Çin yasakladı, Bitcoin madenciliği ABD’ye kaydı

Çin'in kripto madenciliğine yönelik yasaklamaların ardından ABD, dünyanın en çok Bitcoin madenciliği yapan ülkesi haline geldi.

Çin yasakladı, Bitcoin madenciliği ABD’ye kaydı
Çin yasakladı, Bitcoin madenciliği ABD’ye kaydı nehir
Bu içerik 69 kez okundu.

İngiltere merkezli Cambridge Alternatif Finans Merkezi adlı kuruluş tarafından dün yayımlanan verilere göre, ABD’nin bitcoin madenciliğindeki payı Çin’deki yasakların ardından yükseldi. Son gelişmelere paralel olarak ABD, dünyada en çok Bitcoin üreten ülke oldu.

Çinli düzenleyiciler geçtiğimiz aylarda kripto paralara yönelik madencilik faaliyetlerini yasakladı. Bu yasağın ardından bitcoin madenciliği yapan kuruluşlar soluğu deniz aşırı ülkelerde aldı.

Veriler, Çin’in Bitcoin üretiminde veri olarak alınan “hash oranı” payının Mayıs ayındaki yüzde 44’ten Temmuz ayına kadar sıfıra düştüğünü gösterdi.

Son verilere göre, ağustos sonu itibarıyla küresel hash oranının yaklaşık yüzde 35,4’ünü oluşturan ABD, madencilikteki en büyük paya sahip oldu. ABD’yi Kazakistan ve Rusya izliyor.

NE OLMUŞTU?

Çin Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi, mayıs ayında finansal riskleri savuşturmak için Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerini durduracağını açıkladı.

Son olarak geçtiğimiz ay yeni yasaklar açıklayan Çin Merkez Bankası, kripto paralarla ilgili tüm işlemlerin yasak olduğunu ve ülke dışından sunulan hizmetlerin de üzerine gidileceğini duyurdu.

Çin’in yasakları üzerinde Bitcoin gerilemiş ancak sonraki günlerde kayıpları geri almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi