Türkiye’den Afganistan çağrısı

İstanbul’da Türk Konseyi 6 ülkenin temsilcisinin katılımıyla Afganistan konulu olağanüstü toplantı düzenlendi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un başkanlığında gerçekleşen toplantının ardından açıklamada bulunan Türk Konseyi üyesi Dışişleri Bakanları, tespit ve taleplerini sıraladı.

Türkiye’den Afganistan çağrısı
Türkiye’den Afganistan çağrısı
Bu içerik 365 kez okundu.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Dışişleri Bakanları Konseyi, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun daveti üzerine, Afganistan'daki durumu ele almak üzere 27 Eylül 2021 tarihinde İstanbul'da Olağanüstü Toplantı düzenledi.

Mevlüt Çavuşoğlu'nun ev sahipliğinde ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'un başkanlığında gerçekleşen toplantıya Kazakistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mukhtar Tleuberdi, Kırgızistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis ile Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev katıldı.

Türk Konseyi’nden yapılan açıklamada, görüşmelerin kapsamlı ve yapıcı olduğu belirtilerek, şu konuların Türk Konseyi Dışişleri Bakanları tarafından gündeme getirildiği belirtildi:

*Yakın bölgesel ve kültürel bağlarımız olan Afganistan'daki gelişmeleri yakından takip edildiği belirtildi.

*BM Şartı hükümleri doğrultusunda, Afganistan'ın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü yeniden teyit edildi.

*Tüm Afgan halkının emniyetli, güvenli ve onurlu yaşam hakkını vurgulandı.

*Kabil'de 7 Eylül 2021 günü ilan edilen geçici otorite not edildi.

*Kapsayıcı ve katılımcı bir yönetişimin tesis edilmesinin, herhangi bir ayrım gözetilmeksizin tüm Afgan vatandaşları için insan haklarına saygı gösterilmesinin öneminin altı çizildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..
Mersin Milletvekili Özkan MEİGDER’i ziyaret etti
Mersin Milletvekili Özkan MEİGDER’i ziyaret etti