Faiz indirimi devam edecek mi, döviz kuru ne olacak?

Merkez Bankası 'yarı sürpriz' bir kararla faiz indirdi. Dr. Murat Kubilay "yıkıcı değil ama sarsıcı" derken, Prof. Dr. Başlevent OVP'deki 8,80'lik kur hesabını hatırlattı. Enver Erkan, indirimlerin devamını beklediklerini söyledi.

Faiz indirimi devam edecek mi, döviz kuru ne olacak?
Faiz indirimi devam edecek mi, döviz kuru ne olacak?
Bu içerik 201 kez okundu.

Ağustosta enflasyonun yüzde 19,25 ile yüzde 19'luk politika faizini aşması üzerine eylül başında TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu söylem değişikliğine gitmiş ve “gerçekleşen ve beklenen enflasyonun üzerinde faiz vereceğiz” sözünden çark etmişti. Kavcıoğlu ayrıca, gıda ve enerji gibi kalemlerin dışarıda bırakıldığı çekirdek enflasyonun (C göstergesi) temmuz ayında yıllık yüzde 17,22 iken ağustos ayında yüzde 16,76’ya düştüğünü söylemişti.

Bu sözler, piyasada 23 Eylül'de faiz indirimi olacağına dair endişeleri artırmış ve dolar/TL kurunun son haftalarda yönünü yukarı çevirerek 8,30'dan 8,70'lere yükselmesinde bu endişe etkili olmuştu.

Endişelere rağmen piyasada genel beklenti ise faizin sabit tutulması yönündeydi. Bloomberg anketinde 23 ekonomistten sadece 1'i faiz indirimi öngörmüş, o da 50 baz puanlık indirim olabileceğini söylemişti.

Bu nedenle 100 puanlık indirim, piyasanın geneli tarafından “sürpriz” olarak değerlendirildi.

METİNDE KARAR NASIL GEREKÇELENDİRİLDİ?

Bankanın karar metninde, Kavcıoğlu'nun ay başındaki söylem değişikliğine paralel olarak enflasyonda odağın çekirdek enflasyona çekildiği görüldü.

Kavcıoğlu döneminde daha önceki metinlerde yer verilen “enflasyonun üzerinde faiz” ve “sıkı duruş” taahhütleri metinden çıkarıldı.

Enflasyondaki artış “arızi unsurlara” bağlanırken, “Parasal duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başlamıştır” denilerek kredi hacminde tekrar yükseliş hedefi ifade edildi.

Kararın ardından dolar/TL 8,65'ten 8'80'e sıçrayıp rekor tazelerken, Borsa İstanbul'da da düşüş görüldü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanyonda mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı
Kanyonda mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler