Bilim insanları uyardı: Böyle giderse dördüncü dalga kaçınılmaz

Müzik yasağı dışında ki tüm yasakların kaldırılmasıyla toplumda tehlikenin ortadan kalktığı, normalleşme algısı oluştuğuna dikkat çeken bilim insanları Delta varyantının hızla yayıldığını hatırlattı. SÖZCÜ’ye açıklama yapan uzmanlar “Böyle giderse Ağustos başından itibaren yeni bir dalga kaçınılmaz” görüşünde birleşti.

Bilim insanları uyardı: Böyle giderse dördüncü dalga kaçınılmaz
Bilim insanları uyardı: Böyle giderse dördüncü dalga kaçınılmaz nehir
Bu içerik 149 kez okundu.

Bir süredir iyileşen hasta sayısının vaka sayısından fazla olduğu tablonun dünden itibaren tersine döndüğünü, vaka sayısının bir anda iyileşenden bin artığına dikkat çeken bilim insanları yaşanan gelişmelerin yeni bir dalganın habercisi olduğunu söyledi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve TTB Pandemi Çalışma grubu üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, dünyada ve ülkemizde Delta varyantının hızla yayıldığını belirterek , “Hastalar tekrar gelmeye başladı. Daha şimdiden polikliniklere başvuruların, yatan hastaların arttığını görüyoruz. Ağustos başında bu dalganın başlayacağına yönelik bulgular, ipuçları oluşmaya başladı. Böyle giderse dördüncü dalga kaçınılmaz” dedi.

TTB Pandemi Çalışma grubu üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç

BAYRAM HAREKETLİLİĞİ HIZLANDIRACAK

Otellerin, eğlence mekanlarının dolduğu yönündeki haberleri değerlendiren Kılınç, “Bayram hareketliliği özellikle de turizm bölgelerindeki hareketlilik bunu hızlandıracak. Tatil yörelerinde koruyucu önlemlerin gevşemiş olması bayramdan sonra tekrar zirveye doğru koşmanın işareti. Bu kadar normalleşen bir ortamda varyantların artması kaçınılmaz. Onun için Ağustos başı diyoruz. Ağustos sonuna doğru süreç ivmelenecek ve alevlenecek gibi görünüyor” ifadelerini kullanarak Delta virüsünün önlem olmayan yerlerde 10 saniyede bulaşabildiğini, maske, mesafe ve hijyenin sağlanamayacağı ortamlarda vatandaşların hiç bulunmaması gerektiğini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi