CHP’li vekiller araştırdı: Ekvador-Mersin uyuşturucu hattının sır perdesi

CHP Milletvekilleri Mahir Polat ve Alpay Antmen yaptıkları araştırmada Ekvador-Mersin uyuşturucu hattıyla ilgili çarpıcı sonuçlara ulaştıklarını açıkladı. İki vekil, muz yüklü konteynerlerin limanda kör noktalara çekildiğini içindeki kokain boşaltıldıktan sonra yeniden mühürlenip X-Ray cihazına sevk edildiğini aktardı. "Çok karışık bir uyuşturucu kaçakçılığı ile karşı karşıyayız" diyen iki vekil "Sadece gümrük değil liman işletmesinin de işin içinde olduğunu söyleyebiliriz" dedi

CHP’li vekiller araştırdı: Ekvador-Mersin uyuşturucu hattının sır perdesi
CHP’li vekiller araştırdı: Ekvador-Mersin uyuşturucu hattının sır perdesi
Bu içerik 549 kez okundu.

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Mersin'de bir süre önce art arda ele geçirilen toplam 1 ton 763 kg kokaindeki esrar perdesini aralamaya çalıştıkları söyledi.

SÖZCÜ’ye konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Polat, ellerindeki bilgi ve belgeleri Mersin Milletvekili Alpay Antmen ile değerlendirip yaptıkları araştırmada önemli detaylara ulaştıklarını söyledi. Polat, Ekvador-Mersin uyuşturucu hattında, “Liman işletmesi de işin içindedir izlenimi edindik” dedi.

“MERSİN SIKÇA KULLCANILAN BİR KAVŞAK KONUMUNA GELDİ”

Mersin Limanı'nın özelleştirilmesinden sonra son yıllarda Güney Amerika ile Ortadoğu arasındaki uyuşturucu trafiğinde sıkça kullanılan bir kavşak konumuna geldiğinin altını çizen CHP'li Polat, uluslararası şebekenin Ekvador ayağında muz ihracatçısı ‘Frutadeli' şirketinin başındaki S. M isimli kişinin bulunduğunu, bu kişinin geçmişte çok büyük bir muz ihracatçısıyken battıktan sonra Güney Amerika'da üretilen kokaini, muz konteynırları içerisinde Türkiye dAhil olmak üzere farklı ülkelere göndermeye başladığını belirlediklerini söyledi. Polat, bir süre önce ele geçirilen iki parti halindeki toplam 1 ton 763 kg kokainin Ekvador çıkışındaki göndericisinin yine S. M'nin şirketi Frutadeli olduğunun altını çizdi.

Mersin limanında ele geçirilen kokain.

GPRS CİHAZI 

Mersin'deki ele geçirilen kokainin bulunduğu muz kolileri arasında ele geçirilen 3 adet GPRS (Takip cihazı) konusunu da araştırdıklarına vurgu yapan CHP'li Mahir Polat, “GPRS cihazları muz konteynerları içinde ortam ısısını kaydeder ve bu bilgiye uzaktan erişime olanak tanır. GPRS'nin üzerinde durulması, asıl olayı karartma amacı taşıyor. Esas mesele, Mersin'de konteynerlerin içinden çıkan kopya güvenlik mühürleri. Uluslararası sevkiyatlarda konteynerların kapısına seri numaralı bir güvenlik mührü vurulur. Bu numara konteynırın ‘konşimento' adı verilen belgesinde da yer alır. Kontrol sırasında evraktaki ve mühürdeki numara tutuyorsa, mühre bir zarar verilmemişse konteynerın güvenli olduğu düşünülür” diye konuştu.

“LİMAN İŞLETMESİ DE İŞİN İÇİNDE”

Mersin'deki operasyonlarda konteyner içerisinden kokain ile birlikte çıkan kopya güvenlik mühürlerinin kamuoyunun gözünden kaçırılmak istendiğini belirten Polat, “Kopya mühürler bize şunu anlatıyor. Muz yüklü konteynerlar limanda kameraların görmediği kör noktalarına çekilip içerisindeki kokain alındıktan sonra hiç açılmamış gibi yeniden mühürleniyor ve X-Ray cihazına sevk ediliyor. Ayrıca Mersin Limanı'ndaki kamera komuta sisteminin devletin istihbarat biriminin değil, özelleştirme ile özel bir firmanın kontrolü altında olduğunu biliyoruz. Burada çok karışık bir uyuşturucu kaçakçılığı ile karşı karşıyayız. Sadece gümrük değil liman işletmesinin de işin içinde olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..
Mersin Milletvekili Özkan MEİGDER’i ziyaret etti
Mersin Milletvekili Özkan MEİGDER’i ziyaret etti