Şok Dökülme Nedir?

Şok Dökülme Nedir?

Şok Dökülme Nedir?
Şok Dökülme Nedir? Ataturk Haber
Bu içerik 211 kez okundu.

 

 

Saç ekimi tedavisi sonrasında meydana gelen şok dökülme, pek çok hastayı da endişeye sokmaktadır. Zira tedavi sonrası saçları dökülen hastalar, tedavinin başarısız olduğu izlenimine kapılabilir. Ancak şok dökülme olarak tanımlanan bu durum sizi endişeye sürüklemesin. Zira pek çok durumda şok dökülme beklenmektedir. Gelin şok dökülme sürecine detaylı olarak bakalım.

 

Şok Dökülme Neden Olur?

 

Saç ekimi tedavisi sırasında, saç köklerine müdahalelerde bulunulur. Bu müdahale sonrasında, saç kökleri kendini korumak için savunma pozisyonuna girer. Bu noktada, açılan saç kanalları kapanmaya başlar. Kapanan kanallar, saç köklerini içeride tutar. Dışarıda kalan saç telleri ise kırılır ve dökülmeye başlar. İşte bu duruma şok dökülme adı verilmektedir.

 

Ancak şok dökülmeyi tam olarak hangi durumun tetiklediği bilinmemektedir. Yaygın görüş, donör bölgeden alınan greftlerin bir süre oksijensiz kalmasından kaynaklandığıdır. Bu durumda saç kökleri bir travma yaşar ve dinlenme evresine geçer. İşte bu evrede saç dökülmeleri meydana gelir. Ancak bu durum kalıcı değildir. Belirli bir süre sonra geçmeye başlar. Elbette bazı hastalarda oldukça seyrek yaşanan bu durum, bazı hastalarda daha şiddetli olabilir ve saçların %90 kadarı dökülebilir. Bu durum iyiye işarettir. Zira greftlerin yerleştirilen bölgede tutması için belirli bir süreye ihtiyaç vardır ve bu sürecin ardından saç dökülmeleri meydana gelir.

 

Şok Dökülme Ne Zaman Başlar?

 

Şok dökülme, genel olarak tedaviden 2-3 hafta sonra meydana gelir. Elbette hastaya ve tedavi türüne göre bu sürede değişiklik meydana gelebilir. Bu süre zarfında saç kökleri uyku pozisyonu alır ve dinlenir. Bu nedenle şok dökülme sırasında saç köklerine ekstra bir müdahaleye gerek yoktur. Özellikle de bazı noktalarda saç dökülmesi meydana gelirken bazı noktalarda saçlar dökülmeyebilir. Bu durumda ek bir çabaya gerek yoktur ve saçlara kesinlikle müdahale etmemek gerekir. Aynı zamanda kabuk oluşumuna da müdahale etmemek ve biraz sabretmek gerekir.

 

Şok Dökülme Ne Kadar Sürer?

 

Genel olarak 2 ay gibi bir süre boyunca durum devam edebilir. Ancak şok dökülme kalıcı bir durum değildir. Bu nedenle hastaların tedavi sonrasında saç dökülme durumunu normal karşılamaları gerekir. Zaten bu süre zarfında doktorunuz da sizlere gerekli bilgilendirmeler yapacaktır. Bu nedenle şok dökülme sırasında paniğe kapılarak herhangi bir ek müdahalede bulunmamaya özen gösterin.

 

Şok dökülme evresinde yapmanız gereken tek şey, doktorun tavsiyelerine uymaktır. Ek olarak bu süre içerisinde; alkol, kahve ve sigara gibi maddelerden uzak durmak gerekir. Zira alkol, kafein içeren içecekler ve sigara saç köklerine zarar verebilir. Oldukça hassas olan saç köklerinin yerleştirildikleri bölgede tutmaları için iyi beslenmek gerekir. Vitamin açısından zengin gıdalar tüketerek bu sürecin daha sağlıklı geçmesini sağlayabilirsiniz. Ek olarak biotin kaynağı besinler tüketerek süreci destekleyebilirsiniz.

 

Şok Dökülme Her Hastada Olur mu?

 

Hastaya göre durum değişse de, her hastada şok dökülme beklenmektedir. Ancak bazı durumlarda şok dökülme görülmeyebilir. Bu durum hastanın tedaviye verdiği cevaba göre değişkenlik gösterecektir. Daha önce de bahsettiğimiz üzere, pek çok hastada bu durum ortalama bir şiddette meydana gelir. Bazı hastalarda hemen hemen hiç dökülme yaşanmazken, bazı hastalarda daha şiddetli bir dökülme süreci görülebilir.

 

Şok dökülmenin saçlara kalıcı bir etkisi yoktur. Yani saç kökleri bu süreçte zarar görmez. Yalnızca saç tellerinin döküldüğünün bilincinde olmanız çok önemlidir. Zira saç ekimi tedavisi sırasında stres ve stres faktörlerinden uzak durmak gerekir. Bu durumun üzerinizde strese neden olmasına izin vermeyin. Elbette hastaları etkileyebilecek olan bu süreç, bir süre sonra tamamen atlatılmaktadır. Her hastanın bilmesi gereken en önemli şey, sabır etmek gerektiğidir. Zira saç ekimi tedavisinde anahtar kelime sabırdır. Eğer sabrederek süreci sağlıklı bir biçimde atlatırsanız, yaklaşık bir yıl içerisinde kalıcı saçlarınıza kavuşabilirsiniz.

 

Şok dökülme süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, doktorunuz ile iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda saç ekimi tedavisi konusunda karar aşamasında iseniz, bu  durumu öncesinde doktorunuz ile konuşarak net bilgiler elde edebilirsiniz. Unutmayın ki saç ekimi tedavisinde greftlerin bir kısmı tutmayabilir. Bu durum da belirli bir orana kadar normaldir. Yani saçların dökülmesi aslında doğal bir süreçtir. Şok dökülmesi de, saç ekimi tedavisi sırasında meydana gelen doğal süreçlerden yalnızca birisidir.

 

Kaynak: https://www.dentalhairclinicturkey.com/tr/sac-ekim-sonrasi-surec/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..
Mersin Milletvekili Özkan MEİGDER’i ziyaret etti
Mersin Milletvekili Özkan MEİGDER’i ziyaret etti