Burun Estetiği (Rinoplasti) Yöntemleri

Burun Estetiği (Rinoplasti) Yöntemleri

Burun Estetiği (Rinoplasti) Yöntemleri
Burun Estetiği (Rinoplasti) Yöntemleri hande
Bu içerik 176 kez okundu.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Yöntemleri


Kişilere burun estetiği, düzeltmelerini istedikleri burun kemiklerini ve burun eti sorunlarının yapılması için uygulanan ameliyatlardan biridir. Estetik, değer teorisi veya aksiyomlar olarak bilinen bir felsefe dalıdır. Duyguların ve zevklerin yargısı olarak da bilinen duyusal-duygusal değerleri test eder. Sanat felsefesi ile ilişkilidir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

 

Burun estetiği olarak da bilinen rinoplasti, burnun şeklini değiştirmek için yapılan cerrahi operasyonların adıdır. Rinoplastinin nedenleri arasında travmatik deformiteleri düzeltmek veya doğum kusurlarını düzeltmek için burnun görünümünü değiştirmektir.

Belirli koşulları belirli nefes darlığını düzelterek nefes almayı iyileştirmek yer alır.  Bazı durumlarda nefes darlığı ve güzel görünüm için burun estetiğini tercih etme nedenlerinden biri olabilir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

 

Hastalara burun estetiği genellikle genel anestezi altında, nadiren lokal anestezi ile açık veya kapalı teknikle yapılabilir. Bu iki tekniğin de kendine göre avantajları bulunmaktadır. Örneğin açık teknikle yapılan rinoplasti de, burun delikleri ile rinoplastinin derisi arasında “omurga” adı verilen bir bölüm kesilerek ameliyat bölgesinin direkt olarak görülebilmesi sağlanır.

Açık teknikle yapılan ameliyatlarda cerrah nazal septuma kolayca ulaşabilir. Hastalarımızın ameliyatı açmaktan çekinmelerinin temel nedeni iz kalma korkusudur. Yara izleri olduğu doğrudur, ancak bu izler minimaldir ve zamanla iyileşir.

 Kapalı rinoplasti ameliyatında burunda cilt kesisi yapılmadan tüm operasyon burun deliklerinden yapılmıştır. İz bırakmadan burun estetiği olarak da bilinen kapalı burun estetiği, burun estetiği yaptırmak isteyen herkes için uygun olmayabilir. Kişinin burnunun anatomik yapısında çok büyük değişiklikler gerektiğinde açık teknik tercih edilir.

Piezo tekniği son yıllarda kendi kendine empoze edildi. Bu teknik,  açık ve kapalı kemikler oluşturmak için kullanılabilir. Kemik gibi sert dokulara duyarlı bir mikrosensör kullanılarak yapılan Piezo ameliyatında kıkırdak, doku veya kemik çevresindeki damarlara müdahale edilmez. İyileşme süreci de hızlanır.

 Rinoplasti düşünen hastalar için cerrahi teknik doğru bir yaklaşım değildir. Burun yapısı, cilt yapısı ve burnun değişim derecesi her kişi için aynı olmayacaktır. Bu nedenle tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyatların da A’dan Z’ye hastaya ve hastanın ihtiyaçlarına göre planlanması gerekecektir.

Kimlere Uygulanır?

 

Sabit bir burun yapısına sahip olan ancak şeklinden memnun olmayan, ameliyatla ilgili gerçekçi beklentileri olan, genel sağlığı ameliyata engel olmayan, kronik buruna neden olan anatomik sorunları olan kadın ve erkek denilebilir.  Tıkanıklık, burun estetiği olabilir. Bu noktada rinoplasti ile burun şeklinde ne gibi değişiklikler yapılabileceğini bilmek önemlidir.

Ameliyat ile kişinin burnu küçültülebilir, burun ucu kaldırılabilir veya düzleştirilebilir, burun eğriliği düzeltilebilir, burun delikleri arasındaki asimetri giderilebilir, burun delikleri kısaltılabilir ve burun düzeltilebilir. Özetle burun estetiği kişi için iyi planlandığında hem doğal hem de yüz hatlarıyla uyumlu bir buruna kavuşur.

Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

 

Burun çıkıntısı, göz kapağı düşüklüğü, alın ile burun arasındaki açının veya burun köşelerinin düzeltilmesi, geniş burun, kırık burun, burun hipertrofisi, burun ucu küçültme veya diğer problemler gibi şekil bozukluklarında rinoplasti ameliyatı uygulanır.

 Rinoplasti sadece kozmetik olarak uygulanabileceği gibi burun eğriliği, sinüzit veya hava yolu deviasyonu gibi problemlerde de uygulanabilmektedir.

Burun Estetiği Öncesi Bilinmesi Gerekenler
 

Hasta burun estetiği olmaya karar verdikten sonra, doktor seçimi öncesi ve rinoplasti işleminden önceki ilk adım gebe kalma sürecidir. Doktor daha sonra ameliyattan önce ve ameliyattan sonra ne yapmanız gerektiğini size ayrıntılı olarak açıklayacaktır. 

Sigara ameliyattan 2 hafta önce bırakılmalı ve ameliyattan sonra en az 1 ay ilaç kullanılmamalıdır. İdeal burnu elde etmek için yapılan manipülasyonlar sırasında sigara içmek yara iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Ayrıca estetik ameliyatı için burun estetiği fiyatları oldukça önemlidir. Bunun için ameliyat olmaya karar vermeden önce iyice araştırması gerekenler arasındadır.  

Ameliyattan sonraki ilk hafta önü düğmeli giysiler tercih edilmelidir. Toplu taşıma veya araba kullanmak riskli olabilir ve uçağa binerken ani fren yapılması durumunda emniyet kemeri takılmalıdır.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
 

Burun estetiği ameliyatı sonrası hasta hastaneden taburcu olurken gerekli tüm bilgiler doktor tarafından verilmelidir. Ameliyat sonrası hastaların dikkat etmesi gereken başlıca problemler; 

  • Burun deliği girişindeki dikişlerin nemli tutulması çok önemlidir. Doktorlar nemlendirici kullanmanızı önerir.
  • Hastalar buz uygulamayı atlamamalıdır. İlk gün her saat, 2. gün iki saate bir, Üçüncü gün üç saatte bir, çürük kremi ile buz uygulamak şişlik ve morlukları hızlandırmak için etkili bir yöntemdir.
  • Burnu darbelerden korumak ve şişliği azaltmak için uyurken başın yukarı kaldırılması da yara iyileşmesini hızlandıran faktörlerdir.
  • İlk ay tuzsuz yemek yemek de ödemin çözülmesine yardımcı olur. 
  • Doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerin düzenli kullanımı da iyileşme süreci için önemlidir.

Burun Estetiği Fiyatları


Ameliyatın yapılacağı hastanenin burun estetiği fiyatları politikası da burun estetiği fiyatını etkiler. Burun estetiği fiyatı hastanenin teknolojik altyapısının gelişmesine, hastanenin kullandığı malzemelerin kalitesine, ameliyatın yapıldığı il ve ilçeye ve doktorun tecrübesine göre burun estetiği fiyatları değişiklik gösterebilir.

https://www.mehmetemredinc.com/burun-estetigi/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi