Pakdemirli: Fiyatlama yapısıyla alakalı genel bir kriz var

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üretimdeki maliyetlerin olması gerekenden fazla arttığını söyledi. "Genel fiyatlama yapısıyla alakalı bir kriz var" diyen Pakdemirli'nin, Türkiye'de artan gıda fiyatlarına yönelik konulan bazı teşhisleri yüzeysel bulması ise dikkat çekti.

Pakdemirli: Fiyatlama yapısıyla alakalı genel bir kriz var
Pakdemirli: Fiyatlama yapısıyla alakalı genel bir kriz var
Bu içerik 284 kez okundu.

İzmir Bayındır'da Küçük Menderes Havası Tarım ve Orman Sektör Buluşması'nda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dünyada genel fiyatlama ile ilgili kriz olduğunu ifade ederek üreticinin de tüketicinin de bu konuda bedel ödediğini söyledi.

Çiftçinin ana girdilerinden yemden gübre ve tarımsal ham maddeye kadar birçok fiyatta artış yaşandığını anımsatan Pakdemirli, “Buradaki ana sıkıntı şu; pandemi ile ilgili endişeler fiyatları artırıyor. Bunlar da bizim tarımsal girdilerimizin fiyatlarını artırıyor” dedi.

“Gübrenin ana hammaddesi doğalgaz. Doğalgazın fiyatı arttıkça ister istemez gübrenin fiyatı da artıyor” diyen Pakdemirli, “Ancak artışlar olması gerekenin çok üstünde ama endişeler henüz dünyadan çekilmemiş olmasının vermiş olduğu bir genel fiyatlama yapısı ile alakalı genel bir kriz var” diye konuştu.

‘KONULAN TEŞHİSLERİN BAZILARI YÜZEYSEL’

Pakdemirli ayrıca, küresel belirsizlik, ihracat yapılan ülkelerdeki iklim kaynaklı üretim azalışı, girdi maliyetlerinin de stok endişeleri ile birleşince maliyet konusunda artış olduğunu kaydetti.

Gıda fiyatlarındaki artış için çözüm çalışmalarının Gıda Komitesi ve Ekonomik Koordinasyon Kurulu aracılığıyla yürütüldüğünü söyleyen Pakdemirli’nin “Bugün itibariyle konulan, konuşulan ve yapılan teşhislerin hepsinde doğruluk payı vardır ama bazıları biraz yüzeysel” demesi dikkat çekti.

Pakdemirli, “Artık bizim yapısal bir şey yapmamız lazım. Yeni bir sayfa üzerinden bu işi götürmemiz lazım” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanyonda mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı
Kanyonda mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler