Makula Deliği Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Makula Deliği Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Makula Deliği Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Makula Deliği Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? hande
Bu içerik 133 kez okundu.

Makula Deliği Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Retina bölgesinde meydana gelen deliğe makula deliği denir. Burada oluşan bu sorun keskin Renkli görmeyi zorlaştırır.

Yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak gelişen bu hastalık şimdi vitreus sıvısının yapısı bozulur. Retina üzerinde kalan vitreus sıvısı ise değişime uğrayarak makula deliği oluşumuna neden olur.

Makula Deliği Kimlerde Görülür?

Gözde meydana gelen hastalıkların temel faktörü yaştır. Bu nedenle makula deliği olarak bilinen görmeyi olumsuz etkileyen rahatsızlık 50 yaş üzeri kişilerde görülür.

Makula Deliğinde Belirtileri Nelerdir?

Makula deliği hemen belirti vermeyebilir. Hastalığın ilk evrelerinde cisimlerde kırılma ve eğilme görülür. Daha sonra ise görme keskinliği azalır. Bu nedenle pek çok günlük iş yapılamayacak hale gelir.

Makula Deliğinde Tanı Nasıl Konur?

Genel göz muayenesi sırasında makula deliği tanısı konur. Hastalıkta dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ilk evreden itibaren tanı konulmasıdır.

Makula Deliğinde Tedavi Yöntemi Nelerdir?

Hastalara vitrektomi denilen mikro cerrahi işlem uygulanır. Bu sayede deliğe neden olan göz içi vitreus jeli tüm tümüyle temizlenir ve boşluk bulunan alana gaz uygulanır.

Aynı zamanda; makula deliği ameliyat sonrası, hastaların bir hafta yüzüstü pozisyonda bulunmaları gerekir.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Makula kişinin keskin, net ve renkli görmesini sağlayan bir yapıdır. Bu küçük alanda sarı nokta ortaya çıkması sonucunda görme kaybı oluşur. Dolayısıyla sarı nokta hastalığı ortaya çıkar.

Genellikle sarı nokta hastalığı tıp dilinde makula dejenerasyonu olarak bilinir. Net görmeyi sağlayan retina tabakası hasar gördüğünden dolayı merkezi görme sistemi bozulur. Bu alanda meydana gelen bozulmalar kişinin günlük işlevinde birtakım aksamalara neden olur.

Özellikle kitap okuma ya da iğneden iplik geçirmek gibi pratik işler yapılamayacak duruma gelir. Tamamen görme kaybına, körlüğe neden olmayan bu hastalık kişinin yaşam kalitesini düşürür.

Dolayısıyla sarı nokta hastalığı için düzenli göz kontrollerini yaptırmak ve hastalığın ilerleyişini azaltacak bir yaşam tarzına sahip olmak gerekir.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Makula dejenerasyonu için en büyük risk faktörü yaştır. Çünkü 65 yaş üzeri tüm bireyler bu hastalık için birer adaydır. Bunun dışında kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde ve genetik yatkınlığı bulunanlarda da görülür.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mıdır?

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan sarı nokta hastalığı kuru ve yaş olmak üzere 2 farklı tipte karşımıza çıkıyor.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Merkezi görme sisteminin olumsuz etkilenmesi, bulanık görme, yüzleri tanımada zorluk yaşama, renk ayrımı yapamama, kitap okuyamama, dışarı tek başına çıkamama gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Makula dejenerasyonu tanısı yapmak için göz damlası, fiziki muayene, anjiyografi ve tomografi gibi tetkikler kullanılır.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Görmeyi sağlayan doğal merceği matlaşması sonucunda ortaya katarak çıkar. Hastalık katarakt ameliyatı ile iyileştirir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Katarakt tanısı yapıldıktan hemen sonra katarakt ameliyatı yapılır. Hastanın daha iyi görmesini sağlamak açısından doğal göz merceği alınır ve yerine akıllı göz içi merceği konulur.

Katarakt daha çok yaşlılarda görüldüğü için ameliyatta 45-50 yaş üzeri hastalara uygulanır.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Katarakt göz merceğinin bozulması halinde oluşur. Yaygın görülen belirtileri bulanık görme, uzağı görememe, renkleri seçememe ve solgun görme, buğulu görme, göz yorgunluğu, ışıktan rahatsız olma ve gözde kamaşmadır.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Katarakt 3 farklı türe ayrılır. Nükleer katarakt, kortikal katarakt ve kapsüler katarakt şeklindedir. Kataraktın türüne göre katarakt ameliyatı uygulanır.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi