Alerji Testi Nedir?

Alerji Testi Nedir?

Alerji Testi Nedir?
Alerji Testi Nedir? hande
Bu içerik 130 kez okundu.

Alerji Testi Nedir?


Alerji testi vücudun bilinen herhangi bir maddeye alerjik reaksiyonunun olup olmadığını belirleme amacıyla yapılan testlerdir. Başta gıda ve ilaç olmak üzere evcil hayvan tüyleri, küf mantarları, ev akarları ve böcek ısırmaları gibi durumlara yönelik alerji testi yapılmaktadır.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?
 

Hastalara alerji testi genellikle kan tahlili veya cilt testleri yoluyla yapılır. Bu testler Prick testi, Patch testi ve kan testidir.

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Alerjinin türüne göre farklı belirtiler verebilir. Alerjinin çeşitleri şu şekildedir;

 • Alerjik Rinit
 • Alerjik Astım
 • Alerjik konjonktivit
 • Üritiker
 • Atopik Dermatit
 • Anafilaksi

Alerji Testi Aç Karnına mı Yapılır?

 

Alerji testi tok karnına da yapılabilir. İlle de aç karna yaptırmak zorunluluğu yoktur. Hastanelerin Alerji Polikliniğinde alerji testi yaptırılabilir. Tüm yaş gruplarında da uygulanabilir. Bir tek alerji deri testi 3 yaşından sonra yapılıyor.

Bazı durumlarda aç veya tok olarak yapılıp yapılmayacağı konusunda doktor bir uyarı yaparak testin yapılması sağlanır.

İlaç Alerji Testi Nasıl Yapılır?

 

Kronik hastalarda uygulanan ilaç tedavileri çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor. Bu reaksiyonların ilaç kaynaklı olup olmadığını anlamak için de ilaç deri üzerine damlatılır. Ucu sivri bir nesne yardımıyla deri içine girmesi sağlanır. Buna göre derinin verdiği reaksiyona bakılır.  Alerji testi öncesi reaksiyonla aynı olup olmadığı tespit edilir.

CYBH Testi Nedir?


Kişiler CYBH testi yaptırmadan önce belirtilerine bakmak gerekir. Bazen hiçbir belirti vermeye de bilen CYBH birçok insanda tamamen sağlıklı bir insan profili şeklinde seyredebilir. En sık görülen belirtiler arasında idrar yaparken veya cinsel ilişki esnasında ağrı ya da yanma görülmesidir. Adet dönemleri dışında da ara ara kanamaların görülmesi de muhtemeldir.

Bazen de cinsel bölgede şişlik ve kızarıklık, cinsel organdan gelen akıntı, cinsel ilişki sırasında kanama, cinsel bölgede döküntüler, yumrular ve açık yaralar şeklinde de belirtiler verebilir.

CYBH testi aynı zamanda 10 farklı cinsel yolla bulaşan hastalığın tespitini sağlayan bir yöntemdir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara birçok farklı parazit, virüs ve bakteri sebep oluyor. Birçoğu da belirti vermediği için sinsi bir şekilde ilerler.  Bu yüzden CYBH testi çok önemli ve vazgeçilmezdir.

Şüpheli bir cinsel temasın ardından vücuda bulaşan bu hastalığın etkenleri enfeksiyondan dolayı kısırlığa da yol açabilir. Bu tür bir durumda da her iki partnerin de kısırlık tedavisi görmesi gerekebilir.

CYBH Testi Nasıl Uygulanır?

 

İsteyen kişilere yapılan cybh testi yani Multipleks bir PCR testi olarak cinsel yolla bulaşan hastalıkların erken tanısında kullanılmakta olan bir laboratuvar testidir. Genellikle korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Test yaptırmadan anlamak zordur. Öncelikle muayene yapılmalıdır.

Her biri farklı yollarla yapılan bazı testler gerekir. Hastadan akıntı örneği alınarak yapılan özel işlem ve testlerden sonra hastalık teşhis edilir.

Hangi CYBH Testleri’ni Yapmalıyım? 

 

CYBH için genellikle şu testlerin yapılması gerekir;

 • HIV Combo- Duo
 • VDRL- TPHA
 • Klamidya Antijen
 • Üreaplasma ve Mikoplazma
 • Hepatit B
 • Hepatit C
 • HSV Tip 2

En Çok Yapılan CYBH Testleri Nelerdir?

 

CYBH testlerinde yaptırılması önerilenler şu şekildedir;

 • 15-65 yaş arası herkesin mutlaka en az bir kez HIV testi yaptırmalıdır
 • 25 yaş altında ve aktif cinsel yaşamı olan kadınların yılda en az 1 kez gonore ve klamidya hastalığı testi yaptırmalıdır
 •  Hamile kadınların Hepatit B ve C ile HIV testini mutlaka yaptırmalıdır
 • Özellikle çok eşli cinsel ilişki yaşayanların sık sık CYBH Testi yaptırması gerekir
 • Hastanelerin kadın doğum ve zührevi hastalıklar bölümünde çalışanların mutlaka CYBH  Testi yaptırmasında yarar vardır

Babalık Testi Nasıl Yapılmaktadır?

 

Babalık testi yaptırmak için başvuran kişiden ve çocuktan alınan kan örneğinin analizi yoluyla analiz ediliyor. Bunun yanında ağız mukozasına pamuklu çubuk sürüntüsü yoluyla da yapılabilmektedir. Özel genetik tanı merkezlerinde babalık testi yapılır. Bilgilendirme amaçlı olduğundan mahkemelerde delil olarak kullanılmaz.

Sadece adli tıp kurumlarınca verilen belgeler mahkemede kullanılabilir. Anne karnında sakıncalı olacağından bu testin yaptırılması önerilmemektedir.

Babalık Testinin Güvenilirliği Nedir?

 

Bu yöntemin güvenirliği yüzde yüze yakındır. Babalık testi laboratuvarlarda Adli Tıp, Emniyet ve Jandarma Kriminal gibi kurumların da kullandığı genetik unsurlarla analiz ediliyor. Bu test için de annenin örnek vermesine gerek yoktur.

Babanın vefatı kaybı gibi durumlarda ise babanın yakınlarından hala, amca gibi kardeşlik bağı olanlardan da DNA örneği istenebilir.

 Babalık Testi ( DNA Testi)  Nerede Yapılabilir?

 

Önemli bir nokta da babalık testi yaptıracak kişinin mahkeme kararı yoksa özel sağlık merkezlerinde DNA örneği vererek yaptırabilir. Ancak mahkeme kararı varsa bu testi Adli Tıp Kurumu ve Sağlık Bakanlığı onayıyla yetkilendirilmiş genetik laboratuvarlarında yapılıyor.

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi