Kanal Tedavisi Nedir ve Neden Yapılır?

Kanal Tedavisi Nedir ve Neden Yapılır?

Kanal Tedavisi Nedir ve Neden Yapılır?
Kanal Tedavisi Nedir ve Neden Yapılır? hande
Bu içerik 126 kez okundu.

Kanal Tedavisi Nedir ve Neden Yapılır? 

Genel itibariyle kanal tedavisi, çürümüş dişleri kurtarmak için yapılan bir tedavi yöntemidir. Aynı zanmanda; kanal tedavisi çürük ya da derin kırıklar meydana gelen dişler için uygulanır. 

Dişte meydana gelen apse enfeksiyona neden olur. Aynı zamanda yüzde ve boyunda şişlik görülebilir. Kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olan bu sorunun önüne ancak kanal tedavisi ile geçilebilir. 

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?  

Kanal tedavisi bir diş hekimi ya da endodonti uzmanı tarafından yapılan bir operasyondur. Dişin durumuna ve yapılacak işlemin genişliğine göre uygun bir diş doktoru seçimi yapılmalıdır. 

Kanal Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Genel kapsamda travmaya bağlı olarak ortaya çıkan bazı durumlarda da kanal tedavisi uygulanabilir. 

Kanal Tedavisi Öncesi Bilinmesi Gerekenler 

Kanal tedavisi öncesinde sert kabuklu yiyecekler kuru meyve ve  sakızdan uzak durulmalıdır. Ayrıca çok sıcak ya da çok soğuk içecekler tüketilmemelidir. 

Kanal Tedavisi Sonrası Ne Yapılmalı? 

Kanal tedavisi sonrasında en az iki gün boyunca çok sıcak veya çok soğuk gıdalardan uzak durulmalıdır. Apse riskinden dolayı bir gün süre ile sigara ve alkolden tüketiminden de kaçınılmalıdır. 

Kanal Tedavisi Fiyatları 

Kanal tedavisi hem devlet hastanelerinde hem de özel hastane ve kliniklerde yapılabilen bir işlemdir. Sosyal güvencesi olan kişiler bu işlemi devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yaptırabilir. Özel hastanelerde ise yapılacak olan işlemin türüne göre fiyatlar değişir. 

Lamine Diş Kaplama Kimlere Uygulanır?

Çene gelişimini tamamlamış olan tüm bireyler için lamine diş kaplama  uygulanabilir. Lamine diş kaplama yaptıracak olan kişilerin diş gıcırdatma ya da diş sıkma gibi alışkanlıklarının olmaması gerekir. 

Lamine Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?

Geniş kapsamda lamine diş kaplama ile çay kahve sigara kullanımından dolayı oluşan lekeler ortadan kaldırılır. Tedavi sonucunda dişler doğal bir beyaz renge kavuşur. 

Lamine Diş Yapılmasını Gerektiren Durumlar 

Dişlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan kişiler için lamine diş kaplama yapılabilir. Ayrıca aşınmış ve dayanıklılığını kaybetmiş dişler için de son derece avantajlı bir tedavi yöntemidir. 

Anestezi Gerekli Midir?

Lamine diş kaplama sırasında anestezi yapılması gerekmez. Çünkü diş üzerine anestezi yapmayı gerektirecek bir işlem yapılmaz. Kesme işlemi yapılmadığı için anestezi gerektirecek bir durum da yoktur. 

Lamine Dişlerin Ömrü Ne Kadardır? 

Lamine dişler düzenli bakım sayesinde 15 yıla kadar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Düzenli olarak hekim kontrollerinin yapılması ve ağız bakımının sağlanması lamine dişlerin uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi için son derece önemlidir.

Diş eti çekilmesi ve ağız bakımına bağlı meydana gelebilecek problemler lamine dişlerin yapısını etkilemez.

Lamine Kolay Düşer Mi? 

Lamine dişler tıpkı doğal dişler gibi muamele görür. Fındık kırma buz kırma gibi eylemler normal dişlere zarar verdiği gibi lamine Kaplama diş nerede zarar verir. Örneğin ayva havuç gibi gıdaları ısırarak değil de küçük parçalar halinde keserek yemek gereklidir.

Tüm bunlara ve ağız bakımına dikkat edildiği sürece lamine dişler uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. 

Lamine Diş Kaplama Fiyatları 

Lamine diş fiyatları belirlenirken birçok faktör göz önüne alınır.  Türk dişhekimleri birliği tarafından alınan karar sonucunda  diş tedavi fiyatları her yıl özel hastaneler ve devlet hastaneleri olmak üzere belirlenir.

Sosyal güvencesi olan hastalar devlet hastanelerinde cüzi bir ücret ödeyerek lamine diş kaplama yaptırabilir. Özel hastanelerde ve kliniklerde ise fiyatlar yapılacak olan tedavinin türüne göre değişkenlik gösterir. Hastalar lamine diş kaplama fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgiyi hekimlerinden alabilirler. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi