Dolar yeni haftaya yükselişle başladı

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) sıkılaşma tartışmalarını başlatmasının TL üzerindeki etkisi devam ediyor. Dolar/TL yeni haftaya 8,78 seviyesinden başladı ancak daha sonra 8,72'ye kadar geriledi.

Dolar yeni haftaya yükselişle başladı
Dolar yeni haftaya yükselişle başladı nehir
Bu içerik 280 kez okundu.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri artırma ve varlık alımını azaltma tartışmalarını başlatmasıyla dolardaki güçlenme ve TL’deki değer kaybı devam ediyor.

Haziran başında 8,88’i gördükten sonra ABD tahvil faizlerindeki gerileme ile ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki zirveye ilişkin olumlu beklentilerle 8,28’e kadar gerileyen dolar/TL, yeni haftaya 8,78 seviyesinden başladı. Daha sonra 8,72’ye geriledi.

Biden-Erdoğan zirvesinde piyasa beklentilerinin karşılanmaması ve Fed’in faiz artırım projeksiyonlarını öne çekmesiyle dolar/TL’de yükseliş görüldü.

FED ETKİSİ

ABD’de ekonomik toparlanmanın beklenenden hızlı olması ve enflasyonun beklenenden daha sert artması, Fed’in makas değişimini beraberinde getirdi. Geçen haftaki toplantısında Fed yetkililerinin projeksiyonları 2023 sonuna kadar en az iki faiz artışına işaret etti.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın ABD ekonomisinin açılmasıyla iyi bir yıl beklediklerini ve enflasyonun beklentilerden hızlı arttığını belirterek, “Ben Fed'in biraz daha şahin duruşa yönelmesi doğal bir durum” çıkışı da Fed’deki makas değişimin bir diğer yansıması oldu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Ankara'da Aynı Yolda İki Kaza Meydana Geldi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi
Fatih Altaylı, Hakaret ve Küfür ettiği Polis Memurundan Özür Diledi