AKNE TEDAVİSİ İÇİN DOKTORUNUZUN BELİRLEDİĞİ YÖNTEM

AKNE TEDAVİSİ İÇİN DOKTORUNUZUN BELİRLEDİĞİ YÖNTEM
AKNE TEDAVİSİ İÇİN DOKTORUNUZUN BELİRLEDİĞİ YÖNTEM Ataturk Haber
Bu içerik 203 kez okundu.

 

SADECE SİZE ÖZEL OLMALI

Güzel bir cilde sahip olmak, sağlıklı görünmek şüphesiz herkesin hayali. Ancak ergenlik döneminden itibaren ciltte oluşmaya başlayan akne ve sivilceler çoğumuzun kabusu haline gelebiliyor. Özellikle o dönemlerde az ya da çok miktarda herkes sivilcelere maruz kalıyor. Bu probleme yoğun şekilde maruz kalan kişiler, o dönemlerden itibaren akne tedavisi yöntemlerine başvurmaya başlıyor.

Peki, akne ve sivilce oluşumu sadece ergenlik dönemine özgü bir problem mi? Ne yazık ki hayır! İleriki yaşlarda da farklı faktörlere bağlı olarak akne oluşumu gerçekleşebiliyor. Kişinin özellikleri ve akne tipine göre farklılık gösteren akne tedavisi yöntemleri adeta hayat kurtarıyor.

 

 

Elbette, önemli olan iç güzelliği ancak fiziksel görüntümüz de aslında psikolojimizi doğrudan etkiliyor. Özellikle akne yoğun ciltlerde kişiler dış görüntülerinden kaynaklı mutsuzluklar yaşayabiliyor ve bu işin sonu depresyona kadar varabiliyor. Tüm bu bunalma ve stresli ruh halini yaşama durumu ise akne tedavisi ile hayatlarımızdan uzaklaşabiliyor. Doğru doktor, doğru tedavi ve doğru merkez üçlüsü ile akne tedavisi uygulamalarından son derece başarılı sonuçlar alınması ve akne kabusunun hayatımızın merkezinden çok uzaklarda tutulması mümkün. 

Bu yazımızda sizlerle aknenin ne olduğuna ve hangi yaşlarda hangi faktörlere bağlı oluştuğuna, akne tedavisi yöntemlerinin çeşitlerine değindik. Ancak, altını çizerek ve hassasiyetle bir kez daha hatırlatmak isteriz ki akne tedavisi standart bir uygulama yöntemi değildir. Yapılan detaylı muayeneler, cilt analizleri gibi faktörler göz önünde bulundurularak kişiye özel belirlenir…

 

Akne nedir? Aknelerin oluşum sebepleri nelerdir?

Cildimizin orta tabakasında bulunan sebumların yani yağ salgılayan kanalların tıkanması ve şişmesi akne oluşumunun ilk adımıdır. Bu alanlar zamanla bakteriler ile etkileşerek iltihaba dönüşür ve akneler meydana gelir. Çoğu zaman aknelerin görüntüsü kırmızı ve içi iltihap dolu şişlikler şeklindedir. Bu şişlikler eğer normalden daha büyük ise genellikle deri üzerinde izler kalmasına neden olur. 

Akneler, çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelebilir. Bu nedenlerin arasında metabolizmik etkiler, yağ tabakalarının sebep olduğu gözenek tıkanmaları, hava kirliliği ya da stres gibi faktörler gösterilebilir. Akneler yani sivilceler özellikle ergenlik döneminden itibaren hormonlara da bağlı olarak ortaya çıkar. Bu dönemde vücut salgılarının ya da yağ dokularının fazla üretilmesi, cildin cilt yapısına uygun olacak şekilde iyi temizlenmemesi ve kirlerden arındırılmaması akne oluşumuna sebep olur. 

 

“Ergenlik döneminde başlayan akne oluşumu ileri yaşlarda da devam edebilir”

Çoğunlukla ergenlik döneminde başlayan akne oluşumu, zaman zaman 30’lu- 40’lı yaşların sonlarına kadar devam edebilir. Bu gibi ileri yaşlarda oluşan aknelerin ortaya çıkma sebepleri ise genellikle farklı unsurlar ile alakalıdır. Örneğin, farklı hastalıkların tedavisinden kaynaklı ilaçların kullanımı, yanlış ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları ya da cildin ve gözeneklerin iyi temizlenmemesi, cilt bakımının eksik kalması gibi faktörler akne oluşumunu tetikler. Ayrıca, siyah noktalar, tıkalı gözenekler ve sebum üretiminin fazla olması da akne oluşumuna sebep olan faktörler arasında yer alır. 

Akne problemi, ortaya çıkma sebebi ne olursa olsun, iyi ve kişiye özel bir akne tedavisi uygulaması ile çözümlenebilir. 

 

Akne tedavisi için farklı yöntemler mevcut mudur?

Burada öncelikle belirtilmesi gereken, akne tedavisi için standart bir uygulama olmayışıdır. Çünkü, hastada meydana gelen aknelerin yapısı, büyüklüğü, sıklığı, hastanın sahip olduğu cilt tipi, tıbbi geçmişi gibi faktörler akne tedavisi uygulamasının belirlenmesinde rol oynar. Yani akne tedavisi kişiye özel olarak oluşturulur ve uygulanır.

Akne tedavisi için uygulanacak yöntemin belirlenmesinde mutlaka uzman bir dermatolog ile iletişime geçilmelidir. Burada doktorunuzun konuyla ilgili bilgi, beceri ve tecrübelerinin fazla olması akne tedavisi sonuçlarının çok daha başarılı ve verimli olmasını sağlayacaktır. 

 

“Akne yoğun durumlarda akne tedavisi lazer yöntemi oldukça verimli sonuçlar veriyor”

Belirttiğimiz gibi, başvuran hastanın cilt yapısı, yaşı, akne yoğunluğu, aknelerin ortaya çıkma süresi gibi faktörler doğrultusunda belirlenen akne tedavisi yöntemleri, krem veya ağızdan alınan ilaçlarla sağlanabileceği gibi lazer yöntemi de akne tedavisinde son derece etkili, tercih edilen ve başarılı sonuçlar veren bir yöntemdir. 

Akne tedavisi lazer yöntemi uygulanan işlemlerde, tedavi sırasında en dikkat edilmesi gereken husus cilt yapısına ve yağ dokularına zarar verilmemesidir. Lazer tedavisi yönteminde akne ve sivilcelere sebep olan bakterilerin yok edilmesinin sağlanmasının yanı sıra cildin alt tabakalarında bulunan erişilmesi zor bölgelerdeki yağ hücrelerinin de temizlenmesi işlemi gerçekleştirilir. 

Lazer tedavisinin en büyük avantajlarından biri gözeneklerde tıkanmaya sebep olan faktörlerin ışın yoluyla ortadan kaldırılabilmesidir. Akne tedavisi lazer yöntemi ile cilt gözeneklerinin açılması ve derinlemesine temizlenmesi sağlanır. İlaveten, bu sayede ciltteki gözeneklerin sıkılaşması da sağlanır. Bu sıkılaşma, kişiye daha pürüzsüz, parlak ve canlı görünen bir cilt yapısını da beraberinde getirir. 

Lazer tedavisi de akne tedavisi yönteminin belirlenmesi gibi hastanın cilt yapılarına ve akne türlerine bağlı olarak uygulanır. Ayrıca, aknelerin yüz, sırt, kol gibi hangi bölgelerde bulunduğuna yani uygulamanın hangi bölgeye ne yoğunlukta uygulanacağı da önem taşır. 

Eğer sizin de cildinizde bulunan sivilcelerinizin sayısı olması gerektiğinden fazlaysa ve bu sivilcelerin uç kısımlarında iri ve yoğun beyazlaşmalar oluştuysa, gözle görülür derecede cildinizde sık sık siyah noktalarınız varsa ve cildinizde büyük, sert topaklaşmalar meydana geliyorsa, mutlaka uzman bir dermatolog ile görüşerek akne tedavisi için ihtiyacınızı görüşmelisiniz. 

 

Eğer siz de Akne Tedavisi uygulamalarından faydalanmak istiyorsanız ve etkili bir akne tedavisi ile göz kamaştıran, sağlıkla ışıldayan, pürüzsüz bir cilde sahip olmaya karar verdiyseniz detayları öğrenmek, Akne Tedavisi ile ilgili bilgi almak ve Akne Tedavisi fiyatları için hemen +90 542 464 74 33 no’yu arayarak Quartz Clinique’e ulaşın ve randevunuzu planlayın… 

 

Özel Quartz Poliklinik

Web Site: https://www.quartzclinique.com/

TEL: +90 212 241 46 24

Facebook:@quartzclinique

Instagram :@quartzclinique

YouTube: Quartz Clinique

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi