Yangın söndürme uçağı ihalesi mecburen iptal edildi

Orman yangınlarıyla uzun yıllar başarıyla mücadele eden THK'ya ait bakımları yapılmış uçuşa hazır 5 uçak 3 yıldır hangarda bekliyor. THK uçaklarını kullanmamakta ısrar eden Türkiye, yangın söndürme uçağı tedarikinde bu yıl da sorun yaşıyor. 5 uçak için açılan ihalede sadece 3 uçak için teklif geldi. Onların da fiyatı çok yüksek olunca ihale iptal edildi.

Yangın söndürme uçağı ihalesi mecburen iptal edildi
Yangın söndürme uçağı ihalesi mecburen iptal edildi
Bu içerik 195 kez okundu.

Pandemi nedeniyle giderek daha ağırlaşan ekonomik zorluklar yaşayan Türkiye, THK’nın uçakları hangarda bekletilirken yurtdışından milyonlarca dolar ödeyerek uçak kiralamak için uğraşıyor.

 

Türkiye her yıl binlerce hektar ormanını yangın nedeniyle kaybediyor. Bu kaybı en aza indirebilmek için Türk Hava Kurumu ile Orman Bakanlığı 25 yıldan uzun bir süre koordinasyon içinde 17 bin saat yangın söndürme uçuşu gerçekleştirdi.

THK'ya ait filo, 2009 yılında bünyesine kattığı 9 adet CL-215 Bombardieryangın söndürme uçağı ile yurt içi ve yurt dışında sayısız başarılı operasyon gerçekleştirdi.

Bu süreç AKP iktidarının THK yönetimiyle yaşadığı sıkıntılar nedeniyle 2019 yılında durdu. Yönetime AKP'li eski bir bakanın kayyum atanmasından sonra da durum değişmedi. Orman Bakanlığı son iki yıldır öyle şartnameler hazırladı ki THK uçakları ihaleye giremedi. Bizzat THK Yönetim Kayyumu eski AKP’li bakan Cenap Aşçı tarafından bakımları yapıldığı ve uçuşa hazır olduğu açıklanan 5 Bombardier uçak hangara kapatıldı.

THK uçaklarını kullanmamakta ısrar eden AKP iktidarı, 2019 yılından bu yana tam 3 yıldır yangın söndürme uçağı tedarikinde sıkıntı yaşıyor.

2019'DA UÇAKSIZ KALDIK

Türkiye uzun yıllardan sonra 2019 yılında ilk defa orman yangınlarıyla mücadelede uçaksız kaldı. Sadece helikopterlerle yapılmaya çalışılan mücadele sonucunda resmi rakamlara göre 11 bin hektarın üzerinde orman yandı.

2020'DE 4 UÇAK PLANLANDI 2 UÇAK BULUNABİLDİ
.
Orman Bakanlığı 2020 yangın sezonunda, 4 uçaklık bir planlama yaptı. 20 Şubat 2020'de ihale düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bizzat Rusya'da görüp beğendiği Be-200 uçaklarının kiralanmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ruslar Ankara'ya kadar geldi ancak teklif vermedi. Başka teklif veren de olmayınca ihale iptal oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi