ISO 50001 ve Enerji Yönetim Sistemi

ISO 50001 ve Enerji Yönetim Sistemi

ISO 50001 ve Enerji Yönetim Sistemi
ISO 50001 ve Enerji Yönetim Sistemi hande
Bu içerik 195 kez okundu.

ISO 50001 ve Enerji Yönetim Sistemi

 

Konzek, işletmelerin dijital dönüşüm anlamında ihtiyaç duyduğu Endüstri 4.0 çözümlerini uçtan uca geliştiren, 80’den fazla ülkeye teknoloji ihraç eden, sektöründe lider bir teknoloji firmasıdır. Özellikle yapay zekâ destekli MES ve MOM markası Retmes ile özel tasarlanmış algoritmalar inşa ederek, işletmelerin enerji verilerinin, proses verilerinin ve üretim verilerinin toplanması, izlenmesi ve analiz edilmesi anlamında etkin çözümler sunar.

 

MES kapsamındaki bir enerji yönetim sistemi, mevcut ISO 50001 enerji yönetimi standardına veya özel bir EYS yaklaşımına göre uygulanabilir. Alınan yaklaşımdan bağımsız olarak herhangi bir EYS’nin ana odak noktası, şirketin tüm seviyelerini ve fonksiyonlarını içermesi ve üst yönetimin sürekli bağlılığını gerektirmesidir.

 

Enerji yönetim sistemleri için gönüllü bir uluslararası standart olan ISO 50001, Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ing. ISO) tarafından geliştirilmiştir. ISO 50001, üretim ve hizmetler için klasik bir yönetim sistemi standardıdır ve hem kamu hem de özel sektörde her büyüklükteki farklı kuruluş tarafından benimsenebilir. Özellikle kalite ve çevre yönetimi ile ilgili olanlar olmak üzere diğer yönetim sistemleri ile entegre edilebilecek veya bireysel olarak uygulanabilecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Çin, Danimarka, Avrupa Birliği, İrlanda, Japonya, Kore, Hollanda, İsveç, Tayland ve Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere çok sayıda ulusal ve bölgesel enerji yönetimi standartları, şartnameleri ve düzenlemelerinden yararlanmaktadır. ISO 9001 (kalite yönetimi) ve ISO 14001 (çevre yönetimi) ile olduğu gibi, Planla-Uygula-Kontrol Et-Uygula çerçevesine dayanmaktadır. Daha da önemlisi, ISO 50001 standardı, enerji performansını iyileştirme hedeflerini belirlemez. Bunun yerine bu tür hedefler, kullanıcı kuruluşa veya düzenleyici makamlara bağlıdır.

 

Bu, herhangi bir şirketin kendi enerji politikasına uygun olarak ISO 50001'i uygulayabileceği ve kapasite ve bütçe kaynakları doğrultusunda sürekli bir enerji performans iyileştirme süreci oluşturabileceği anlamına gelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi