HSG Filmi Nasıl Çekilir?

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

HSG Filmi Nasıl Çekilir?
HSG Filmi Nasıl Çekilir? hande
Bu içerik 124 kez okundu.

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

HSG filmi röntgen filmi ile rahim ve tüplerin görüntülenmesidir. Rahim boşluğunun görüntülenmesi için kullanılmıştır. Asıl amaç kısırlık tespitidir. Rahim filmi de denir. Hastada tüplerin açık mı kapalı mı olduğuna bakılır.

Tüplerin durumuna göre tedaviye gerek olup olmadığına karar verilir. Adet başlangıcından itibaren 7-12. günlerde çekilmesi tavsiye edilir. Hasta röntgen masasına sırt üstü uzanır ve rahim filmi çekilir. Rahim filmi çekilirken radyoopak sıvılı ilaç kullanılır. HSG filmi  sırasında veya sonrasında ilaç kullanımı gözlemlenmez. 

HSG Filmi Kullanım Alanları

HSG filmi Rahmin şeklini, fallop tüpleri açık mı kapalı mı olduğunun değerlendirmesine olanak sağlar. Böylece sperm ve yumurtanın döllenmesine engel olan bir tıkanıklık veya bir sorun varsa rahatlıkla görülebilir. Çıkacak olan sonuç ve verilere göre tedavi seçilir ve başlanır.  

Açık Emar Nedir?

Herhangi bir zararlı ışın içermez. Üç tarafı açıktır. Söz konusu vücut bölgesinin görüntülenmesine olanak sağlayan açık emar son zamanların en önemli teknolojilerinden. Ayrıca hızlı sonuç veren son teknoloji bir cihazdır. Hastaya ağrı, acı vermeden emar çekilir. Bu yüzden sık sık tercih edilir.

Kapalı emar da bazı standart ölçüler vardır bu standartlara uymayan hastalar açık emar tercih eder. Kapalı alan fobisi olan insanlar için çok yararlıdır. Açık emar da hasta yanında bulunan kişi ile konuşabilir böylece stres olmaz ve canı sıkılmaz.  

Açık emar daha çok yeni olduğu için ülkemizde çok da yaygın kullanım ulaşamamıştır. Açık emarın bazı avantajları; Çocuk hastalar zorlanmaz, herhangi bir ağrı yaşanmaz, sabit kalmak zorunda olunmaz ayrıca üç tarafı açık olduğu için darlanma, korku, stres yaşanmaz. Tabii ki bazı dezavantajları bulunmakta mesela kapalı emara göre görüntüleme kalitesi düşüktür. Bu bir engel olmamakla birlikte kapalı emar  kadar da net değildir. Açık emarda çözünürlük emara göre düşüktür.  

Açık Emar Fiyatları

Şehirden şehire, ilçeden ilçeye değişen açık emar fiyatları hakkında kesin bir bilgi vermek zordur. Aynı zamanda özel hastane ve devlet hastaneleri arasında da farklar bulunur. Ama kabaca bir  fiyat söylemek gerekirse özel hastanelerde 300 lira ile 2000 lira arasında değişirken Açık Emar fiyatlarını hastaneler belirlemektedir. Hastanın bakılacak bölge sayısı da fiyatta etkendir.

Antikor Testi Nedir?

Pandeminin başlamasıyla hayatımızda  antikor testi  daha popüler hale gelmiştir. Antijen olarak bilinen vücudumuza giren yabancı maddelere karşı savaşan proteinlere antikor denir. Üretilen her antikor benzersizdir. Seroloji testi de denir.

Hastadan alınan kan örneği ile antikor testi yapılır. Antikor testi aynı zamanda organ bağışı sonrası, HIV, lupus, tiroid gibi hastalıkların teşhisine ve enfeksiyon gelişimini incelemek için de kullanılır.

Antikor Testi Kimlere Uygulanır?

Vücudunda bakteri, virüs bulunduğundan şüphelenilen kişilere uygulanabilir. Daha önce Covid-19 belirtileri gösteren ama test yapılmayan kişilerin, belirtisiz hastalık geçirenlerin sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Antikor testi  sağlık bakanlığınca desteklenir. Antikor testinizin pozitif çıkması sizin Covid-19 geçirdiğinizi kanıtlar ama bağışıklık geliştirdiğinizi kanıtlamaz. 

Antikor Testi Neden İstenir?  

Antikor testi ülkede herkese PCR test yapılamadığı için antikorlara bakılarak kesin bir sayı verilmesini sağlar. Vücutta herhangi bir virüs şüphesi olması durumunda kullanılır. Bunun yanında karaciğer hastalıkları, HIV gibi hastalıklardan şüphelenildiğinde de kullanılır. Bu yüzden önemi büyüktür.

Formun Üstü

Formun Altı

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi