanlıklarını yenilerken kilo vermesine yardımcı olmak için faydalıdır.

Mide Balonu Nedir?

Genel itibariyle mide balonu kilo vermek için iyi bir yöntemdir. İntragastrik balon, endoskopik kontrol altında mideye yerleştirilen ve az miktarda boya (metilen mavisi) ile karıştırılmış fizyolojik salin solüsyonu ile doldurulan şişirilebilir bir cihazdan oluşur.

Hafif kilolu hastalarda ve önerilen hedefe ulaşmanın daha kolay göründüğü durumlarda altı ay boyunca mide balonu takmak yeterli olabilir.

Ancak fazla kilolu veya obez hastalarda ve sürekli efor gerektiren durumlarda on iki aya kadar olan konaklamalarda balon kullanılması önerilir. Diyetisyen, deneyim ve hasta ile uyumlu kriterlerin değerlendirilmesi bize en iyi seçeneği sunacaktır.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

İşlem kişinin ağız yoluyla alacağı küçük bir toptan oluşur. Özellikle ilk günlerde mide balonunun yerleştirilmesi rahatsızlığa neden olmaz.

Ara sıra mide bulantısı, öğürme veya kusma ve karıncalanma çok yaygındır ve hemen hemen tüm hastalarda ilk birkaç günden sonra kaybolur.

Hastalara bu semptomları en aza indirmeleri talimatı verilir ve genellikle mideyi korumak için ilaç verilir. O andan itibaren hasta normal aktivitesine dönebilir ve genellikle erken tokluk hissini ancak yemeklerden sonra fark eder.

Hava dolu intragastrik balonu olan hastalar dalıştan kaçınmalıdır. Hiçbir intragastrik balon modeli, hava yolculuğu veya başka herhangi bir aktivite için kontrendike değildir.

Yutulabilir Mide Balonu Yaptıranlar

Bu işlemi yaptıran birçok kişi memnun kalarak ayrılmıştır. Daha önce de belirttiğimiz gibi balon kilo vermeye yardımcı olur ancak asıl amacı hastanın yeme alışkanlıklarını yeniden eğitmesine yardımcı olmaktır.

Hasta fazla kiloları ile savaşmayı taahhüt etmezse intragastrik balonun bir anlamı olmaz. Bu yardımı aldığınız aylarda daha iyi beslenme ve artan fiziksel aktiviteden faydalanırsanız, kilo verme sonuçlarınız sadece korunmakla kalmayacak, aynı zamanda iyileşecektir.

Genel bir kural olarak hastanın eski alışkanlıklarına geri dönmemesi için düzenli olarak bir sindirim sistemi uzmanına gitmesi önerilir. Ayrıca, mide balonu fiyatları için önceden bilgi almanız önerilir.

Mide Balonu Kullanıcı Yorumları

Operasyonu geçiren kişiler işlemin faydalı olduğundan bahseder. Balonu yerleştirmeden önce, cihazın yerleştirilmesini engelleyebilecek olası yaralanmaları tespit etmek için bir endoskopi yapılmalıdır.

Obezite tedavisi için oldukça güvenli bir işlemdir. Kullanımı, hastanın daha az yediği ve istenen etkiyi elde ettiği, kilo verdiği erken tokluğa ulaşmayı amaçlanır.

Genel bir kural olarak BMI (Beden Kitle İndeksi) 30'un üzerinde olan ve psikiyatrik sorunu olmayan, aktif gastroduodenal ülser, alkolizm, belirgin hiatal herni, özofagogastrik varis, mide veya yemek borusu neoplazisi olmayan herkes bu yöntemi tercih edebilir.

Uyuşturucu bağımlılığı, antikoagülan tüketimi, hamilelik veya daha önce mide ameliyatı geçirmiş hastalar için önerilmez.

Ayrıca, bu yöntem, diyetler veya diğer yöntemlerle kilo verme girişimlerinin tümü başarısız olduğunda önerilir ve mide balonu fiyatları kişileri mali açıdan zorlamaz.

Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları

Fiyatlar için doktorunuza danışabilirsiniz. İntragastrik balon ne zaman önerilmez? Mide balonunun yerleştirilmesi, mide ameliyatı geçirmiş veya tıbbi ekibin mide balonu yerleştirmeyi uygun görmediği herhangi bir hastalığı olan kişilerde kontrendikedir.

Mide balonunun yerleştirilmesinin hem hastanın hem de ona bakacak sağlık ekibinin çaba ve aktif katılımını gerektiren geçici bir yardım olduğunu unutmamalıyız. Ayrıca hamile kadınlarda kontrendikedir ve mide balonu fiyatları her bütçeye uygundur.

https://www.drfirat.com/mide-balonu/ bilgi için hemen tıklayın.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi